SPIŠSKÁ BELÁ. Mesto neďaleko Kežmarku malo v minulosti oveľa významnejšiu funkciu, ako by sa zdalo na prvý pohľad. Spišská Belá bola dlho najväčším mestom Spiša v jeho severnej časti. Ako a kedy sa ním stala?
Prvé písomné doloženia sídiel nám dokladajú iba ich zaznamenanie v písomných prameňoch. Z uvedeného dôvodu nie je primerané hovoriť o mnohých spišských obciach a mestách, že majú za sebou sedemstoročnú históriu, keďže sú zaznamenané v 13. storočí.
Život v našom regióne pulzoval aj pred 13. storočím, hoci písomných správ z toho obdobia niet. Nesporne uvedené konštatovanie platí aj o Spišskej Belej.
Tatry chránili
Vyvinula sa v Popradskej kotline už vo včasnostredovekom období. Archeologické nálezy svedčia o tom, že jadro slovanského osídlenia na hornom Spiši ležalo v priestore od okolia Popradu po okolie Spišskej Belej.
Záujem Slovanov usadiť sa pod Tatrami mal viacero dôvodov. Najmenšie veľhory sveta chránili spomínanú oblasť od severu, a teda vzhľadom na nadmorskú výšku tu vládli relatívne priaznivé klimatické pomery.
Ďalším faktorom bola bonita pôdy, ktorá najlepšie hodnoty na hornom Spiši dosahuje práve v okolí Spišskej Belej. Kotlinou preteká väčší vodný tok – rieka Poprad, popri ktorom stáročia viedla dôležitá spojnica smerom k Baltickému moru.
Všetky tieto faktory ovplyvnili rozhodnutie Slovanov založiť v blízkosti spomínanej rieky a cesty svoje sídla.
Maďarskí strážcovia hraníc
Najbližším susedom Spišskej Belej bol Kežmarok, starobylé trhové miesto, kde sa od 11. alebo 12. storočia trhovalo počas pondelkov. Najneskôr v 12. storočí sa medzi Kežmarkom a Spišskou Belou usadili maďarskí strážcovia hraníc.
Tak vznikli Strážky. Do vývinu národnostných pomerov v regióne výrazne zasiahli Nemci, a to najmä v rokoch po tatárskom vpáde, v polovici 13. storočia.
Saskí osadníci prichádzali na Spiš s prísľubom, že tu budú môcť využívať viaceré výsady. Sídla, ktoré sa v predchádzajúcom období riadili zvykovým právom nadobudli prostredníctvom uhorského kráľa Bela IV. novú právnu pozíciu.
Aby sa celý proces zjednodušil, Sasi, ktorí sa usadili na území niektorých sídiel (viac ako dvadsiatich) centrálnej časti regiónu, získali výsadné postavenie ako celok. Nechýbala vtedy medzi nimi ani Spišská Belá.
V 13. storočí mestský charakter
Tak ako to bolo obvyklé aj v iných sídlach regiónu, ktoré osídlili Nemci, prevzali od Slovákov ich pomenovania, prípadne im dávali alternatívne názvy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš