SPIŠSKÁ BELÁ. Pre veľký záujem predĺžili v kaštieli Strážky v Spišskej Belej (okr. Kežmarok) výstavu Cestou moderny, ponúka možnosť nahliadnuť na unikátne diela Martina Benku, Ľudovíta Fullu, Mikuláša Galandu, Miloša Alexandra Bazovského, Janka Alexyho, ale aj Ester Šimerovej – Martinčekovej, Cypriána Majerníka a Zoltána Palugyaya.
„Výstava je v priestoroch renesančného kaštieľa od 25. júna, mala byť iba do februára, no pre veľký záujem je predĺžená minimálne do septembra 2017,“ uviedla Daniela Kostková, galerijná pedagogička.
Výstava viac ako 47 diel pod kurátorskou taktovkou Alexandry Homoľovej bola vlani otvorená pri príležitosti 25. výročia sprístupnenia expozícií kaštieľa.
Vyššia návštevnosť kaštieľa
Podľa Kostkovej aj táto výstava prispela k vyššej návštevnosti kaštieľa oproti minulým rokom, celkovo si jeho expozície pozrelo 14 141 návštevníkov.
Návštevníci kaštieľa majú možnosť obzrieť si najprv stálu expozíciu a následne spomínanú výstavu.
„Výstavná kolekcia nemá ašpirácie byť komplexnou výpoveďou o povahe slovenskej výtvarnej moderny. Výber je orientovaný predovšetkým na maliarske diela, ktoré dopĺňa fyzická i virtuálna prezentácia náčrtníkov, skicárov a ďalších artefaktov z fondov Slovenskej národnej galérie viažucich sa na umelecký odkaz vystavovaných autorov,“ informovala Kostková.
V rámci stálych expozícií sú v kaštieli inštalované obrazy od Ladislava Medňanského, expozícia portrétov zo 17. až 19. storočia na Spiši, humanistická knižnica s približne 8 500 zväzkami kníh i historický nábytok.
Počas prehliadky môžu návštevníci spoznať aj život poslednej barónky Margity Czóbelovej.
Atraktívny býva aj anglický park z 19. storočia za kaštieľom.
„V posledný júnový víkend organizujeme v spolupráci s mestom Spišská Belá dvojdňové Kaštieľne hry. V sobotu sú venované predovšetkým dospelým návštevníkom, večer máme divadelné predstavenie. Nedeľa patrí deťom, pripravené sú divadelné predstavenia, animácie, tvorivé dielne a ďalšie atrakcie pre deti,“ doplnila Kostková.
Fakty
Kaštieľ Strážky, Kostol sv. Anny a oproti kaštieľu stojaca zvonica tvoria ako celok národnú kultúrnu pamiatku a patria medzi významné architektonické skvosty Spiša.
Kaštieľ prešiel od 15. storočia viacerými prestavbami a úpravami, v 16. až 18. storočí patril rodine Horváth-Stansithovcov, ktorá v Strážkach založila latinskú humanistickú školu pre deti spišských šľachticov (1584 - 1711) a knižnicu, ktorá v tom čase patrila k najbohatším v Uhorsku.
V 19. storočí sa vlastníkmi kaštieľa stala rodina Medňanských a Czóbelovcov.
Po smrti poslednej majiteľky a užívateľky kaštieľa, barónky Czóbelovej, sa v roku 1972 stala správcom kaštieľa Slovenská národná galéria.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš