SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Približne päťtisíc študentov sa za tridsať rokov vystriedalo na Kláštorisku v Slovenskom raji počas rekonštrukčných prác v miestnom archeoparku.
Každoročne sa tam do aktivít v lete zapájajú dobrovoľníci z rôznych kútov Európy.
Občianske združenie a nezisková organizácia Strom života - Kláštorisko, ktorá sa zameriava na záchranné práce na mieste pôvodného a unikátneho kartuziánskeho kláštora zo 14. storočia, si práve v roku 2016 pripomenula svoje tridsiate výročie.
„Po rokoch sa sem vracajú aj prví dobrovoľníci či dobrovoľníčky, a to aj so svojimi deťmi, ktoré už študujú na vysokých školách. Dobrovoľníctvo ostáva v rodinách, toto miesto je vymodlené, má svoju charizmu, preto sa sem radi vracajú. Z prác na Kláštorisku vzniklo 36 manželstiev, chodia sa sem pozrieť, či si na nich ešte pamätám,“ povedal archeológ Michal Slivka, zakladateľ a vedúci projektu Kláštorisko.

Tento rok 150 dobrovoľníkov
Tento rok sa do prác na Kláštorisku zapojilo 150 dobrovoľníkov, ktorí sem chodili na týždňové turnusy. Venovali sa oprave a údržbe ruín kláštora, ale aj sprevádzaniu turistov, a to za bezplatný nocľah a stravu.
Každý rok sem prichádzajú predovšetkým stredoškolskí či vysokoškolskí študenti z rôznych častí Slovenska i Európy.
„Urobili sme, čo sa dalo, konzervovali sme, okolie sa vykášalo. Objekt sme skultúrnili, vymenili sme novú podlahu v muzeálnej časti, pretože nám trošku nahnila,“ uviedol Slivka, ktorý si dobre spomína aj na začiatky archeologického výskumu na Kláštorisku v roku 1983.
„Kedysi tu nebolo nič vidno, potom vyrástla zo zeme jedna pamiatka a takto postupne sme tu pracovali. V súčasnosti pracujeme aj na miestach, na ktorých sa už pracovalo, konzervujú sa, hlavne kostol. Postavili sme tiež repliku kartuziánskeho domčeka, ktorých tu bolo v minulosti deväť, máme v ňom múzeum pre návštevníkov,“ povedal ďalej slovenský archeológ.
Na Kláštorisku žijú z toho, čo vyzbierajú od turistov za sprevádzanie.
„Chceme sa im povenovať, oboznámiť ich s miestom, aby vedeli, čo všetko sa tu nachádza,“ dodal Slivka.
Smutná správa
Súčasťou archeologickej lokality je napríklad obrovské praveké hradisko, kilometrový múr proti Tatárom, symbolický cintorín i ruiny kaplnky pre pocestných z roku 1492.
„Kopali sme aj v kláštornej jaskyni, kde bola po zániku kláštora falšovateľská dielňa na mince,“ doplnil Slivka.
Dobrovoľníkov však počas leta zastihla aj smutná správa o leteckom nešťastí, pri ktorom počas záchrannej akcie v obci Strelníky (okres Banská Bystrica) prišli o život traja popradskí leteckí záchranári.
Bola medzi nimi aj 46-ročná lekárka Patrícia Krajňáková.
„Bola takzvaná stromárka, ešte ako vysokoškoláčka tu strávila tri sezóny,“ povedal Slivka.
Križovatka chodníkov
Kláštorisko (760 m n. m.) je turistické stredisko v srdci Slovenského raja, je tiež križovatkou množstva turistických chodníkov.
Dá sa sem dostať z Čingova cez Tomášovský výhľad, z Podleska tiesňavami Suchá Belá, Kyseľ, Prielom Hornádu, ale aj z každej časti Slovenského raja.
Návštevníkov sem priťahujú ruiny kláštora zo začiatku 14. storočia, ten je verejnosti prístupný od roku 1983.
Predstavuje tiež jedno z najväčších nálezísk gotických keramických kachlíc v Strednej Európe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš