SPIŠSKÁ BELÁ. O možnosť vymeniť školské lavice za tvorivý ateliér, ktorý sa nachádza priamo v priestoroch kaštieľa Strážky v Spišskej Belej (okr. Kežmarok), majú veľký záujem školy aj v tomto školskom roku.
Od októbra do konca roka 2016 absolvovalo tvorivé dielne 31 školských skupín z materských a základných škôl, dokopy takmer sedem stoviek žiakov.
„Záujem o tvorivé dielne je veľmi veľký, celý október a november sme mali zaplnené všetky termíny. Prioritne organizujeme dielne v pondelok a utorok, ale keďže bol o ne takýto záujem, organizovali sme ich aj počas iných dní,“ povedala lektorka Denisa Jurišicová.
Deväť programov
Tvorivý ateliér Slovenskej národnej galérie v kaštieli ponúka priestor pre zaujímavé a kreatívne vyučovanie už niekoľko rokov.
Pre aktuálny školský rok je pripravených deväť vzdelávacích programov zameraných na rôzne techniky, určené sú pre rôzne vekové skupiny.
„Ponúkame školám zažiť vyučovanie a najmä výtvarnú výchovu netradične, v priestoroch kaštieľa. Často sa nám stane, že deti u nás ešte vôbec neboli, takže je to pre nich veľmi zaujímavé prostredie. Snažíme sa využívať nové techniky, ktoré nepoznajú, ukazujeme im niečo nové, oboznamujeme ich s novými vecami. Rovnako sa snažíme prepájať jednotlivé školské predmety, ako je história, slovenský jazyk, matematika, umenie, výtvarná výchova, geometria a podobne,“ vymenovala Jurišicová.
Tvorivé dielne zoznamujú žiakov so stálou expozíciou kaštieľa Strážky, ale aj dočasnou výstavou Cestou moderny.
Diela Ľudovíta Fullu, Ester Šimerovej – Martinčekovej či Martina Benku podľa lektoriek svojou farebnosťou a technikami žiakov zaujímajú, deti sa v priestoroch galérie snažia zaujať natoľko, aby sa do nej vždy radi vracali.
Od marca plné termíny
Hoci dielne trvajú počas celého školského roka, najväčší nápor zažívajú v Strážkach v októbri a novembri, pred a po Vianociach je o dielne záujem menší.
„Potom však opäť začíname v marci a pokračujeme do mája, vtedy bývajú opäť plné termíny,“ dodala Jurišicová.
Kým v predošlých rokoch evidovali v galérii záujem škôl zo širšieho okolia, tento rok ho prejavili aj školy zo samotnej Spišskej Belej či susedného Kežmarku.
V nevšednom prostredí renesančného kaštieľa tak môžu nahliadnuť do sveta fantázie, geometrických tvarov, a rovnako aj spoznať osobnosti nemeckej národnosti, ktoré kultúrne pozdvihli región.
„Témy tvorivých programov sú často šité na mieru cieľovej skupiny. Po dohode s pedagógom vedia lektori pripraviť program podľa vyučovacích osnov a špecifických požiadaviek. Programy trvajú najmenej šesťdesiat minút,“ pripomenula Jurišicová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš