SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Spišská Nová Ves upozorňuje chovateľov hydiny a iného vtáctva, ako aj voľne žijúcich vtákov, na vysoko patogénnu vtáčiu chrípku a nepriaznivý vývoj nákazovej situácie nielen v Európe, ale aj na Slovensku.
Potvrdené boli u nás zatiaľ jej tri ohniská, okrem iného aj v košickej ZOO. RVPS žiada chovateľov, aby vykonali opatrenia, ktoré by zabránili možnému prenosu veľmi nebezpečnej nákazy do chovov hydiny.
Radí im uzavretie hydiny, zabránenie prístupu voľne žijúceho vtáctva k hydine, krmivu a vodnému zdroju, zabránenie prístupu cudzích osôb do chovov, odporúča tiež dezinfekčné rohože a používanie ochranných pomôcok pred vstupom do chovu.

Príznaky sú rozmanité
Klinické príznaky vysoko patogénnej formy aviárnej influenzy (HPAI) sú podľa regionálneho veterinárneho lekára Jána Teplana rozmanité, medzi skoré príznaky možno zahrnúť nechutenstvo, zníženie príjmu vody a relatívne nízku úmrtnosť.
„Alternatívne sa však táto choroba môže objaviť náhle v kŕdli a mnoho vtákov môže uhynúť buď bez varovných príznakov alebo s minimálnymi príznakmi, ako je depresia, nechutenstvo, našuchorené perie a horúčka. Spravidla platí, že o čo dlhšie hydina a iné vtáctva žijúce v zajatí prežívajú, o to výraznejšie sú klinické príznaky,“ informoval.
Časový model rozvinutia príznakov závisí podľa jeho slov od vírusu a od hostiteľa prvej infikujúcej dávky spolu so systémom chovu.
Náhla vysoká úmrtnosť u hydiny, či už s príznakmi, alebo bez akýchkoľvek súvisiacich klinických príznakov, sa musí prešetriť predložením vzoriek na laboratórne vyšetrenie.
Teplan radí v prípade poklesu znášky, príjmu krmiva a vody alebo pri klinických prejavoch svedčiacich o nákaze, či v prípade úhynov hydiny a iného vtáctva, privolať povereného súkromného veterinárneho lekára a túto skutočnosť oznámiť na RVPS Spišská Nová Ves.
"Mäkké" vajcia
„Vírus sa šíri pomalšie u nosníc chovaných v klietkach alebo u vtákov žijúcich vo voľnej prírode v porovnaní s tými, ktoré žijú vo voľnom ustajnení,“ uviedol veterinárny lekár.
Napríklad sliepky infikované vírusom HPAI môžu najprv znášať vajcia s mäkkou škrupinou, avšak čoskoro prestanú znášať. U chorých vtákov je často prítomná silná vodnatá hnačka a vtáky sú nadmerne smädné.
Dýchanie môže byť sťažené a dá sa pozorovať nadmerné slzenie. Úmrtnosť v kŕdli kolíše od 50 do 100 percent.
„U brojlerov sú príznaky HPAI často menej očividné ako u inej hydiny a zvyčajne medzi ne patrí ťažká depresia, nechutenstvo, prvou pozorovanou abnormalitou môže byť veľmi zvýšená úmrtnosť. Dajú sa pozorovať aj edémy tváre a krku a neurologické príznaky,“ informoval Teplan.
U moriek sa vírus prejavuje podobne ako u iných vtákov žijúcich v zajatí, u husí sú príznaky podobné príznakom u nosníc, ide o depresie, nechutenstvo a hnačky.
„Kačice nemusia pri infikovaní vírusom HPAI vykazovať klinické príznaky, bolo však hlásené, že niektoré kmene vyvolávajú príznaky podobné príznakom u husí s určitou úmrtnosťou,“ doplnil veterinárny lekár.
Pripomenul tiež, že v prípade infekcií u pštrosov môžu klinické príznaky absentovať. Upozornenie RVPS spolu s odporúčaniami publikovalo na svojej internetovej stránke mesto Spišská Nová Ves.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš