KEŽMAROK. Odovzdanie bytov 32 prevažne mladým rodinám za 1,6 milióna eur, presťahovanie mestskej knižnice, či pokračovanie modernizácie verejného osvetlenia vo štvrtok kežmarský primátor Ján Ferenčák označil za najdôležitejšie v rámci investičných činností minulého roka.
Investovalo sa tiež do budov základných škôl, do opráv chodníkov a parkovísk a sochy Svetlonosky, ktorú v decembri umiestnili v zrekonštruovanom parku.
„Celkové investície za rok 2016 budú známe po zverejnení záverečného účtu,“ podotkol primátor, ktorý zhodnotil uplynulý rok samosprávy počas tlačovej konferencie v Kežmarku.
Spoliehajú sa na pomoc štátu
Primátor Ferenčák pripomenul, že do okresu Kežmarok a regiónu Vysokých Tatier pôjde z verejných financií aj vyše 4,2 milióna eur.
Vláda ešte vo februári minulého roka počas svojho výjazdového zasadnutia v Kežmarku prerokovala dokument Návrh Akčného plánu rozvoja okresu Kežmarok.
Pre okres Kežmarok sa tak podľa primátora predpokladá, že v rokoch 2016 až 2020 sa použije z verejných zdrojov 52 miliónov eur.

Bez úverov
Rovnako pripomenul, že do roku 2017 vstupuje mesto bez úverov, oba doterajšie úvery sa mu vlani podarilo splatiť.
Za pozitívnu správu označil kežmarský primátor rozšírenie pôsobnosti firmy Hengstler v Kežmarku. Podľa jeho slov investícia zastabilizuje prácu už existujúcim 300 miestam a zároveň vytvorí pracovné podmienky pre ďalších približne 50 ľudí.
V Kežmarku sa tiež budú vytvárať ďalšie pracovné miesta v spolupráci so zamestnávateľmi a novými investormi.
„Aj naďalej plánujeme využívať prácu nezamestnaných na úpravu a skrášľovanie mesta,“ povedal
Mesto chce zároveň riešiť dopravu na hlavnom ťahu. Doteraz podľa primátora skvalitnilo kultúru cestovania MHD, od roku 2015 ponúklo bezplatné cestovanie pre dôchodcov a deti do 6 rokov.
Opravili chodníky a zrekonštruovali verejné osvetlenie na viacerých uliciach.
Samospráva tiež plánuje zriadiť takzvané venčoviská pre domácich maznáčikov i stavať ďalšie byty pre mladé a nové rodiny.
„Chceme lepšie využiť areál bývalých kasární na obytné účely a občiansku vybavenosť,“ vysvetlil primátor.
Mesto má záujem aj o rozvoj nemocničných služieb, rekonštrukciou prešli priestory v zariadení pre seniorov.
Štadión chcú dokončiť do konca roka
V súčasnosti sa dokončuje projekt zimného štadióna v podobe multifunkčnej haly. Zrekonštruovaný by mal byť do konca tohto roka za približne dva milióny eur.
„V roku 2016 sme pripravovali prestavbu mestského kúpaliska, realizácia projektu je v hodnote približne 575-tisíc eur,“ informoval primátor.
Podpísané je tiež pokračovanie výstavby druhej etapy cyklochodníkov.
Dôležitým je pre mesto podľa Ferenčáka aj urovnanie sporov z minulosti s okolitými obcami v prospech občanov Kežmarku.
Ako pripomenul, v roku 2016 bola zostavená komisia, ktorá má pomôcť vyriešiť spor o katastrálne územie s obcou Ľubica.
Súčasťou agendy je aj realizácia účinných protipovodňových opatrení na toku Ľubica v spolupráci s partnermi.
Výstavbu 11 protipovodňových poldrov v Levočských vrchoch realizovali už v roku 2015.
V meste je tiež podľa primátora bezpečnejšie aj vďaka rozšíreniu kamerového systému. Pribudlo 12 kamier a v roku 2017 by ich malo byť ešte o 16 viac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš