STARÁ ĽUBOVŇA. Viac ako 700 predmetov pribudlo v minulom roku do zbierkového fondu Ľubovnianskeho múzea, dokopy ich má takmer 25-tisíc.
„Múzeum malo mnoho predmetov už v čase svojho vzniku, v roku 1956. V 50. až 80. rokoch minulého storočia sa však celkovo nazbieralo niekoľko tisíc kusov vzácnych predmetov, či už išlo o odev alebo truhlice, boli to cielené zbery. Dnes, v 21. storočí, sa snažíme zachytiť ešte to, čo v regióne ostalo,“ povedal riaditeľ múzea Dalibor Mikulík.
Rekonštruujú a ošetrujú
Ľudia z regiónu si už ale v súčasnosti často nechávajú predmety po svojich predkoch či už pre seba alebo pre svoje deti, dávajú ich zrekonštruovať a ošetriť.
„Je vidieť, že spoločnosť sa vzdelanostne a mentálne posunula niekam úplne inde, ako bola niekedy, keď boli tieto predmety pre nich možno len staré haraburdy. Sú aj takí, ktorí sa už dávno z regiónu odsťahovali, no ostali im tu rodinné domy, zvyknú sa nám ozvať sami a predmety bezplatne darovať,“ uviedol Mikulík.
Takýmto spôsobom múzeum v minulom roku získalo aj tri veľmi hodnotné staré maľované truhlice.
„Jedna z nich má úplne výnimočnú hodnotu, pretože jej majiteľka si tam napísala, kedy mala svadbu, kto bol svedkom, čo do domácnosti priniesla, jednoducho, rozpísala tam všetko, aby sa naozaj vedelo, čo všetko vlastnila. Je to akoby taký list vlastníctva,“ prezradil riaditeľ múzea.

Majú 70 truhlíc
Celkovo má múzeum 70 truhlíc, minulý rok z nich vystavilo 26 v rámci výstavy maľovaných truhlíc spolu s výbavou nevesty a prezentáciou svadobných odevov v skanzene pod hradom Ľubovňa.
Práve truhlice boli v minulosti ukazovateľom toho, či sa vydáva nevesta bohatá alebo zo skromnejších pomerov.
„Maľované truhlice z vidieckeho prostredia boli veľmi pestré a maľované. Ľudia na vidieku niekedy nemali toľko financií ako bohatá šľachta, cechmajstri či mešťania, ktorí si ich dávali vyrezávať a zdobiť zámočníckymi prvkami,“ vysvetlil Mikulík.
Múzeum má vo svojich fondoch aj veľmi vzácne truhlice zo 17. a 18. storočia. Ide o cechové truhlice, teda ktoré patrili cechmajstrom.
V nich ukrývali cechové listiny, zvolávacie tabuľky, pečatidlá a všetko, čo k tomu patrí.
Každý rok niečo nové
Ľubovnianske múzeum sa snaží svojim návštevníkom ponúknuť každý rok niečo nové zo svojich zbierok.
„Predminulý rok sme napríklad sprístupnili verejnosti depozitár ľudového odevu, kože a obuvi, veľmi sa to páčilo verejnosti, ale aj odborníkom, etnológom, etnografom, folkloristom. Zvažujeme, že budeme touto témou pokračovať a možno otvoríme aj depozitár spomínaných truhlíc,“ dodal riaditeľ múzea, ktoré sa pred tromi rokmi vydalo cestou reštaurovania, opravy a konzervovania vlastných zbierok.
„Ponúkli sme aj výstavu liturgických predmetov Ars liturgica, minulý rok boli vystavené všetky historické pohľadnice v rámci výstavy Chartula Pictoria a spomínané maľované truhlice. Do budúcnosti pripravujeme ďalšiu zaujímavú tému, ktorou je kríž,“ uzavrel Mikulík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš