STARÁ ĽUBOVŇA. O vyznamenaní in memoriam pre rodáka z Liptova rozhodli vyše dva roky po jeho smrti. O cene mesta každoročne hlasujú poslanci v tajnej voľbe.
Od roku 1956 pôsobil Ľ. Piovarči ako kaplán v Spišskom Podhradí, dvakrát v Poprade i v Kežmarku. Neskôr spravoval viaceré cirkevné úrady v Staroľubovnianskom okrese, kde aj ostal už ako farár.
Cenu mesta in memoriam mu odsúhlasili poslanci Starej Ľubovne.
Na sklonku života trpel Ľ. Piovarči silnou cukrovkou. Choroba ho pripravila o obe nohy, pomáhal si tak protézami a invalidným vozíkom.
„Človek si vie zvyknúť na všetko, nie nadarmo sa hovorí, že aj na šibenicu,“ povedal nám počas stretnutia v roku 2007, kedy nás srdečne prijal.
Krstil deti i varil guláš
Prvou správcovskou farnosťou Ľ. Piovarčiho sa stal v roku 1962 Mníšek nad Popradom.
V osadami roztrúsenej pohraničnej obci pôsobil dlhých 16 rokov. Pešo tu nachodil stovky kilometrov, počas tuhej zimy nevynímajúc.
Pastoračnú činnosť v tomto období vykonával napríklad aj v obci Sulín.
„Pamätám sa, ako bolo treba krstiť množstvo detí. Zistil som totiž, že nie sú pokrstené tak, ako byť mali. Napríklad v Sulíne ich bolo až 110,“ spomínal v našom rozhovore Ľ. Piovarči.
V Mníšku nad Popradom spomínali, ako svojmu farárovi skladali drevo na zimu. On zatiaľ usilovným chlapcom varil chutný guláš.
Puto k Starej i Novej Ľubovni
Ďalším pôsobiskom farára až do roku 1987 sa stala Nová Ľubovňa. Ľ. Piovarči sa v obci pričinil o prístavby dvoch lodí k miestnemu kostolu.
Keď žil, povedal že Nová Ľubovňa mu ostane v srdci na-vždy. V obci už mal v tom čase pochovaných oboch rodičov a tak si tamojší cintorín aj sám zvolil za miesto uloženia svojho tela.
Významný rukopis zanechal Ľ. Piovarči aj v Starej Ľubovni, kde bol ako dekan do roku 1995. „Práve on prišiel v jeden večer za mnou, že potrebuje pomôcť a aby som sa stal kostolníkom,“ spomínal na dekana Ján Virostko, ktorý sa o farský kostol v okresnom meste stará dodnes.
Za Ľ. Piovarčiho sa v Starej Ľubovni napríklad postavili kaplnky v nemocnici i v domove dôchodcov.
Za kňaza ho Boh povolal
Ostatným pôsobiskom Ľ. Piovarčiho sa stala obec Kolačkov. Ako farár v nej slúžil do roku 2008. Na rovnakom mieste ostal aj potom, ako prišiel čas dôchodku.
Ľudovít Piovarči pochádzal z dedinky Malužina, z luteránskej časti Liptova.
Na východ zavítal už ako študent gymnázia v Levoči. Po jeho ukončení sa rozhodovalo, čo ďalej. V tom čase bola u nás diktatúra s vládou jednej strany.
„Aj keď som v tej nevďačnej dobe mal ísť študovať právo, Pán Boh riadil všetky moje kroky tak, aby som sa napokon stal kňazom,“ povedal neskôr farár, ktorý vyštudoval v bratislavskom seminári.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš