Bežci na trati. Krátko po štarte.
Bežci na trati. Krátko po štarte. (Autor: Korzár/Judita Čermáková)
Richard Hudeček|20. jan 2017 o 00:00

Na štart 4. ročníka Košického trojkráľového behu sa postavilo 679 bežcov.

POPRAD. Arktická zima a silný vietor urobili svoje. Z 938 prihlásených bežcov sa na štart 4. ročníka Košického trojkráľového behu postavilo 679, v cieli organizátori privítali o jedného menej.

Medzi pretekármi, ktorí zvládli trať dlhú 5 100 m boli i regionálni bežci. Niektorým z nich patrili i medailové pozície.

Kluknavčan Zimmermann bral striebro

Najrýchlejším regionálnym pretekárom bol bežecký kráľ Tatier za rok 2016 Marián Zimmermannn z Kluknavy. Na štart tohto podujatia sa postavil po prvý raz, a tak netušil, čo ho čaká.

Do záverečného úseku trate, ktorý viedol šmykľavým chodníkom v parku, vbiehal na prvej pozícii. Tú však neudržal – zradila ho bežecká obuv.

Tú lepšie odhadol víťaz – košický orientačný bežec Tomáš Mušinský.

Kluknavčan sa musel uspokojiť so striebrom.

„Tento beh som mal v pláne dlhodobo. Počasie však bolo na mňa extrémne – silné mrazy a nepríjemný vietor. Bežal som od štartu až po záverečný úsek v parku na čele. Tam ma však obehol Tomáš Mušinský a zaslúžene vyhral. Ale v tejto situácii som veľmi vďačný aj za druhé miesto,“ spresnil spokojný Zimmermann.

Juniori

Potešení sa pod Tatry vracali Popradčania, bratia Ščurkovci. Medzi juniormi vybojovali prvé dve priečky – rýchlejší z nich Samuel bral zlato, Jakub striebro.

„Teraz v zime súťažíme v Tatrách v rámci Zimnej bežeckej série spolu s mužmi, pretože tam nemáme svoju kategóriu. V Košiciach sme pretekali s vekovými rovesníkmi, čo sa odrazilo i na umiestnení.“

Veteráni

Minúty na pódiu pre víťazov si užili i veteráni. V kategórii od 40 do 49 rokov prvý dobehol Spišiak Tomáš Kamas, tretí Milan Šoltýs z Batizoviec v drese BK Poprad.

Kým Spišiak Tomáš Kamas zopakoval svoje prvenstvo spred roka, Podtatranec Milan Šoltýs sa na pódium dostal až na tretí pokus.

Po návrate pod Tatry neskrýval radosť: „Konečne sa mi podarilo vybojovať medailové umiestnenie. Pred dvoma rokmi som bol štvrtý, vlani piaty. Podmienky boli náročné, ale snažil som sa.“

Z výsledkov: Juniori do 19 rokov (24 bežcov): 1. Samuel Ščurka – Poprad, ALFA – 19:36 min., 2. Jakub Sčurka – Poprad, ALFA – 19:56, 3. Maroš Bartko – Vranov n/T – 20:19, muži od 20 do 39 rokov (180): 1. Tomáš Mušinský – KOB ATU Košice – 16:58, 2. Marián Zimmermann – Sanasport ZRT Kluknava – 17:09, 3. Daniel Kraviansky – Pro body triatlon team Košice – 17:26, muži od 40 do 49 rokov (90): 1. Tomáš Kamas – Sp. N. Ves, PROKE – 18:03, 2. Kamil Puchír – Spartak Medzev – 19:07, 3. Milan Šoltýs – BK Poprad – 20:07, muži od 50 do 59 rokov (53): 1. János Bogár – Maďarsko – 19:28, 2. Ján Polončák – Stropkov – 19:39, 3. Jaroslav Tomeček – Tulčík – 19:57, 33. Štefan Žugec – BK Poprad – 28:20, muži od 60 rokov (10): 1. Karol Labaš – Geoma Myslava – 22:26, 2. Jozef Hudák – Sopka Seňa – 22:43, 3. Peter Gombita – V. Šebastová – 26:53, juniorky do 19 rokov (10): 1. Ľuboslava Weissová – KOB ATU Košice – 23:23, 5. Štefánia Székelyová – Gelnica – 28:09, ženy od 20 do 39 rokov (89): 1. Marína Kissová – Irawyou Košice – 22:04, 7. Lenka Doliňáková – Poprad – 24:35, ženy od 40 do 49 rokov (49): 1. Miriam Reistetterová – Košice – 22:36, 37. Dáša Polovková – Poprad – 35:30, ženy od 50 do 59 rokov (12): 1. Ildiko Varga – Maďarsko – 24:36, 2. Danka Jendrichovská – MARAS Team Prešov – 24:48, ženy od 60 rokov (3): 1. Ľudmila Husvárová – Active life Košice – 30:17.