Korzár logo Korzár Spiš

Začnú Tatranci boj s kontajnerovými medveďmi vyhrávať? Uvidíme na jar

Šelmy už spia, mimoriadnu situáciu odvolali.

(Zdroj: ilustračné - Ján Krošlák)

TATRY. V apríli zasadal vo Vysokých Tatrách krízový štáb. Vrásky na tvári im robili medvede, ktoré úplne stratili plachosť. Nevyhrabávali iba kontajnery, ale snažili sa vniknúť aj do budov.

Tatranci si na chvíľu môžu vydýchnuť. Medvede sa pobrali na zimný spánok. Na to, či budú prijaté opatrenia dostačujúce, si budú musieť Tatranci počkať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Situácia s medveďmi Tatrancom tento rok už prerástla cez hlavy. Macovia nenavštevovali iba kontajnery, ale pokúšali sa vniknúť do obydlí ľudí, prípadne do iných budov.

SkryťVypnúť reklamu

Pokusy medveďov dostať sa do vnútra budov hlásili z hotela a penziónu v Starom a Novom Smokovci, zo Základnej školy vo Vyšných Hágoch, a tiež Základnej školy s materskou školou Dolný Smokovec.

Podobne ich hlásili z areálu mestskej eseročky Tatry Teplo v Tatranskej Lomnici, areálu VPS Vysoké Tatry v Starom Smokovci, bytového domu Sládkovič v Dolnom Smokovci, z Koliby Tatranská Kotlina. Viacero ohlasov prišlo aj zo sídliska v Tatranskej Lomnici.

Načítavam video...

Plachosť stratili

Najstrašnejší na všetkých prípadoch stretu s medveďmi bol fakt, že hnedí borci akoby úplne stratili plachosť. Pôsobili agresívne.

Počet stretov pritom tohto roku prevýšil počet prípadov z minulého roka.

Kedysi sa v Tatrách medvede objavovali po väčšine iba v ranných či večerných hodinách, túto sezónu ste nebojácnych obyvateľov mohli stretnúť kedykoľvek.

SkryťVypnúť reklamu

„Nie je nič výnimočné stretnúť ich aj krátko popoludní. Napríklad 30. marca o 14.00 hodine sa medveď dobýjal do hotela Bystrina a takmer sa mu to aj podarilo, no nedal sa odradiť a o hodinku tam bol zase,“ uviedol v apríli Miroslav Kolodzej, náčelník Mestskej polície Vysoké Tatry.

Z Dolného Smokovca zase polícii nahlásili prípad pani Zbellovej, ktorá niekoľko minút nemohla vystúpiť z auta.

„Maco jej zatarasil cestu. Alarmujúce je, že sme zaznamenali aj prvé ataky. Medveď zaútočil na psa pána Hrivu z Vyšných Hágov len päť metrov od vchodu do bytového domu a snažil sa ho odtiahnuť do lesa,“ dodal Kolodzej.

Pri jednej z tatranských chát sa dokonca medveď v pohodlí zvalil a vyjedol mraziaci box so zmrzlinou, zaspal pri nej a nechcel odtiaľ odísť.

Rozoslali letáky, rozdávali píšťalky

Primátor Tatier teda na nič nemohol čakať. Zvolal krízový štáb, aby vyhodnotil okolnosti a prijal opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

„V snahe predísť tejto kritickej a nebezpečnej situácii a eliminovať ohrozenie zdravia a životov obyvateľov, je nutné okamžite vykonať také opatrenia, ktoré vytlačia medvede z intravilánov jednotlivých osád mesta Vysoké Tatry,“ povedal rozhodne Ján Mokoš (nez.).

Dôvodom, prečo je macov v Tatrách tak veľa, nie sú podľa neho iba vysoké stavy. Jednoducho si na stravu z našich kontajnerov zvykli.

„Mláďatá vychované svojimi matkami za posledné roky považujú už takýto spôsob obživy za prirodzený,“ konštatuje primátor.

Vyhlásili teda mimoriadnu situáciu. Pri návšteve Tatier bolo v posledných mesiacoch potrebné dodržiavať pokyny krízového štábu mesta. Rozoslané boli všetkým organizáciám, ubytovacím zariadeniam, rozvešané v obytných domoch a samozrejme zverejnené aj na mestskom portáli.

„Sme strediskom cestovného ruchu, aby sme zbytočne nerobili paniku, rozposlali sme po všetkých zariadeniach letáčiky, v ktorých sme upozorňovali návštevníkov, čoho by sa mali vyvarovať, prípadne ako postupovať, keď už došlo ku stretu. Občanom i návštevníkom sme rozdávali píšťalky, aby takýmto spôsobom upozornili na seba a napokon požiadali sme ministerstvo životného prostredia aj o povolenku na ochranný odstrel, v čom nám vyhoveli v dvoch prípadoch,“ vyratúva opatrenia Kolodzej, ktorý celý čas zaznamenáva presnú evidenciu nahlásených medvedích návštev.

Denná kontrola i častejší vývoz odpadu

Zvýšenú pozornosť venovali medveďom nielen mestskí policajti, ale aj príslušníci Policajného zboru Slovenskej republiky.

„Vydali sme príkazy pre mestské organizácie na poskytnutie vecného plnenia k zvládnutiu úloh pri mimoriadnej situácii na osadenie horolezeckých karabín a retiazok za účelom jednoduchého uzatvárania kontajnerov, dezinfekciu, dezinsekciu a deratizáciu územia, budov, priestorov, na opravu poškodeného oplotenia a objektov i vykonávanie dennej kontroly kontajnerov, upratanie priestorov, či častejší cyklus vývozu odpadov,“ konkretizoval Jozef Gál, vedúci oddelenia investičnej činnosti, opráv a údržby mesta Vysoké Tatry a ako doplnil: „Celkovo nás tieto opatrenia vyšli na zhruba 15-tisíc eur.“

Dva medvede prišli o život

Čo sa týka odstrelu,mesto žiadalo ministerstvo o presne dvadsiatich medveďov. S možnosťou, že problém s nepoučiteľnými medveďmi je treba riešiť radikálne, aj napriek tomu, že sú chránené, sa zmierila aj Správa Tatranského národného parku.

„Žiaľ, iná cesta tu nie je, ľudský život je nad všetky,“ povedal pre SITA Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAP-u.

Ako Majko dodal, strieľanie veľkého počtu jedincov ale neschvaľujú.

Povolenie, ako spomínal Kolodzej, nakoniec Tatranci dostali na odstrel dvoch medveďov.

Na základe udelenej výnimky ich teda lesníci usmrtili. Jeden prišiel o život v Tatranských Matliaroch, druhý neďaleko liečebne v Hornom Smokovci. Za obeť padol 170-kilový samec i 120-kilová samica.

Situáciu tento počet absolútne nevyriešil. Pre Tatrancov bolo aj naďalej vysypávanie smetí adrenalínom, vo večerných hodinách sa domov vracali poväčšine iba v taxíkoch a ráno do práce chodievali s píšťalkami na krku.

Prečítajte si tiež: V Tatrách zastrelili dva medvede. Chcú viac, ale nemôžu Čítajte 

57 staničiek

Mesto sa vrátilo aj k projektu, o ktorý nežiadalo po prvýkrát. Jedinú možnosť ako aspoň kúsok odnaučiť chlpáčov vyjedať kontajnery videli vo vybudovaní staničiek na odpad.

Rezort životného prostredia im vyšiel v ústrety a prostredníctvom Environmentálneho fondu poskytol dotácie vo výške približne jeden a pol milióna eur na zabezpečenie kontajnerových stojísk na komunálny odpad pred medveďom hnedým.

Dokopy 57 staničiek by v meste Vysoké Tatry a v obci Štrba mali pribudnúť do konca roka.

„Nie je riešením žiadať ministerstvo o povolenie na odstrel desiatok medveďov a pritom nemať zabezpečené kontajnery. Musíme predchádzať rizikovým situáciám, ísť cestou prevencie. Preto som podpísal udelenie dotácie pre vznik kontajnerových stojísk v problémových lokalitách,“ vysvetlil v auguste v Tatrách minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Mesto Vysoké Tatry teda vyhlásilo verejné obstarávanie.

Záujem o zákazku prejavili dve firmy, Unistav Prievidza a Steelmont Consturction. Zvíťazila druhá firma. Uzavreli s ňou kúpnu zmluvu.

Námestník Štátnych lesov: Dúfam, že to prinesie ovocie

Ako uviedol námestník riaditeľa Štátnych lesov, za posledné desaťročia sa ale populácia takzvaných kontajnerových medveďov stihla poriadne rozrásť.

„Dúfam, že povinnosť zabezpečiť kontajnery voči medveďom v katastrálnych územiach definovaných v zákone o odpadoch prinesie želané ovocie a medvede už nebudú vodiť svoje mláďatá ku kontajnerom a vrátia sa späť do lesa k tradičným zdrojom obživy,“ povedal Maroš Petrík.

Uvedené opatrenie ale podľa jeho slov početnosť medveďov vo Vysokých Tatrách veľmi nevyrieši.

Zaliezli do brlohov

K utíšeniu situácie v Tatrách prišlo až v posledných dvoch týždňoch. Zariadila to ale sama príroda. Medvede si totiž ustlali vo svojich brlohoch a pobrali sa na zimný spánok.

V posledný novembrový deň o 10.00 h krízový štáb mesta teda mohol mimoriadnu situáciu zrušiť. Staničky na odpad by mali v Tatrách vyrásť najneskôr do konca tohto roka.

Na preverenie prijatých opatrení si ale budú musieť Tatranci počkať.

„Či budú postačovať všetky tieto opatrenia sa dozvieme až na jar, keď medvede opäť vylezú zo svojich brlohov a budú sa zháňať za potravou,“ konštatoval Mokoš na záver.

Prečítajte si tiež: V Tatrách odvolali mimoriadnu situáciu pre medvede Čítajte 

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 477
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 028
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 637
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 579
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 449
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 407
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 163
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 771
  1. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  2. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  3. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  5. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  6. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  7. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  8. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 267
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 862
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 371
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 115
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 394
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 645
  7. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 8 640
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 228
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  2. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  3. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  5. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  6. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  7. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  8. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 267
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 862
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 371
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 115
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 394
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 645
  7. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 8 640
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 228
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu