POPRAD. Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) Poprad vlani riešila v rámci poradenského spotrebiteľského centra pre Prešovský a Košický kraj celkovo 351 podnetov.
„Slovenskí spotrebitelia našu pomoc vyhľadávajú veľmi často, zvykli si, že tu sme a že im vieme pomôcť. V rámci minulého roka sa nám v prospech spotrebiteľov podarilo vymôcť v rôznej podobe spolu 34 517 eur,“ uviedla projektová manažérka S.O.S. Poprad Petra Čakovská.
Podobné čísla zaznamenali v minulom roku aj v pobočke združenia v Nitre, v poradenskom centre pre Banskobystrický a Nitriansky kraj riešili spolu 269 podnetov, vymôcť sa im podarilo viac ako 43-tisíc eur.
Najčastejšie problémy
Najčastejšie riešili obe poradenské centrá podnety týkajúce sa predaja na prezentačných akciách, podomového predaja a predaja cez internet, problémy so spotrebiteľskými úvermi a reklamácie nekvalitnej obuvi.
„S predajom mimo prevádzkových priestorov, teda s podomovým predajom a predajom na prezentačných akciách, aj s predajom na diaľku, pod ktorý spadá aj nákup cez internet, majú spotrebitelia stále často veľké problémy, a to aj napriek tomu, že boli nedávno prijaté rôzne legislatívne zmeny v prospech spotrebiteľov,“ skonštatovala Čakovská.
Do tejto oblasti spadá aj trh s energiami, keď rôzni podomoví predajcovia chodia po bytoch a snažia sa ľudí previesť k inému dodávateľovi elektriny alebo plynu.
Boj so šmejdami
Napriek zmenám v legislatíve sa podľa združenia S.O.S. Poprad nezlepšila reálna vymožiteľnosť práva spotrebiteľov ani v prípade takzvaných šmejdov.
„Aj nedávno nám ľudia oznámili, že v Poprade sa bude konať prezentačná akcia. Prišli sme tam my, objavila sa televízia i inšpektori zo Slovenskej obchodnej inšpekcie a organizátori akciu hneď odvolali. Deň predtým ju však organizovali na inom mieste, a práve z tejto akcie k nám o deň na to prišli spotrebitelia, ktorí podpísali zmluvy v hodnote 2 000 a 1 800 eur, pričom peniaze predajcom hneď vyplatili.
Nakoniec sme zistili, že si organizátori prezentačnej akcie dali vyrobiť pečiatku cudzej firmy, ktorá o tom, samozrejme, nevedela.
Napriek tomu, že organizátori nesplnili množstvo legislatívnych povinností a zmluvy vzniknuté na takejto akcii sú podľa zákona neplatné, zo skúsenosti, žiaľ, musíme konštatovať, že seniori, ktorí zaplatili v hotovosti, už napriek tomu, že by aj vyhrali prípadné súdne konanie, svoje peniaze pravdepodobne nikdy neuvidia,“ opísala smutnú realitu projektová manažérka združenia.
Problémové úvery
Problematickou je podľa S.O.S. Poprad stále aj oblasť poskytovania spotrebiteľských úverov.
„Aj tu došlo k mnohým legislatívnym zmenám, sprísnili sa podmienky poskytovania spotrebiteľských úverov, ale keďže my v praxi často cítime dopad legislatívnych zmien niekedy až o niekoľko rokov, podnetov máme stále veľmi veľa. Často riešime prípady zadlžených spotrebiteľov, ktorí majú neraz nie päť, ale aj 15 či 30 úverov, hoci možno hovoríme o manželskej dvojici,“ informovala Čakovská.
Aj tu je podľa nej najväčším problémom reálna vymožiteľnosť práva.
„Ľudia, ktorí vysoko preplatili úvery, sa v reálnom živote musia stále príliš dlho a veľmi energicky domáhať svojich práv, hoci legislatíva je jednoznačne na ich strane,“ dodala.
Reklamácie obuvi
Čo sa týka reklamácií obuvi, popradské spotrebiteľské združenie upozorňuje na dve slabé miesta platnej legislatívy.
„Už roky kritizujeme právnu úpravu, podľa ktorej predajca reklamáciu uplatnenú do jedného roka od kúpy tovaru nesmie zamietnuť bez odborného posúdenia. No práve predajcovia sú tí, ktorí za dané posudky platia, oni si najímajú subjekty, ktoré im posudky vypracúvajú. Spotrebiteľ tak v prípade takejto reklamácie nedostane nezávislý názor, či ide o výrobnú alebo materiálovú chybu alebo si chybu zlým používaním či ošetrovaním spôsobil sám,“ vysvetlila Čakovská.
Druhým veľkým problémom je podľa jej slov fenomén takzvanej módnej obuvi. Európska norma ju definuje ako obuv, ktorá sa môže používať len obmedzene, pri vybraných príležitostiach.
„Laicky povedané, je to obuv, ktorú si môžete raz obuť a potom si ju odložiť do vitrínky alebo v nej chodiť v obývačke po koberci. Máme množstvo reklamácií, keď si napríklad dámy v piatok kúpili ihličky na svadbu, v sobotu v nich tancovali a v pondelok ich reklamovali, lebo sa doslova rozpadli. Topánky pritom stáli aj niekoľko sto eur. Reklamácia bola zamietnutá, pretože podľa predajcov ide o módnu obuv, označili ju tak v návode na ošetrovanie alebo už na pokladničnom doklade. Doslova zneužívajú skutočnosť, že takáto obuv je fakticky nereklamovateľná,“ upozornila.
Obuv, autá, stavebné úpravy
Ďalšie podnety spotrebiteľov sa vlani týkali elektroniky, ale aj kúpy a predaja nových alebo ojazdených automobilov.
Často sa objavujú aj problémy súvisiace so zmluvami o dielo upravujúcimi najmä stavebné úpravy.
„Spotrebitelia si veľmi často na tieto práce najímajú známych svojich známych, úkony sa robia na dobré slovo, a keď sa vyskytnú problémy, nie je jasné, na čom sa vlastne dohodli a aké sú práva a povinnosti oboch strán,“ uviedla Čakovská.
Podľa jej slov je dôležité vopred si remeselníkov preveriť na internete alebo u iných klientov a v každom prípade si dať tú námahu a čo najpodrobnejšiu zmluvu o dielo vypracovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš