Korzár logo Korzár Spiš
Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Spišské samosprávy pripravujú čarovné Vianoce

Zisťovali sme, na čo sa môžete počas sviatkov tešiť.

Poprad. Vianoce v meste opäť rozsvieti Mikuláš.Poprad. Vianoce v meste opäť rozsvieti Mikuláš. (Zdroj: Jana Pisarčíková)

SPIŠ. Prvá adventná sviečka už horí. V Poprade uplynulú nedeľu otvorili adventné mestečko zapálením prvej sviece na novom adventnom venci v priestore fontány na námestí.

V Spišskej Novej Vsi výzdobu dopĺňali v priebehu predchádzajúcich dvoch rokov, tento rok ostane nezmenená.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Starej Ľubovni budú vianočné osvetlenie dopĺňať na pešej zóne.

Už o necelý mesiac si spolu s rodinami zasadneme k štedrovečernému stolu. Zisťovali sme, ako sú na Vianoce pripravené mestá na Spiši. Aké novinky zaviedli, koľko peňazí na výzdobu vyčlenili.

Skryť Vypnúť reklamu

POPRAD

Mikuláš rozsvieti Vianoce

V Poprade je počas Vianoc naplánovaných 34 podujatí. Predstaví sa spolu 350 účinkujúcich z celého Slovenska. Vianoce v meste pod Tatrami odštartovali už uplynulú nedeľu zapálením prvej sviečky na adventnom venci, ktorý pribudol pri fontáne na Námestí sv. Egídia a otvorením adventného mestečka s chuťou primátorského punču.

Zapáleniu prvej sviečky predchádzal koncert DH Popradčanka a požehnanie adventného venca. Hudobníci sa následne presunuli na vežu kostola sv. Egídia, aby po vežovom koncerte rozsvietili aj prvé adventné svetlo na tejto popradskej dominante.

„Dôležitou udalosťou popradských Vianoc bude príchod Mikuláša. Ten najprv 4. decembra ako zavíta do jednotlivých častí mesta, aby sa o deň na to o 17.00 h stretol so všetkými popradskými deťmi na Námestí sv. Egídia a spoločne rozsvietili vianočnú výzdobu mesta Poprad. Okrem rozsvietenia vianočnej výzdoby sa deti môžu tešiť aj na pyromuzikálny ohňostroj, rozprávkové postavičky a sladkosti,“ uviedol komunikačný manažér mesta Poprad Marián Galajda.

Skryť Vypnúť reklamu

Príchod Mikuláša je jednou z najväčších akcií v meste. „Každoročne si ho nenechajú ujsť tisícky rodín s deťmi z Popradu a okolia,“ dodal.

Tradičný jarmok

Vianočný jarmok na Námestí sv. Egídia začne 9. decembra. Potrvá celý víkend.

„Bohatý sprievodný program, atrakcie pre malých i veľkých, to všetko spolu s výnimočnou vianočnou výzdobou robia z tohto vianočného jarmoku v Poprade jednu z najkrajších vianočných udalostí v krajine. Očakávame takmer 200 stánkov, ktorým budú dominovať predovšetkým remeselníci.“ uvádza Galajda.

Tradične aj na ľade a v útulku

Popradské Vianoce budú až tradične aj na ľade.

„Bez ohľadu na počasie a prevádzku mobilných ľadových plôch pri Aréne Poprad a v centre mesta budú mať Popradčania možnosť 25. a 31.decembra vždy od 15.00 do 17.00 korčuľovať na Zimnom štadióne mesta Poprad,“ povedal Galajda. 25. decembra atmosféru Vianoc dotvorí aj živý betlehem.

Skryť Vypnúť reklamu

„Skutoční herci spolu so živými zvieratkami predstavia návštevníkom známy biblický príbeh tak, ako si ho počas Vianoc pripomíname,“ dodáva Galajda.

V Poprade nezabúdajú ani na opustené psíky. 27. decembra môžu ľudia prísť vyvenčiť psíkov a priniesť im darčeky pod vianočný stromček.

Výzdobu už inštalujú

Mesto Poprad je široko-ďaleko známe jednou z najkrajších vianočných výzdob. Inštalácia najväčších prvkov je už v plnom prúde.

„Vianočné osvetlenie sa začalo pripravovať už začiatkom novembra, kedy sa uskutočnila kontrola prvkov, ktoré sú nainštalované permanentne. Svetelné reťaze a dekorácie na stromoch boli preskúšané, poškodené a opotrebované časti boli nahradené novými. Na Ul. 1. mája boli vzhľadom na zatepľovanie niektorých objektov upravené konzoly na zachytenie hviezdneho neba. Kontrole a nevyhnutnému servisu sa nevyhla ani demontovaná a uskladnená výzdoba. Vzhľadom na opotrebenie niektorých starších prvkov začala samospráva s ich generálnymi opravami. Ešte pred inštaláciou tak v tomto roku absolvovala generálku kométa a vianočné gule, na budúci rok je v pláne vianočný stromček a postupne sviečky, betlehem a ďalšie prvky,“ informovala Iveta Borňáková z mestského úradu v Poprade.

Anjel priletí opäť vrtuľníkom

Novým prvkom vianočnej výzdoby je spomínaný adventný veniec v strede adventného mestečka v okolí fontány na Námestí sv. Egídia.

„V minulom roku bola vianočná výzdoba doplnená na Mnoheľovu ulicu, čím sa podarilo vytvoriť vianočnú atmosféru na hlavnej spojnici medzi železničnou stanicou a centrom mesta,“ uvádza Galajda.

V tomto roku schválilo zastupiteľstvo na nákup vianočného osvetlenia sumu 21-tisíc eur, ktorá bude použitá na kúpu 300 m nových girlánd na námestie.

Pôvodné už boli natoľko opotrebované, že ich nebolo možné dopĺňať a presúvať.

„Dominanta vianočnej výzdoby mesta Poprad, dvanásť metrový anjel, bude do stredu kruhovej križovatky inštalovaný opäť s pomocou vrtuľníka. Malo by sa tak stať v priebehu tohto týždňa, v závislosti od počasia,“ upresnil Galajda.

Spotrebu energie neprešvihnú

Na popradskú vianočnú výzdobu je v rozpočte na tento rok vyčlenená suma vo výške takmer 50 000 €, ktorá zahŕňa montáž, demontáž, údržbu a opravy.

„Do budúceho roka bude na základe požiadaviek poslancov vianočná výzdoba posilnená aj v mestských častiach a na sídliskách Juh,“ uviedol Galajda.

Vianočná výzdoba bude svietiť do konca januára. Následne budú demontované vianočné prvky.

„Ostatná zimná výzdoba, girlandy, svetelné reťaze, ostane svietiť až do konca zimy ako dôležitý prvok prezentácie mesta pre turistov a jeho návštevníkov. Vzhľadom na to, že v čase svietenia tejto výzdoby bude ostatné verejné osvetlenie na Námestí sv. Egídia fungovať na tretinový výkon, náklady na svietenie nepresiahnu štandardnú spotrebu elektrickej energie,“ uzavrel Galajda.

Spišská Nová Ves

Čaro Vianoc

Kúzelné Vianoce čakajú aj obyvateľov Spišskej Novej Vsi. Vianočný trh je naplánovaný na rovnaký víkend ako v Poprade.

V sérii zaujímavých podujatí sa Novovešťania 5. decembra pokúsia dokonca vytvoriť slovenský rekord o najviac samorastových drevených svietnikov.

Pripravený je aj vianočný koncert Mariána Čekovského či Vianoce s folklórom. Vianočné zvyky, vinše i výstavky si môžete pozrieť v rámci akcie Čaro Vianoc 12. decembra.

Vianočná výzdoba

Na montáž i demontáž vianočnej výzdoby v Spišskej Novej Vsi vyčlenili na tento rok sumu 15-tisíc eur.

„K dnešnému dňu sme nezakúpili žiadnu novú výzdobu,“ informovala Andrea Jančíková, vedúca kancelárie primátora.

Nová výzdoba ale v meste na Spiši pribudla pred dvomi rokmi „vďaka príspevku elektrárni vo výške 5 000 € a v roku 2015, kedy boli vyzdobené balkóny katolíckeho kostola,“ dodala.

Ani v Spišskej Novej Vsi už s inštaláciou výzdoby neotáľajú.

„Tento týždeň bude inštalovaný adventný veniec pred Provinčným domom. Budúci týždeň bude inštalovaný drevený betlehem, tiež pred Múzeom Spiša. 5. decembra sa okrem príchodu Mikuláša a jeho jazdy na koči po námestí uskutoční aj vyzdobovanie približne 35 vianočných stromčekov deťmi základných a materských škôl,“ uzavrela.

Stará Ľubovňa

Výstava vo vidieckom štýle

Vianoce v Starej Ľubovni sa budú niesť v podobnom duchu ako minulé roky.

„Pre obyvateľov mesta, ale aj návštevníkov Starej Ľubovne, sme v súčinnosti s rôznymi inštitúciami, organizáciami a podnikateľmi pripravili množstvo podujatí a programov. K známym a obľúbeným patria vianočná predajná výstava Vianoce s Cliviou v galérii Provinčný dom – tentoraz vo vidieckom štýle, ktorá otvorí svoje brány 2. decembra. V nedeľu 4. decembra príde do Starej Ľubovne Mikuláš, deťom zaspieva známe vianočné piesne speváčka Zuzana Mészárosová,“ uviedla Eva Kollárová, vedúca oddelenia školstva, kultúry, športu a mládeže, Stará Ľubovňa.

Vianočné trhy so živými rybami

16. a 17. decembra sa na pešej zóne a v parku na Námestí gen. Štefánika budú konať vianočné trhy spojené s predajom remeselných výrobkov, živých rýb, koláčov, ochutnávkou zabíjačkových špecialít a bohatým kultúrnym programom, v ktorom sa predstavia domáce zoskupenia i hostia s programom s vianočnou tematikou.

Výzdoba v Starej Ľubovni

V minulom roku v meste k rôznym svietiacim doplnkom pribudli novinky v podobe dvoch dominánt. Neprehliadnuteľný vianočný anjel v parku pri pošte a ďalšie nadrozmerné teleso na kruhovej križovatke pri vstupe do mesta, ktoré pripomína cestoviny.

„Pokiaľ ide o vianočné osvetlenie, budeme ho doplňovať na pešiu zónu, opravovať pokazené prvky a zabezpečovať technické vybavenie vianočných stánkov v rámci vianočných trhov. Celková suma bude do čiastky 5-tisíc eur,“ uviedol prednosta mestského úradu v Starej Ľubovni Aleš Solár.

Vianočný kalendár

Začiatok adventu
28.11.(Nedeľa)
Začiatok vianočných prázdnin
23.12.(Štvrtok)
Štedrý deň
24.12.(Piatok)
Prvý sviatok vianočný
25.12.(Sobota)
Druhý viatok vianočný
26.12.(Nedeľa)
Koniec vianočných prázdnin
10.1.(Pondelok)

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 2. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 3. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 4. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 7. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 8. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 9. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 10. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 1. Počúvali ste na cestách kazety v aute? Vieme, kto za tým stál
 2. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 3. 365.invest prináša investíciu s garantovaným výnosom
 4. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 7. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 8. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 9. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 10. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 15 061
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 8 584
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 387
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 348
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 4 751
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 648
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 640
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 212
 9. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 2 901
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 815

Blogy SME

 1. Nina Erneker: Pozrieť sa do zrkadla je „dobrý nápad“
 2. Ján Marton: Čo vymyslí hlava dutá - zákon z dielne Vlčan - Karahuta.
 3. Tupou Ceruzou: Prirodzený habitat chobotnice
 4. Tomáš Tenczer: My weekly pickup's - wk 42
 5. Filip Balint : Cesta do Holandska
 6. Anna Milanová: Dobrý deň...
 7. Igor Lichý: Quo vadis CE ZA AR?
 8. Rudolfa Vallová: O čom je Hegerova komunikácia
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 163
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 17 191
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 12 708
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 596
 5. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 6 969
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 669
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 198
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 870
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Aktuality.sk získali zábery z chaty, kde sa stretával Robert Fico (vpravo hore), Miroslav Bödör (vpravo hore), advokát Marek Para (vľavo dole) a syn Tibora Gašpara (vpravo dole).

Záznamy podľa prokuratúry potvrdzujú snahy ovplyvňovať najzávažnejšie kauzy.


a 2 ďalší 7 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová

Stretnutia, ktoré opisuje Gorila 2, sú víziou toho, čo by Ficov prípadný návrat znamenal pre Slovensko


5 h
Hmlovina Carina.

Je fascinujúce premýšľať o fyzikálnom prelome.


8 h

Blogy SME

 1. Nina Erneker: Pozrieť sa do zrkadla je „dobrý nápad“
 2. Ján Marton: Čo vymyslí hlava dutá - zákon z dielne Vlčan - Karahuta.
 3. Tupou Ceruzou: Prirodzený habitat chobotnice
 4. Tomáš Tenczer: My weekly pickup's - wk 42
 5. Filip Balint : Cesta do Holandska
 6. Anna Milanová: Dobrý deň...
 7. Igor Lichý: Quo vadis CE ZA AR?
 8. Rudolfa Vallová: O čom je Hegerova komunikácia
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 163
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 17 191
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 12 708
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 596
 5. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 6 969
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 669
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 198
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 870
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu