Korzár logo Korzár Spiš
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Slovenský pohár v behu do vrchu finišoval v Tatrách

Dobojované. Slovenský pohár napísal tohtoročnú poslednú kapitolu.

Víťaz. Jozef Hlavčo na trati.Víťaz. Jozef Hlavčo na trati. (Zdroj: vb)

TATRY. Prvú novembrovú sobotu sa na štarte v Bobroveckej Vápenici v nadmorskej výške 820 metrov zišli bežci – atléti, lyžiari, biatlonisti, skialpinisti i cyklisti z celého Slovenska.

Z rovných dvoch stoviek prihlásených sa na štart postavilo 176 duší. Bojovali nielen navzájom o čo najlepšie umiestnenie, ale najmä s veľmi veľkým výškovým prevýšením – 600 m na trati dlhej 3 700 m, čo znamená výrazný výškový rozdiel pripadajúci na 1 km.

V závere ich potrápil i zasnežený a šmykľavý povrch. Na rozdiel od iných súťaží, rovnakú trať absolvovali športovci všetkých vekových kategórií – nielen juniori a dospelí, ale aj žiaci.

Skryť Vypnúť reklamu

V cieli rozhodcovia klasifikovali 174 účastníkov, vzdali iba dvaja.

Muži

Trať vedúcu z Bobroveckej Vápenice k Chate pod Náružím – Červenec (v nadmorskej výške 1420 m nad morom) podobne ako v minulosti najrýchlejšie zvládol víťaz hlavnej kategórie mužov do 39 rokov, 31-ročný Jozef Hlavčo z Bobrovca reprezentujúci Dynafit, v športovej verejnosti známy ako víťaz behu na Slavkovský štít, ako i bronzový z tohoročného HK Gerlach.

V cieli dodal: „Tieto preteky boli ukončením mojej letnej bežeckej sezóny. Teraz plánujem mesiac oddych. Od decembra sa budem pripravovať na zimnú sezónu. Dnešný beh bol veľmi pekný, super zorganizovaný. Od druhej tretiny povrch tvorila snehová pokrývka, čo trochu sťažilo bežecký krok. Bolo treba zvoliť dobrú bežeckú obuv – ja som to dnes super zvládol. Som spokojný so svojím výkonom.“

Skryť Vypnúť reklamu

Šiel si systémom štart – cieľ, či si musel na trati s niekým bojovať?

„Asi po minúte od štartu sa mi podarilo vytvoriť si malý náskok a potom som až do cieľa šiel svojím tempom,“ zhodnotil priebeh súťaže mužov sympatický víťaz.

Na rozdiel od predchádzajúcich rokov teraz bola konkurencia oveľa väčšia.

„Na stupeň víťazov sa dokonca nedostal ani pravidelný medailista Ján Ďurmek z Valaskej, ba ani európsky šampión v Spartan Race Peter Žiška z podtatranskej obce Hybe,“ konštatovali v cieli viacerí súťažiaci, organizátori a diváci s úmyslom poukázať na kvalitné zastúpenie pretekárov.

Regionálni pretekári

Z regionálnych pretekárov najlepší čas dosiahol 28-ročný Matúš Vnenčák, Popradčan pracujúci u našich západných susedov. Vynikajúci skialpinista a skyrunner, víťaz nedávneho Memoriálu Jozefa Psotku, sa v štartovnom poli vysokej úrovne uspokojil s celkovou deviatou priečkou.

Skryť Vypnúť reklamu

V cieli usmiaty spresnil situáciu v súvislosti s jeho zdravotným stavom: „Trojmesačnú pauzu v lete zapríčinila borelióza. Kliešťom som sa infikoval niekde počas tréningov v teréne. V polovici septembra som však už začal s tréningom a teším sa na zimnú skialpinistickú sezónu.“

Klobúk dole pretekári, organizátori i diváci mohli dať pred druhým najstarším účastníkom, 74-ročným Júliusom Luptákom zo Štrby.

Bývalý československý reprezentant v bežeckom lyžovaní, veteránsky vicemajster sveta v behu do vrchu bežal excelentne. V kategórii od 60 rokov našiel iba dvoch premožiteľov (mladších o 14, resp. 12 rokov) a vybojoval bronz, hoci pôvodne na tomto podujatí štartovať ani neplánoval.

„Ja sa už pripravujem na zimnú sezónu v behu na lyžiach. Bežeckí kamaráti zo Svitu i manželka ma však presvedčili, a tak som sa dva dni pred súťažou rozhodol, že sa predsa postavím na štart. Bežalo sa mi výborne. Bol som veľmi rád, že trať viedla iba hore kopcom, to mi ide.“

Zaujímavosťou bola účasť podtatranského súrodeneckého tria bratov Žugecovcov. Najbližšie k stupňu víťazov z nich mal práve ten, ktorý sa na bežeckých súťažiach objavuje iba zriedkavo. 54-ročný skialpinista a horolezec Pavol Žugec za bronzovou priečkou v kategórii od 50 rokov zaostal iba o dve pozície.

Ženy

Medzi ženami v celkovom poradí bez rozdielu veku zvíťazila 41-ročná veteránka Katarína Paulínyová z AK ZŤS Martin. Po problémoch s anémiou, s ktorými zápasila v lete, sa opäť dostala do pohody.

„Bežalo sa mi veľmi dobre. Trať bola trošku šmykľavá, ale i napriek tomu sa mi šlo fajn. Tešila som sa na tento beh, pretože je to posledný beh do vrchu – je to už taká rozlúčka s bežeckým vrchárskym rokom,“ zhodnotila svoje vystúpenie potešená skromná víťazka, mama dvoch školákov.

Druhá preťala cieľovú pásku vekom juniorka, slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Aneta Smerčiaková z KBL Jasná.

Pomyselný bronz v absolútnom poradí bez rozdielu veku brala 36-ročná skialpinistka Lenka Hiklová bežiaca v drese Skialp Malinô.

Regionálne pretekárky

Najrýchlejšou regionálnou pretekárkou bola slovenská reprezentantka v behu na lyžiach, účastníčka ZOH v Soči 2014, Daniela Kotschová v drese Šport Rysy.

Do dejiska súťaže pricestovala i s ročnou dcérkou. Medailový návrat po materskej prestávke jej tesne nevyšiel – v kategórii do 34 rokov obsadila smoliarske 4. miesto, keď ju od stupňa víťazov delilo iba osem sekúnd.

„Šla som skúsiť, dnes sa dalo, maličkú postrážil partner Peter,“ dodala k svojmu vystúpeniu sympatická športovkyňa.

Viac šťastia ako podtatranská olympionička mali amatérky – veteránky Danica Božová zo Svitu a Drahomíra Popracová z Kežmarku. V kategórii od 50 rokov im patrila prvá a tretia pozícia. Skôr menovaná k prvenstvu pridala i osobný rekord na tejto trati – ten z roku 2012 vylepšila o dve a tretinu minúty.

„Obdivujeme úžasný výkon Jula Luptáka zo Štrby,“ konštatovali obe zhodne. Mimochodom – dvojica týchto veteránok spolu s Julom tvorila najúspešnejšiu posádku auta spomedzi podtatranských minivýprav. Na stupni víťazov chýbal iba šofér, ktorý trať zvládol po svojich tiež, avšak v pozícii fotografa.

Z výsledkov: Muži do 39 rokov: 1. Jozef Hlavčo – Bobrovec, Dynafit – 24:01,1 min. (celkový víťaz), 2. Jakub Šiarnik – ŠK Žiarska dolina – 25:24,5 min. (celkovo 2.), 3. Matúš Danko – Skialp Bobrovec – 26:17,6 min. (celkovo 3.), 7. Peter Žiška – Hybe, Extreme Obstacle Runners – 27:09,8 min. (celkovo 7.) – majster Európy v Spartan Race, 8. Matúš Vnenčák – Poprad – 27:45,8 min. (celkovo 9.), 28. Adam Jankura – T. Lomnica – 32:31,8 min., muži od 40 do 49 rokov: 1. Zdeno Koleda – ŠKP Žilina – 27:14,4 min. (celkovo 8.), 2. Ján Jurčík – Čadca – 27:49,3 min., 3. Milan Madaj – James Bobrovec – 28:21,1 min., 9. Milan Šoltýs – BK Poprad – 32:30,7 min., 16. Ján Žugec – BK Poprad – 34:57,7 min., 18. Richard Macjejak – Alpin klub Svit – 35:47,8 min., muži od 50 do 59 rokov: 1. Ján Malíček – MALCO Myjava – 30:53,4 min., 2. Ján Kamenský – L. Peter – 31:57,8 min., 3. Zdeno Danko – James Bobrovec – 32:24 min., 5. Pavol Žugec – Alpin klub Svit – 35:35,3 min., 12. Štefan Žugec – 46:05,6 min., muži od 60 rokov: 1. Miroslav Sobek – BK Lysá pod Makytou – 33:46,8 min., 2. Ján Jurina – TJ Roháče Zuberec – 34:38,1 min., 3. Július Lupták – SKI Travel Št. Pleso – 35:32,9 min., juniori do 19 rokov: 1. Jakub Nyéki – Akadémia ozbrojených síl – 29:03,3 min., 2. Roland Hric – KNAC Ružomberok – 29:56,6 min., 3. Matej Šiarnik – ŠK Žiarska dolina – 30:04,3 min., ženy do 34 rokov: 1. Michaela Kucháriková – L. Mikuláš – 35:54,3 min., 2. Michaela Danková – Skialp Bobrovec – 36:01,7 min., 3. Martina Bellušová – Bodice – 36:09,9 min., 4. Daniela Kotschová – Šport klub Rysy – 36:17,5 min., 8. Laura Vnenčáková – Téryho chata – 38:24,4 min., ženy od 35 do 49 rokov: 1. Katarína Paulínyová – AK ZŤS Martin – 31:08,9 min. (celková víťazka), 2. Lenka Hiklová – Skialp Malinô – 35:42,7 min. (medzi ženami 3.), 3. Jana Žufová – ŠK Oravaman – 39:01,1 min., ženy od 50 do 59 rokov: 1. Danica Božová – Svit – 38:42,9 min., 2. Bibiána Šmollová – L. Mikuláš – 41:07,9 min., 3. Drahomíra Popracová – Kežmarok – 41:37,3 min., ženy od 60 rokov: 1. Anna Staroňová – Záv. Poruba – 40:37,9 min., juniorky do 19 rokov: 1. Aneta Smerčiaková – KBL Jasná – 34:10,4 min. (medzi ženami 2.).

Celé podujatie bolo zorganizované na vysokej úrovni a prebiehalo v príjemnej atmosfére v krásnom prostredí tatranskej prírody. Organizátori sa postarali o vyvezenie batožiny pretekárov do cieľa, možnosť prezlečenia po dobehnutí v teplej chate i chutné občerstvenie.

Spolu so sponzormi prispeli k tomu, že i napriek veľmi náročnej trati sa tu pretekári opakovane radi každý rok vracajú.

Celkové výsledky Slovenského pohára

Po bojoch v teréne sa k slovu dostanú štatistici, ktorí na základe dosiahnutých umiestnení v celom seriáli priradia jednotlivým pretekárom body. Celkové výsledky však závisia nielen od výkonnosti pretekárov počas jednotlivých súťaží, ale budú i odrazom účasti, pretože sa budú brať do úvahy body zo všetkých pretekov.

Nuž, nechajme sa prekvapiť. Treba len veriť, že sa dočkáme čím skôr.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 2. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 3. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 4. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 5. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 6. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 703
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 850
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 219
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 990
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 264
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 577
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 691
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 689
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 562
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 9 541
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zomrel spišský diecézny biskup Štefan Sečka

Zdravotným problémom podľahol vo veku 67 rokov v nemocnici v Levoči.

Spišský diecézny biskup Štefan Sečka.

Na úrade dostali termín počas zákazu vychádzania. Prišli, hrozili im pokutou

Rezort vnútra zatvoril svoje pracoviská až v utorok.

Počas utorka pristúpilo ministerstvo k zatvoreniu svojich pracovísk pre verejnosť.

Šiesti poslanci košickej župy odchádzajú z poslaneckého klubu Smeru

Nemôžu vytvoriť svoj vlastný. Chcú zmenu rokovacieho poriadku.

Ján Jakubov bude zrejme predsedom nového poslaneckého klubu strany Hlas.

Kauza správkyne nebankovky SaS Slovensko sa možno vráti na začiatok

Krajský súd zrušil rozsudok okresného, ten bude pokračovať v dokazovaní.

Obžalovaná Kristína Rigová (vpravo) s advokátkou Helenou Knopovou na krajskom súde.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Právnik a podnikateľ Zoroslav Kollár sa podľa sudcu Vladimíra Sklenku snažil ovplyvňovať rozhodnutia v rôznych kauzách.
Na NAKA pokračoval aj v piatok výsluch bývalého sudcu Vladimíra Sklenku (na snímke). Nitra, 26. júna 2020.

Koronavírus na Slovensku: Schválili obnovenie pandemických dávok (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 46 056. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 176 obetí.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas príchodu na rokovanie 47. schôdze vlády SR 28. októbra 2020 v Bratislave.
Cynická obluda

Zrozumiteľné prirovnanie

Matovič najskôr baláchal ľudí na testovanie tým, že to vyrieši celú koronu. Teraz má problém s vysvetlením pravdy.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop