Korzár logo Korzár Spiš

Francúzi v Poprade hovorili o vode a ekológii

Pod Tatrami odštartoval globálny akčný plán ozdravovania klímy.

Ilustračné.Ilustračné. (Zdroj: Ivan Bubelíny)

POPRAD. Pod Tatrami vo štvrtok odštartoval globálny akčný plán ozdravovania klímy. Celosvetový projekt zameraný na zvyšovanie povedomia o otázkach prístupu k vode prišli do Popradu predstaviť Francúzi, počas nasledujúcich 18 mesiacov bude pokračovať v ďalších 14 krajinách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Cieľom je osloviť a navštíviť mimovládne organizácie, ktoré sa problematikou vody zaoberajú. Chceme hovoriť o prístupe obyvateľstva k vode a k zdrojom pitnej vody, ako aj o sanitácii a o ekológii ako takej,“ uviedla vo štvrtok počas tlačovej konferencie v Poprade Francúzka Pauline Morelonová, ktorá stojí za projektom Water Around The World (Voda po celom svete).

SkryťVypnúť reklamu

Rovnomenná asociácia sa snaží prostredníctvom viacerých krokov pozdvihnúť povedomie o prístupe k vode.

Začali na Slovensku

Francúzi si vybrali Slovensko na odštartovanie projektu, pretože práve tu vznikla publikácia Nová vodná paradigma – Voda pre ozdravenie klímy a tiež pre množstvo zrealizovaných opatrení zadržiavania dažďovej vody v poškodenej krajine.

„Chceme viac prehĺbiť myšlienku a kontext vodnej paradigmy, teda určitého vzoru a určitých zákonitostí, ktoré tu fungujú. Snažíme sa to zamerať na celkovú dielčiu praktickú aplikáciu vo svete,“ uviedol Francúz Clement Locuet, podľa ktorého sa celosvetový projekt týka krajín, ako je napríklad India, Nepál, Laos, Mongolsko, Madagaskar, Komorské ostrovy, Džibuti, Senegal, Kolumbia, Peru, Argentína, Čile, Bolívia a Brazília.

SkryťVypnúť reklamu

„Cestujeme a snažíme sa regióny spoznať naživo a ponúkať riešenia na principiálne otázky, ktoré si ľudia v súvislosti s využívaním vody kladú,“ doplnila Morelonová.

„Nová vodná paradigma hovorí o tom, že vodou je možné ozdravovať klímu veľmi efektívne, spoľahlivo, rýchlo a jednoducho, a do toho ešte zapojiť množstvo ľudí. O týchto veciach sa už hovorí aj v iných krajinách,“ povedal Michal Kravčík, predseda mimovládnej organizácie Ľudia a voda, tiež nositeľ Goldmanovej environmentálnej ceny, jeden zo spoluautorov publikácie Nová vodná paradigma.

Dažďová voda nie je odpad

Akčný plán obnovy malých vodných cyklov a klímy predstavil vo viacerých krajinách sveta, rovnako aj na klimatickom summite v Paríži.

„Dažďová voda nie je odpad, ale je to dar, ktorý má ostať v krajine. Napríklad, nemali by sme kanalizovať dažďovú vodu zo strechy svojho domu, mali by sme jej skôr otvoriť priestor napríklad v našej záhrade, aby sa voda akumulovala, vyparovala, ochladzovala a vylepšovala mikroklímu. Je to veľmi jednoduché riešenie, pretože napríklad každý dom v Poprade sa dokáže ročne zbaviť zhruba okolo 100 kubíkov vody z malých vodných cyklov a potom, keď je sucho, však táto voda chýba,“ vysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu

Na prvý pohľad sa síce podľa organizátorov projektu môže zdať, že Slovensko nemá nič spoločné s ďalšími krajinami, ktoré navštívia, opak je však pravdou.

„Keď si zoberieme napríklad Indiu, býva tam obdobie dažďov a obdobie sucha a my na Slovensku sa približujeme postupne k takýmto extrémom. To, že sa predlžujú periódy bez dažďa, spôsobuje práve to, že sa menej vody vyparuje a keďže sa menej vyparuje, potom aj menej prší. No a potom prídu návaly z frontálnych systémov a je to nebezpečné, ideme od extrému k extrému. Zvýšenie vody v území však znamená zníženie týchto extrémov,“ dodal.

Ako je na tom Poprad

Podľa popradského viceprimátora Pavla Gašpera venovala samospráva problémom so záplavami pozornosť aj v územnom pláne.

„Slovensko, a špeciálne Vysoké Tatry, sú jedným z najbohatších zdrojov pitnej vody nielen v Európe, ale aj v celosvetovom meradle. Už dnes sa vie, že ak sa problémy so záplavami a využívaním vody neriešia vo vyšších polohách, dôsledky v nižších polohách môžu byť o to dramatickejšie. V Poprade sme v územnom pláne stanovili pomerne prísne regulatívy na zachytávanie dažďovej vody v teréne, rovnako riešime v súčasnosti otázku jednoduchých pozemkových úprav, kde sa snažíme rovnako vysvetliť majiteľom pôdy, že je nevyhnutné, aby veľkú časť svojich pozemkov venovali práve na takéto spoločné zariadenia a opatrenia, akými môžu byť aj vodné plochy, parky či vodné hrádzky a podobné opatrenia,“ uviedol.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 526
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 603
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 323
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 313
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 385
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 458
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu