POPRAD. Podtatranskému múzeu v Poprade pribudlo do fondu numizmatiky viac ako tisíc predmetov z významnej súkromnej zbierky.
„Ide o súbor prevažne medailí, ale aj odznakov, vyznamenaní a ďalších predmetov numizmatického charakteru z kolekcie zosnulého slovenského numizmatika Ferdinanda Lauka, spoluzakladateľa a dlhoročného predsedu Slovenskej numizmatickej spoločnosti na pobočke pre Svit a Tatry. Sú medzi nimi medaily, ktoré dokumentujú či zaznamenávajú dianie spoločenského alebo historického charakteru v podtatranskom regióne, ako aj na Slovensku či v Európe,“ informoval Pavol Minarčák z Podtatranského múzea.
Predmety pochádzajú z druhej polovice 19. storočia a z 20.
Výšku sumy neuviedli
Podtatranské múzeum v Poprade zakúpilo zbierku z prostriedkov Fondu na podporu umenia (FPU), s finančným prispením vyššieho územného celku (VÚC) Prešov, ktorý je zriaďovateľom múzea, a čiastočne aj zo svojich vlastných finančných prostriedkov.
Múzeum však výšku sumy, za akú predmety získalo, neuviedlo.
„Viacero z medailí má veľký význam, sú pomerne zaujímavé z hľadiska technického prevedenia, ale máme aj medaily, ktoré je dnes zložitejšie zohnať. Významnou robí zbierku aj to, že dokumentuje pomerne široký historický i geografický záber,“ dodal Minarčák.
Zbierka pokladov
Fond numizmatiky múzea tak v súčasnosti obsahuje viac ako 6-tisíc kusov zbierkových predmetov. Sú medzi nimi rímske, keltské, byzantské mince i jedna grécka, ako aj nájdené poklady.
Ako pripomenul Minarčák, fond sa začal budovať od založenia múzea v roku 1876, už jeho prví zamestnanci darovali do fondu svoje vlastné zbierky.
„Máme aj jeden pozoruhodný dar z roku 1881, darca, ktorý si želal ostať v anonymite, daroval múzeu veľkú kolekciu rímskych mincí,“ povedal.
Najstaršia minca, ktorú uchováva múzeum v Poprade, je grécka. Tento typ sa podľa Minarčáka používal od roku 430 po rok 322 pred naším letopočtom. V zbierkovom fonde sa nachádza aj veľký súbor rímskych mincí, a to republikánskych i cisárskych.
Najstaršia z nich je drobná rímska minca z konca 3. storočia pred našim letopočtom. Viaceré mince sa však podarilo objaviť aj na Spiši. Napríklad keltská minca Athena Alkis bola objavená v roku 1977 pri systematickom archeologickom výskume v oblasti Veľkého Slavkova (okres Poprad).
Poklad z roku 1517
Podtatranské múzeum v Poprade ukrýva aj niekoľko skutočných pokladov, jeden pochádza z Lomničky (okres Stará Ľubovňa), druhý zo Spišskej Teplice (okres Poprad).
„V časoch nepokojov, neistoty, vojen či povstaní sa ľudia často rozhodli, že svoje najcennejšie predmety niekde ukryjú. Samozrejme, ukrývali ich tak, aby len oni sami vedeli, kde sa nachádzajú. Často sa k nim už ale z rôznych dôvodov nedostali,“ vysvetlil Minarčák.
„V Lomničke objavili poklad, ktorý bol uložený niekedy po roku 1517. Vieme to preto, lebo najmladšia minca bola vyrazená práve v danom roku. Poklad pôvodne pozostával z 800 až 1000 kusov strieborných mincí, do múzea sa dostalo niečo viac ako 50 kusov,“ dodal.
Podobný objav zaznamenali aj v Spišskej Teplici pri sadení stromčekov, išlo o dva poklady, starší pochádzal zo 16. až 17. storočia.
Minarčák tiež pripomenul, že časť zbierkových predmetov fondu numizmatiky bude súčasťou stálej expozície Podtatranského múzea, ktoré by malo byť po rozsiahlej rekonštrukcii otvorené počas budúceho roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš