KEŽMAROK. Galéria u anjela v Kežmarku odštartovala svoj 15. rok pôsobenia výstavou maliarky Júlie Haluzovej s názvom Golden stories (Zlaté príbehy).
Autorka sa dostala do povedomia širokej verejnosti realizáciou veľkoformátového diela vo foajé jedného z hotelov na Štrbskom plese.
„Odvtedy prešla náročnú životnú aj umeleckú cestu. Cyklus malieb je výberom z poslednej tvorby. Jemná, precízna drobnokresba a maľba doplnená abstrakciou a zlátením sľubujú nezvyčajný vizuálny zážitok,“ uviedla na margo výstavy jej kurátorka, zároveň riaditeľka galérie, Carmen Kováčová. Výstava je verejnosti prístupná do 9. marca.
Originálna autorka
Podľa Kováčovej predstavuje vystavujúca autorka originálnu a invenčnú maliarku.
„Vymyká sa z masy mladých umelcov utápajúcich sa v depresívnych a sebadeštruktívných pózach,“ uviedla.
Ako ďalej informovala, vystavovaný cyklus malieb Golden stories bol predstavený počas Vianoc vo Viedenskej galérii a ďalšie diela putovali na výstavu do Poľska, aj preto nesie výstava anglický názov.
„Júlia symbolicky namaľovala celé pozadie alebo prevažnú časť obrazu monochromatickou zlatou farbou, ktorá znamenite sekunduje divokej farebnej spleti. Vytvára protipól pokoja k vášnivej maliarskej palete. Graciózne maľuje miniatúrne figúry ženských či detských postáv. Pripomínajú takmer komixové postavičky. Štylizované zátišia kvetov ako výbušná zmes dobývajú plátno divokou krásou v zázračnej premene na prúd striekajúcej farby. Zaváňajú absurdnosťou a surealistickou krásou,“ opísala vystavené diela kurátorka, podľa ktorej sa na plátnach maliarky ustavične niečo deje.
„Farebná spŕška, záplava kvetov, rozkvitnutá lúka plná dynamických škvŕn diváka pohltí impresionistickým predstavením,“ dodala.
Skrotila lúky
Júlia Haluzová skrotila veľkoformátové pestrofarebné lúky do malých foriem.
„Vytvára z nich ornamenty, pozadie v nových cykloch a žánrovo sa tak posúva ďalej. Našla očarenie v malých miniatúrach, hravých a veselých scénach, ktoré by sa uplatnili aj v humoristických časopisoch. Vtipné sú aj samotné názvy,“ uviedla riaditeľka galérie. Obrazy Júlie Haluzovej sú tak podľa jej slov z toho istého rodu ako samotná autorka. „Milé, usmievavé, s potmehúdskou a šibalskou iskrou,“ poznamenala.
Ako napríklad konzerva od sardiniek, ktorá sa na obraze premení na vázu a sardinky bezmocne ležiace na stole nezachráni ani papierová lodička, doplnila.
Výnimočný rok
Rok 2017 je podľa Kováčovej pre galériu výnimočný. „Galéria u anjela oslavuje 15. narodeniny. Chceme ich osláviť spolu s našimi návštevníkmi, pretože radosť z umenia je nákazlivá,“ informovala.
Galéria vznikla v roku 2002 ako inštitúcia moderného a súčasného výtvarného umenia.
Svojou polohou v blízkosti kežmarského hradu sa stala súčasťou modernej histórie mesta.
„Nadväzujeme na bohaté kultúrne dedičstvo predkov, preto sme vybudovali Galériu moderného výtvarného umenia. Je zameraná na prezentáciu slovenského výtvarného umenia 20. a 21. storočia. V zbierkach galérie sa nachádza grafika, maľba a socha,“ informovala Kováčová.
Galéria sa intenzívne venuje výstavám grafikov, realizuje tiež samostatné autorské výstavy popredných slovenských, českých, európskych a japonských výtvarníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš