Východoslovenská veľká cena vytrvalcov pozná medailistov

Prehral o jediný bod. Tomáš Kamas (uprostred).
Prehral o jediný bod. Tomáš Kamas (uprostred). (Autor: Danica Božová)
Danica Božová|22. dec 2016 o 00:00

Na Spiš a pod Tatry putovali zlato, striebro i bronz.

POPRAD. Dobojované. Seriál 16 vytrvalostných behov na území Prešovského a Košického kraja pozná medailistov.

Pretekári získavali body na základe dosiahnutého času v porovnaní s priemerným časom na príslušnom podujatí.

Súťažili od začiatku marca, keď sa konal Beh Olšavskou dolinou v Blažiciach (okres Košice – okolie) až do polovice októbra.

eriál zahŕňal i tri klasické maratóny – Furčiansky a MMM v Košiciach i Podvihorlatský v Michalovciach.

Veľkým záujmom a kvalitnými časmi sa zaskvel Malý štrbský maratón na trati medzi Štrbou a Liptovskou Tepličkou pod Tatrami.

Do celkového hodnotenia sa každému pretekárovi započítavalo šesť najlepšie bodovaných výsledkov a ako bonus ešte po päť bodov za účasť na každom absolvovanom podujatí.

Body získalo 2 462 súťažiacich.

Jednotlivé podujatia boli otvorené i pre zahraničných bežcov, ocenení v záverečnom hodnotení však boli iba Slováci.

Medailistom v jednotlivých vekových kategóriách ocenenia odovzdali na Valnom zhromaždení Maratónskeho klubu v Košiciach 13. decembra prezident Štefan Daňo a riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Najviac bodov v rámci celého seriálu získal slovenský reprezentant, 30-ročný Jozef Urban z TJ Obalservis Košice, medzi ženami 42-ročná Erika Ondrijová z MTC Vyšná Šebastová.

U žien sa tento rok prejavili paradoxy veku – všetky medailistky – veteránky získali viac bodov ako pretekárky v mladšej vekovej kategórii.

Regionálni bežci

Prvenstvo v kategórii od 40 rokov vybojoval Július Kaľavský z Margecian pred Spišiakom Tomášom Kamasom.

„Som rád, že to tak skončilo – teší ma to. Vyšlo mi šesť pretekov. Ja som maratónec – veľmi mi pomohlo, že do VVCV sa započítavali Furčiansky i Košický maratón mieru. Len nech slúži zdravie, potom je radosť behať,“ dodal potešený Július Kaľavský.

„Som rád, že Maratónsky klub Košice ocenil najlepších troch bežcov v každej kategórii. Je to ocenenie pre bežca za celý rok. Tajne som dúfal, že sa do prvej trojky dostanem. Som potešený, ale i trocha sklamaný, že som boj o prvé miesto prehral o jediný bod. No nič, život ide ďalej, a budeme makať na tom, aby sme v roku 2017 obsadili ešte lepšie miesto ako v roku 2016. Preteky, ktoré som absolvoval vo Veľkej cene, boli ťažké, ale všetky som ich zvládol na výbornú. S výsledkami som spokojný,“ vyjadril sa po vyhodnotení Tomáš Kamas.

Bronz pod Tatry prináša veteránka Danica Božová, ktorej sa v tomto roku podarilo zabehnúť najlepšie časy za posledných 16 rokov.

Z výsledkov: Muži do 39 rokov: 1. Jozef Urban, TJ Obalservis Košice – 4 087 bodov (celkový víťaz), 2. Tibor Sahajda, Dachprod.sk – 3 924 (celkovo 2.), 3. Marek Mockovčiak, TJ Obalservis Košice (celkovo 3.); Muži od 40 do 49 rokov: 1. Július Kaľavský, All 4RUN Margecany – 3 827 (celkovo 5.), 2. Tomáš Kamas, ŠKP Sp. N. Ves – 3 826 (celkovo 6.), 3. Miloš Popovič, BK Steel Košice – 3 777, 17. Milan Šoltýs, BK Poprad – 3 177; Muži od 50 rokov: 1. Štefan Rácz, Budimír – 3 815, 2. Milan Safko, MTC V. Šebastová – 3 671, 3. Ladislav Vyšnický, BK Steel Košice – 3 633, 18. Gejza Jamnický, BK Sp. Teplica – 2 725, 20. Štefan Žugec, BK Poprad – 2 579; Muži od 60 rokov: 1. Pavol Madár, TJ Obalservis Košice – 3 465, 2. Bartolomej Ficzere, SOPKA Seňa – 3 410, 3. Ladislav Rada, MBO Strážske – 3 313; Ženy do 39 rokov: 1. Beáta Seligová, Metropol Košice – 3 231 (medzi ženami 4.), 2. Lucia Iľková, VTJ Prešov – 3 120 (medzi ženami 7.), 3. Lucia Vavreková, Dulova Ves – 2 986 (medzi ženami 8.); Ženy od 40 rokov: 1. Erika Ondrijová, MTC V. Šebastová – 3 464 (medzi ženami 1.), 2. Mahuliena Krištanová, CODE 2B Košice – 3 441 (medzi ženami 2.), 3. Danica Božová, Svit – 3 374 (medzi ženami 3.).

Domov»Sportnet na východe»Východoslovenská veľká cena vytrvalcov pozná medailistov