TATRANSKÁ ŠTRBA Realizáciu kamzíčieho projektu, prvý bobrí experiment či vybudovanie prvého rybovodu pod Tatrami má za sebou Správa Tatranského národného parku (TANAP), ktorá je so svojou činnosťou v roku 2016 spokojná.

„Méty, ktoré sme si vytýčili, sa nám podarilo splniť, dokonca aj niečo navyše. Som veľmi rád, že sme napríklad v Liptovskom Mikuláši vybudovali svojpomocne rozlietavaciu voliéru. Pomáha kondične sa zdokonaliť zraneným dravým vtákom, vzácnym druhom, a následne ich môžeme vypustiť do voľnej prírody,“ povedal riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko.
V minulom roku však prišla správa národného parku o kontakt s orlicou Aničkou, ktorú sledovala prostredníctvom miniatúrnej vysielačky tri roky.
„Odpadla jej v Etiópii, ale úspešne priletela na Slovensko, vyhniezdila a momentálne je pravdepodobne na juhu Afriky, kde prečkáva zimu,“ dodal Majko.

Sledujú kamzíky
Len pred niekoľkými týždňami z národného parku informovali o nasadení telemetrických obojkov štyrom kamzíkom, vďaka ktorému môžu sledovať ich časopriestorové aktivity. Ide o súčasť projektu Ochrana a monitoring kamzíka vrchovského tatranského, ktorý Správa TANAP v minulom roku koordinovala.

Cieľom výskumu bolo taktiež zhodnotiť populáciu kamzíka žijúceho v Tatrách na genetickej úrovni. Za týmto účelom boli porovnané genetické dáta kamzíkov žijúcich v Tatrách s ostatnými kamzíkmi žijúcimi v Európe.
„Podarilo sa nám identifikovať nový genetický typ kamzíka Tatra X, doposiaľ nepublikovaný v génovej banke a zároveň opäť potvrdiť jedinečnosť slovenskej populácie kamzíka vo svete,“ uviedol Majko.
Riešili bobrie hrádze
Novinkou bolo aj inštalovanie drenážnych rúr do najviac problematických bobrích hrádzí.

Bobor vodný dokáže totiž často svojimi aktivitami potrápiť obyvateľov podtatranských území, najčastejšie problémy v tejto súvislosti predstavuje najmä zaplavovanie a podmáčanie poľnohospodárskych pozemkov a podmývanie cestných a železničných telies.
„Prvýkrát sme otestovali ako neničiť bobrie hrádze a nájsť určité súžitie s bobrom v podtatranskom prostredí. Inšpirovali sme kolegami zo Záhoria a Českej republiky. Po inštalácii drenážnych rúr do hrádzí bolo vidieť, že bobor s tým zo začiatku bojoval a v niektorých lokalitách bojuje aj teraz. Je to ale oveľa humánnejší spôsob, ako keď tam pošleme bagre a oni mu rozbijú celú hrádzu, bola by to aj tak sizyfovská práca, pretože tam, kde bobor hrádzu chcel, si ju postavil aj za chvíľočku,“ povedal riaditeľ Správy TANAP.
Rybám chcú uľahčiť ťah proti prúdu
Správa TANAP sa v minulom roku podieľala aj na prvom prebudovaní riečneho stupňa na toku Mlynica vo Svite, na ktorom pracoval Slovenský vodohospodársky podnik v spolupráci s národným parkom a vedeckými inštitúciami.

„Ide o postupnú ekologizáciu vodných tokov pod Tatrami. Ryby a kedysi sa písalo, že dokonca aj lososy, tiahli hore riekou Poprad až pomaly k tatranským plesám. Avšak hrádze, ktoré boli vybudované v minulom storočí, im túto migračnú trasu prerušili,“ vysvetlil Majko.
Nepriechodné bariéry na toku tak teraz nahradili rybovody a rôzne odtokové ramená.
„Som veľmi rád, že tieto prvé lastovičky sú aj tu pod Tatrami, aby sme vodnému ekosystému pomohli, a aby sa ryby mohli voľne dostávať do horných častí potokov a riek,“ skonštatoval Majko.
Okrem spomínaných projektov v národnom parku dvakrát robili sčítanie kamzíkov, ale postarali sa aj o lokality s výskytom vzácnych druhov rastlín.
Vážne priestupky nezaznamenali
Napriek mimoriadne vysokej návštevnosti Tatier v minulom roku, sankcií či priestupkov v národnom parku postupne ubudlo.
„Turisti sú podstatne disciplinovanejší, je vidieť, že návštevník si postupne vytvára taký vzťah k prírode, aký by mal byť, rešpektuje usmernenia z našej strany, neškodí a neubližuje,“ zhodnotil Majko.
Správa TANAP sa počas roka nestretla ani s nelegálnymi alebo kriminálnymi činmi, ako je napríklad pytliactvo, vyberanie vzácnych druhov hniezd či vykopávanie vzácnych rastlín.
„Väčšinou dochádzalo k ľahším priestupkom, a to len preto, že turisti neboli dostatočne oboznámení s pravidlami, ktoré v národnom parku sú. Väčšina priestupkov bola riešená dohovorom, neboli sme nútení dávať finančné sankcie,“ uzavrel riaditeľ Správy TANAP, ktorá by sa v tomto roku mala presťahovať z Tatranskej Štrby do svojej vlastnej budovy vo Svite.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš