KEŽMAROK, SPIŠSKÁ BELÁ. V mestách Kežmarok a Spišská Belá si v piatok pripomínajú 72. výročie oslobodenia spod nemeckej okupácie počas druhej svetovej vojny.
V oboch mestách organizujú pri tejto príležitosti spomienkové podujatia.
„V tom čase padlo dosť veľa ľudí zo Spišskej Belej, pomáhali pri odboji. Pripomína ich pamätná tabuľa na budove mestského úradu,“ povedala Daniela Lineková, predsedníčka miestneho Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.
Ako dodala, počet miestnych pamätníkov na tieto udalosti však postupne klesá, traja najstarší zomreli vlani.
Oslobodzovanie miest a obcí Kežmarského i Popradského okresu sa uskutočnilo v poslednom januárovom týždni v roku 1945.
Spomienky na vojnu
„Veľké boje sa odohrali najmä v oblasti Spišskej Magury. Ako prvá obec okresu Kežmarok bola ešte 26. januára 1945 okolo 18:00 oslobodená obec Toporec,“ pripomenul vtedajšie boje Marcel Maniak, vojnový historik a predseda Historicko-dokumentačnej komisie pri Oblastnom výbore Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Poprade.
„Dňa 27. januára o šiestej hodine ráno prenikla prieskumná hliadka Červenej armády do Spišskej Belej. Za ňou prišli do mesta ďalší sovietski vojaci a po krátkej prestrelke Spišskú Belú oslobodili,“ informoval Maniak, ktorý sa udalostiam venuje aj v jednej zo svojich publikácií.
Červenej armáde sa následne v ten istý deň podarilo oslobodiť aj obce Hradisko, Ruskinovce, Vlkovce a Tvarožnú.
V Kežmarku Nemci ešte 21. januára evakuovali všetkých obyvateľov nemeckej národnosti, žiakov nemeckých škôl spolu s učiteľmi naložili na autá a odviezli do Nemecka, vyvezený bol aj mestský archív a mestská pokladnica.
„Posledné nemecké jednotky opustili Kežmarok popoludní 27. januára a zničiť stihli len niekoľko skladov, mosty a poštu, kvôli rýchlemu postupu frontu a jeho približovaniu sa nemali čas na obranu mesta, ani na jeho zničenie,“ vysvetlil Maniak.
Kežmarok bol takmer vyľudnený
Vojaci 1. československej samostatnej brigády vstúpili do Kežmarku 27. januára vo večerných hodinách okolo desiatej, nasledovali ich vojaci Červenej armády a jednotky sovietskeho stíhacieho protitankového delostreleckého pluku.
„Kežmarok bol po príchode československých jednotiek takmer vyľudnený. Mesto však vítalo svojich osloboditeľov vyzváňaním zvonov a nad mestským úradom viala československá zástava. Na mnohých domoch sa objavili biele zástavy s nápisom Hitler kaput,“ uviedol popradský historik.
V ten deň bola naprí klad oslobodená aj obec Vrbov, Ľubica, Malý Slavkov, Stráne pod Tatrami či Lendak.
Marcel Maniak, ktorý má za sebou už niekoľko publikácií venovaných obdobiu druhej svetovej vojny či Slovenskému národnému povstaniu, aktuálne pripravuje ďalšiu.
Obsahovať bude prehľad pamätných tabúľ a pamätníkov v mestách a obciach v okresoch Poprad a Kežmarok, vybudovaných na počesť oslobodenia či padlých počas druhej svetovej vojny a SNP.
„Nesmieme zabudnúť, akú obeť nám museli priniesť naši starí otcovia a otcovia v boji za našu slobodu,“ uviedol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš