VRBOV. Obyvatelia spišských sídiel sa počas stáročí zaoberali rôznymi pracovnými činnosťami. Viaceré boli typické pre väčšinu dedín či miest regiónu, iné sa spájali iba s niektorými z nich. Zaujímavá činnosť v minulosti bola spätá s Vrbovčanmi. Tí sa vo veľkom venovali zbieraniu húb hľuzoviek.
Vrbov (okres Kežmarok) sa radí k najstarobylejším sídlam Spiša. Vyvinul sa ešte v období, z ktorého sa nezachovali písomné pramene. Slovania ho pomenovali podľa názvu vodného toku, pretekajúceho dodnes v blízkosti tohto sídla.
Do dobových encyklopédii sa obyvatelia obce zapísali aj zbieraním hľuzovky.
Keďže spravidla platilo pravidlo, že pomenovania podľa vodných tokov dostávali najstaršie sídla v ich povodí, možno o Vrbove konštatovať, že ho Slovania založili popri dôležitej ceste, ktorou sa prechádzalo z Popradskej do Hornádskej kotliny.
Vodný tok, ktorý pretekal v blízkosti novozaloženej obce, sa vyznačoval tým, že popri ňom rástli vŕby. Vo včasnostredovekom období to nebol výnimočný jav, že sa názvy vodných tokov začali používať aj na pomenovania sídiel.
Obdobne sa tak stalo v prípade Spišskej Belej či Ľubice.
Poľnohospodárstvo a remeslá
Vrbovčania sa v prvých storočiach po založení obce venovali najmä poľnohospodárskej činnosti a remeslám. Využívali pritom výhodnú polohu na ceste medzi dvomi významnými trhovými sídlami – Kežmarkom a Spišským Štvrtkom.
V písomných prameňoch sa obec spomína po prvý raz v roku 1251 v súvislosti s vymedzením hraníc Kežmarku. Zapísali ho vtedy v podobe villa Werbev.
Stalo sa tak v čase, keď sa v početných sídlach Spiša usádzali po tatárskom vpáde, po roku 1242, saskí osadníci. V tomto čase prišli aj na územie Vrbova, aby ho obnovili na novom právnom základe.
Vrbov i Menhardtsdorf
Kolektívne výsady udelil sídlam, kde sa usadili nemeckí osadníci, uhorský kráľ Belo IV. počas štyridsiatych rokov 13. storočia. Znamená to, že už v 13. storočí disponoval Vrbov výsadami, ktoré boli charakteristické pre sídla mestského typu.
Noví osadníci dali Vrbovu alternatívne pomenovanie Menhardtsdorf, ktoré je zložené z dvoch výrazov – osobného nemeckého mena Menhardt a dedina, teda dorf.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš