POPRAD. Diskusie vedenia mesta Poprad s obyvateľmi mestskej časti Matejovce v súvislosti s plánovanou výstavbou komunitného centra pre Rómov pokračujú.
Popradskí poslanci schválili ešte koncom augusta 33-tisíc eur na vypracovanie projektovej dokumentácie komunitného centra, Matejovčania začali v septembri proti jeho výstavbe spisovať elektronickú i papierovú petíciu.
„Petíciu nemôžeme brať na ľahkú váhu. Uskutočnilo sa už niekoľko stretnutí petičného výboru s poslancami a zástupcami mesta, prišiel sem aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz,“ informoval médiá popradský viceprimátor Pavol Gašper.
Potvrdil to aj iniciátor petície Ľuboš Stankoven, podľa ktorého sa síce zatiaľ riešenie nenašlo, no rokovania s mestom pokračujú.
„Potrebujeme ešte nejaký čas, pevne veríme, že sa nám podarí presadiť taký kompromis, s ktorými budú spokojní občania, samospráva i Rómovia,“ povedal.

Problémom je umiestnenie
Komunitné centrum by sa malo nachádzať v lokalite Staničná ulica, kde žije viac ako dvesto neprispôsobivých občanov.
Mesto sa plánuje zapojiť do výzvy Ministerstva vnútra SR v rámci Operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ), ktorý je zameraný aj na výstavbu, modernizáciu a prestavbu komunitných centier v obciach, kde žijú rómske komunity.
Podľa samosprávy je tento zámer v súlade s Komunitným plánom sociálnych služieb mesta na roky 2015 až 2020.
„Nejde o to, že by Matejovčania nechceli komunitné centrum, skôr vidia možnosť v tom, aby bolo umiestnené niekde inde,“ vysvetlil Gašper.
Rovnako aj Stankoven hovorí o hľadaní kompromisného riešenia.
„Je možné uvažovať o všetkých alternatívach, ale v súčasnosti nám územný plán povoľuje vybudovať komunitné centrum na mestských pozemkoch, najlepšie na Staničnej ulici,“ zhodnotil situáciu viceprimátor.

Boja sa prisťahovalectva
Matejovčania spisovali petíciu aj z obavy, že by sa do lokality po vybudovaní centra prisťahovalo viac Rómov.
Samospráva však už niekoľkokrát prízvukovala, že nejde o sťahovanie ďalších Rómov do Matejoviec.
Navyše podľa vedenia mesta oblasť pravidelne monitorujú, navštevujú ju terénni sociálni pracovníci, mestská polícia i pracovníci stavebného úradu.
„V súčasnosti sú rozbehnuté projektové práce na centre, máme pomerne jasnú predstavu o tom, aké veľké by malo byť rozlohou, aké miestnosti by tam mali byť a na čo by mali slúžiť. Je nepochybné, že ak by takéto centrum fungovalo, mohlo by priniesť skvalitnenie života a zmenu návykov neprispôsobivých občanov,“ dodal Gašper.
Samospráva práve spomínanými stretnutiami reaguje na petíciu, ktorú podpísali doteraz stovky Matejovčanov.
Podľa Gašpera však boli tí, ktorí ju podpísali, uvedení do omylu. „Tak ako pri iných petíciách dostali skreslené informácie o tom, že chceme budovať byty alebo domčeky pre neprispôsobivých občanov,“ uviedol.
Stankoven už v minulosti takéto tvrdenia popieral. „Nič také ľuďom nehovorím. Skôr je to o tom, že ľudia majú obavy z nárastu počtu týchto neprispôsobivých občanov v Matejovciach,“ uviedol ešte v minulosti.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš