STARÁ ĽUBOVŇA. Návštevníci skanzenu pod Ľubovnianskym hradom v Starej Ľubovni si budú môcť počas víkendu pripomenúť ľudové tradície spojené s Vianocami.
„Ľubovnianske múzeum pripravilo vianočné tvorivé dielne a prezentáciu predvianočných a vianočných zvykov a tradícií s možnosťou ochutnávky čerstvo upečených vianočných oblátok a výzdoby tradičného vianočného polazníka (predchodca vianočného stromčeka), “ informoval riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.
Zaujímavý predvianočný čas
Podujatie sa uskutoční v dňoch 10. a 11. decembra. „Príchod zimy tradične prinášal do života roľníckej rodiny výraznú zmenu, práce na poliach utíchli a gazdovia sa začali venovať iným činnostiam, na ktoré počas roka nemali dostatok času. Opravovali poľnohospodárske náradie, kontrolovali stavby na gazdovstve, aby odolali víchrici, chystali drevo na kúrenie a zhotovovali drobné pracovné náradie, hrable, kosiská a poriská. Gazdiné zase dbali o dôkladnú očistu domu, bielili, umývali, vymieňali slamu v posteliach, vymazali hlinenú dlážku a vydrhli podlahy,“ opísal život našich predkov Mikulík.
Ako však dodal, práve tento čas doprial aj spoločenskému životu. Častejšie sa stretávali susedia, rodina a priatelia.
„Ženy sa schádzali na priadkach a páračkách, v kúdeľnej izbe, kde okrem dlhých zimných debát odznievali aj rozprávky, povesti a poverové príbehy,“ dodal.
Neodmysliteľnou súčasťou príprav bola aj výzdoba vianočného stromčeka. „V staršej tradícii predchádzal dnešnému vianočnému stromčeku zo slamy vyrobený polazník alebo kvočka, neskôr bol vianočný stromček zavesený na stropnom tráme nad stolom a ozdobený bol slamenými ozdobami, jabĺčkami, orechmi, papierovými ozdobami, medovníkmi a sušeným ovocím,“ informoval Mikulík.
Tradičný skanzen
Ľubovniansky skanzen je národopisná expozícia v prírode, patrí medzi najmladšie na Slovensku.
Verejnosti bol sprístupnený v roku 1985 a v súčasnosti ho tvorí viac ako dvadsať objektov.
Nachádzajú sa v ňom najmä zrubové obytné domy, postavené na začiatku a v prvej tretine 20. storočia, a to z Veľkého Lipníka, Litmanovej, Veľkej Lesnej, Údola, Jakubian, Kremnej, Kamienky i Jarabiny.
Okrem tradičných hospodárskych objektov sa v skanzene nachádzajú aj sezónne poľné obydlia, ktoré sú charakteristické pre región Spiša.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš