Korzár logo Korzár Spiš

Kaplnka Vzkriesenia a most Sulín sú nominované na európsku cenu

Uchádzajú sa Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru – Mies van der Rohe Award 2017.

Kaplnka nad Kvetnicou.Kaplnka nad Kvetnicou. (Zdroj: TASR/Oliver Ondráš)

POPRAD. Kaplnka Vzkriesenia v popradskej mestskej časti Kvetnica bude spolu s ďalšími troma stavbami reprezentovať Slovensko na Cene Európskej únie za súčasnú architektúru – Mies van der Rohe Award 2017.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzi nimi je aj ďalšia stavba na východe Slovenska, most na slovensko-poľskej hranici, ktorý spája slovenskú obec Sulín s poľskou obcou Zegiestow.

Najlepšie slovenské realizácie z posledných dvoch rokov nominovala do súťaže poverená expertka Henrieta Moravčíková. Jej odborný výber následne potvrdil organizačný výbor ceny.

SkryťVypnúť reklamu

„Drevená kaplnka v popradskej mestskej časti Kvetnica architekta Samuela Netočného i most Sulín na slovensko-poľských hraniciach sú určite zaujímavé stavby.

Objavili sa i v nomináciách či v užších výberoch tohtoročných slovenských architektonických cien ako CE.ZA.AR, Cena Dušana Jurkoviča i cena ARCH,“ uviedol Štefan Moravík, člen Slovenskej komory architektov a porotca Ceny za architektúru CE.ZA.AR 2015 a 2016.

Celkovo bolo na cenu nominovaných viac ako 350 európskych stavieb.

Postavili ju v rokoch 2014 až 2015

Drevená Kaplnka Vzkriesenia stojí v nadmorskej výške 941 metrov, postavená bola v rokoch 2014 až 2016 v popradských lesoch.

S nápadom vybudovať ju prišiel ešte v roku 2011 riaditeľ Mestských lesov Róbert Dula spolu s architektom Samuelom Netočným, ktorý takýmto spôsobom pretavil svoj zážitok z putovania do Santiaga de Compostela.

SkryťVypnúť reklamu

Dula pripomenul, že kaplnka bola postavená s úmyslom podpory a rozvoja duchovných potrieb obyvateľov mesta Poprad v prostredí mestských lesov.

„Myšlienka vybudovať kaplnku na danom mieste vznikla spojením hneď niekoľkých zámerov. A to zámeru architekta Netočného postaviť v okolí mesta kaplnku, ďalej zámeru vtedajšieho dekana rímsko-katolíckej farnosti Poprad Antona Opartyho postaviť na Kvetnici krížovú cestu a tiež celkového konceptu rozvoja prímestských rekreačných lesov, v ktorom má podpora duchovného rozvoja svoje pevné miesto,“ uviedol v minulosti Dula.

Kaplnka bola navrhnutá tak, aby aj napriek svojim malým rozmerom vzbudzovala maximálny duchovný a fyzický zážitok, jej konštrukcia je založená na unikátnom rozložení asi stovky stĺpov.

Jej výstavba bola financovaná z prostriedkov Rímskokatolíckej farnosti Poprad a verejnej zbierky.

SkryťVypnúť reklamu

Premosťuje rieku Poprad

Most Sulín je dielom dvojice architektov Irakliho Eristaviho a Pavla Šillu, ktorí spolupracovali aj s ďalšími odborníkmi.

Výstavba takzvanej lávky spolupráce a rozvoja pohraničia bola realizovaná v rokoch 2014 až 2015 v rámci operačného programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007-2013.

Celkové náklady projektu boli vo výške takmer 1,3 milióna eur.

Lávka predstavuje miesto pešieho hraničného priechodu, premosťuje rieku Poprad a záplavové územie na pravom brehu, vyznačuje sa tiež meniacim sa vertikálnym i horizontálnym profilom.

Obec Zegiestow, ktorú most spája so slovenským Sulínom, je známa turistickým ruchom s bohatou tradíciou, Sulín zase vďaka svojmu prameňu minerálnej vody Sulinka, ktorá vyviera v blízkosti lávky.

Aj dom z Bernolákova

Medzi stavbami, ktoré budú na európskej súťaží zastupovať Slovensko je aj rodinný dom z Bernolákova a bratislavský obytný komplex.

Nominovaná bola aj ďalšia stavba od slovenských autorov avšak nachádzajúca sa v Českých Budějoviciach. Ide o dielo Komunitné centrum Máj od Michala Sula, Miriam Liškovej a Jozefa Skokana.

Ako vysvetlil Moravčík, počet nominovaných stavieb z jednotlivých krajín nereprezentuje úspech krajiny v oblasti architektúry.

„Funguje to tak, že vypisovateľ Mies van der Rohe Award má v každej krajine miestne autority, expertov, ktorí urobia výber z toho, čo sa za relevantné obdobie zaujímavé postavilo. Potom zase centrálna porota z poverenia barcelonského ústredia posúdi jednotlivých nahlásených kandidátov na nominácie a schváli ich,“ ozrejmil člen Slovenskej komory architektov Moravčík.

Súťaží sa od roku 1988

Bienále súťažnej prehliadky realizovaných stavieb organizuje Európska únia a Nadácia Mies van der Rohe v Barcelone od roku 1988.

Cieľom súťaže je vyzdvihnúť prínos európskych architektov, sledovať, ako uplatňujú nové koncepty a technológie v praxi a porovnať kvalitu architektúry v jednotlivých európskych štátoch.

Medzinárodná odborná porota vyberie zo stoviek nominácií užší okruh diel, zhruba štyridsiatku najlepších európskych stavieb, ktoré budú následne predstavené v katalógu a na výstave.

Následne z tohto počtu vyberie finalistov súťaže, pričom v samotnom finále určí jednu stavbu, ktorá získa Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru – Mies van der Rohe Award a jednu stavbu, ktorej udelí Zvláštnu cenu pre začínajúcich architektov.

Výsledky ceny by mali byť známe v máji 2017, informuje internetový portál archinfo.sk.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 917
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 084
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 781
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 013
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 920
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 808
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu