Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Noviny Spiša.
POPRAD. Aj minúty rozhodujú o prežití. Členovia občianskeho združenia Záchrana uplynulý piatok odovzdali vedeniu mesta defibrilátor venovaný pamiatke záchranárov.
Prístroj, ktorý dokáže obslúžiť aj dieťa. Zachraňuje životy vo chvíľach, keď aj jedna minúta môže rozhodnúť. Defibrilátor.
Uplynulý týždeň jeden z nich záchranári odovzdali v Spišskej Novej Vsi. Ten venovali pamiatke záchranárov, ktorí zahynuli pri páde záchranárskeho vrtuľníka blízko obce Strelníky. Uplynulý piatok pribudol defibrilátor aj v Poprade
„Podarilo sa nám počas turnaja v popradskej aréne vyzbierať sumu na zakúpenie jeden a pol prístroja. Venujeme ho pamiatke posádky, ktorá zahynula v Slovenskom raji. Boli to špičkoví záchranári. Chceli sme, aby tento prístroj niesol posolstvo a pamiatku na týchto skvelých ľudí,“ povedal František Majerský z občianskeho združenia Záchrana.
Väčšia šanca prežiť
Defibrilátor bude verejne dostupný nepretržite. Podľa jednoduchých hlasových povelov dokáže dávať ľuďom inštrukcie k záchrane života.
„Po nalepení na hruď si prístroj sám analyzuje stav krvného obehu a vyhodnotí, či je potrebné dať telu elektrický výboj,“ povedal Michal Weinciller z OZ Záchrana.
Umiestnený bude priamo na námestí.
„Keď človek potrebuje elektrický výboj, potrebuje ho čím skôr. Niekedy záchranka príde až o 10 minút. Pokiaľ sa ten výboj dá do štyroch minút, človek má väčšiu šancu prežiť. Preto sa odporúča, aby bol prístroj umiestnený tam, kde je veľký výskyt ľudí. Na námestiach, v nákupných centrách, staniciach, letiskách,“ vysvetlil záchranár.

Nemôžete nič pokaziť
Pri záchrane pomocou tohto prístroja môžete dať obavy bokom.
„Je výnimočný v tom, že aj osemročné dieťa vie navigovať tak, aby zachránilo život. Je úplne bezpečný. Nemusíte sa báť. Prístroj sám vyhodnotí, či je potrebné dať do tela elektrický výboj, ak ho netreba, prístroj vás jednoducho nepustí,“ vysvetlil Weinciller.
Za záchranu zaplatili životom
Na prístroji, ktoré občianske združenie darovalo mestu sú aj mená všetkých záchranárov, ktorí zahynuli pri tragickej udalosti v Slovenskom raji.
Práve takto si chcú v meste neustále pripomínať ich prácu, za ktorú zaplatili životom.
„Paradoxom je, že prvé meno na tomto prístroji je práve Marek Rigda. S ním som chodil hrávať futbal do telocvične. Aspoň takto si na nich neustále spomenieme,“ povedal primátor mesta Poprad Jozef Švagerko.
Ako funguje
AED (automatické externé defibrilátory) sú moderné zdravotnícke prístroje, ktoré pomáhajú poskytnúť prvú pomoc a v prípade nutnosti defibrilujú postihnutého, dodajú mu elektrický impulz.
Všetky defibrilátory v tejto kategórii sú konštruované tak, aby s nimi mohol poskytnúť prvú pomoc i laik, pričom neexistuje riziko nesprávneho použitia prístroja.
Prístroj vie okamžite vyhodnotiť srdcový rytmus, či postihnutý nemá kardiostimulátor, akého je vzrastu, prepočíta hmotnosť podľa odporu ľudského tela.
V prípade, že človek elektrický výboj nepotrebuje, prístroj zákrok neuskutoční, informovalo mesto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš