POPRAD. Viac ako tisíc sedemstokrát musel v uplynulom roku vzlietnuť na pomoc vrtuľník leteckej spoločnosti Air-Transport Europe.
Piloti vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby v uplynulom roku strávili vo vzduchu viac ako tisíc šesťsto hodín.
Na pomoc vzlietli o 4,5 percenta viackrát ako vlani. Spomedzi cudzincov bolo v roku 2016 najviac ošetrených tých, ktorí prišli z Čiech.
Sedem staníc na Slovensku prevádzkuje Vrtuľníková záchranná zdravotná služba. Na začiatku nového roka aj oni začali s bilanciou toho starého.
„Výrazným rozdielom oproti roku 2015 bol nárast primárnych zásahov v teréne. Tam boli naše posádky vyslané 1199- krát, čo je o 430 výjazdov viac ako uplynulý rok,“ informovala Zuzana Hopjaková, hovorkyňa spoločnosti.
Popálené deti, infarkty
Do nemocníc pomocou vrtuľníka prepravili 137 detských a cez tisícku dospelých pacientov.
„U detí išlo najčastejšie o rýchly a šetrný transport do nemocníc s poraneniami následkom dopravných nehôd. Ďalším indikátorom zásahu u detí boli popáleniny a obareniny. Najčastejšou príčinou vyslania záchranárskych vrtuľníkov k dospelým boli tak ako po minulé roky náhle srdcové zlyhania, konkrétne s diagnózou akútny infarkt myokardu. Tie tvorili 41 percent z počtu ošetrených pacientov v rámci primárnych zásahov,“ vysvetlila Hopjaková.
Najviac práce v lete
Úrazy spôsobené pádom z výšky, lesné úrazy pilčíkov v ťažko dostupnom lesnom teréne. Najviac práce mali leteckí záchranári práve počas letných mesiacov. „V uplynulom roku takmer trinásť percent pacientov tvorili turisti, ktorým leteckí záchranári najčastejšie pomáhali v nedostupnom teréne. V troch prípadoch išlo o turistov zasiahnutých bleskom a v troch prípadoch zasypaných lavínou,“ uviedla Hopjaková.
V zime najviac ratovali lyžiarov
V zime boli záchranári privolávaní najviac na lyžiarske svahy. Poranenia hlavy, chrbtice a dolných končatín trápili lyžiarov, ktorí sa zrazili. Deväť percent z ošetrených pacientov tvorili cudzinci.
„Z nich najviac pomohli letecké záchranárske tímy českým občanom pri úrazoch počas túry alebo lezenia v horách,“ dodáva Hopjaková.
Palubný navijak spúšťali z vrtuľníka v ťažko dostupných oblastiach záchranári v 154 prípadoch.
„Najviac výjazdov bolo zaznamenaných zo strediska Banská Bystrica, nasledovali Košice a napokon Poprad so svojimi 255 výjazdmi. Popradské posádky pri týchto akciách použili v 40 percentách lanovú techniku,“ povedala hovorkyňa.
Na tragédiu nezabúdajú
Uplynulý rok spoločnosťou opäť otriasol smútok. Počas záchrannej akcie neďaleko obce Strelníky prišli o kolegov.
„Ani v najhoršom sne sme nečakali, že uplynulý rok zasiahne našu spoločnosť opäť veľká tragédia,“ povedal riaditeľ ATE Ján Kuboši.
V ich kolektíve ostalo podľa riaditeľa veľké prázdno.
„Je nesmierne ťažké vyrovnať sa so skutočnosťou, že naši kolegovia sa už nevrátia do záchranárskeho tímu ATE. Verím, však, že aj oni by si priali, aby sme poslanie zachraňovať a pomáhať iným plnili aj naďalej, tak ako to s plným nasadením robili aj oni,“ uzavrel riaditeľ.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš