POPRAD. Tatry zvečnené na viac ako tristo dielach od 146 autorov z obdobia od prvej polovice 19. storočia až po súčasnosť ponúka od stredy 14. decembra unikátna výstava v priestoroch Tatranskej galérie v Poprade.
Na výstave s názvom Umenie Tatier – Tatry, perla hôr strednej Európy v umení štyroch krajín sa podieľa takmer päťdesiatka domácich a zahraničných inštitúcií.
„Máme tu staršie rytiny, maľby s realistickou podobou, impresionistické stvárnenie témy až po moderné súčasné stvárnenie témy Tatier. Sú tu zastúpené všetky techniky ako je grafika, maľba, kresba, pastely, akvarely, olejomaľby, rovnako aj plastiky stvárňujúce Kriváň, pohorie Tatier od Rastislava Biarinca či nové fotografie od Roba Kočana,“ uviedla pre médiá riaditeľka galérie Anna Ondrušeková.
V Poprade potrvá výstava do 29. januára, počas nasledujúcich dvoch rokov bude pokračovať v Čechách, Poľsku i Maďarsku.
Vydali aj publikácie
„Tatranská galéria má už vo svojom samotnom názve ukorenené slovo Tatry a takmer šesťdesiat rokov sa venuje zberateľskej činnosti orientovanej aj na tému Tatier. V našom zbierkovom fonde je viac ako 600 diel s touto tematikou,“ povedala Ondrušeková.
Galéria už počas svojej existencie vydala niekoľko publikácií s touto témou a zorganizovala niekoľko výstav, najnovší projekt však pripravovala takmer dva roky.
„Zahŕňa v sebe nielen výstavu v Tatranskej galérii, ale aj vedecko-výskumnú prácu mnohých kolegov, historikov zo štyroch krajín a tiež vydanie dvoch publikácií,“ dodala riaditeľka.
Prvá s názvom Tatry v umení, zo zbierok Tatranskej galérie v Poprade, bola verejnosti predstavená počas otvorenia výstavy.
„Druhá bude uvedená začiatkom budúceho roka. Myslím si, že to bude jedna z najväčších publikácií, aká kedy vyšla v regióne strednej Európy o Tatrách, pretože bude obsahovať diela z renomovaných inštitúcií všetkých štyroch krajín, teda z Čiech, Slovenska, Poľska a Maďarska,“ naznačila Ondrušeková.
Najstaršie z roku 1834
V Poprade sú aktuálne vystavené len diela, ktoré sú majetkom slovenských inštitúcií, prípadne slovenských súkromných zberateľov.
Najstaršie pochádza z roku 1834, je ním naivno-realistická podoba Tatier, Starého Smokovca, od Karola Tibelyho, ide pritom o jeden z najstarších obrazov, aké Tatranská galéria vlastní. K ďalším dielam, ktoré výstava ponúka, sa galéria dopracovala prostredníctvom databázy umeleckých diel.
„Na Slovensku máme vynikajúco spracované zbierkové fondy našich 20 galérií, ktoré sú už renomované, a ktoré fungujú na umeleckej a výtvarnej scéne od 30 do 60 rokov. Jednou z najstarších je aj Slovenská národná galéria. Cez databázu, ktorá je veľmi dobre spracovaná, sme si tak vyhľadali všetky diela, ktoré niesli názov Tatry či pleso, našli sme ich množstvo, vybrali sme si renomovaných autorov, ale aj takých, ktorých sme vôbec nepoznali,“ opísala Ondrušeková začiatok tvorby ponuky súčasnej výstavy.
Medzi autormi nechýbajú také mená ako Ladislav Medňanský, Ferdinand Katona, Martin Benka, Janko Alexy či Gustáv Malý.
Logisticky náročný projekt
Hlavná časť výstavy následne poputuje ďalej do Čiech, kde sú naplánované dve výstavy.
Jedna sa uskutoční na zámku v Hradci na Moravici, pričom doplnená bude o diela z českých inštitúcií, ďalšia bude v Pardubiciach.
Koncom roka 2017 si ju pozrú aj v Poľsku, a to napríklad vo Varšave a v Krakove, obohatená bude o diela z poľského zbierkového fondu. Putovanie zavŕšia začiatkom roka 2018 výstavy v Maďarsku.
„Ide o logisticky náročný projekt. Som rada, že sa nám ho podarilo odštartovať,“ skonštatovala Ondrušeková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš