SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Téme najnovších archeologických objavov v hrobkách čínskych cisárov a ich tajomstvám bude venovaná februárová prednáška z cyklu Dvorné dialógy v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi.
„Čína je tisícročia domovom jednej z najvyspelejších civilizácií sveta. Nazývala sa aj Ríšou Stredu a do 17. storočia bola technicky najvyspelejšou krajinou sveta. V rámci jej kultúrneho vývoja tam vzniklo množstvo veľmi zaujímavých kultúrnych artefaktov, medzi ktoré patria napríklad práve hrobky cisárov a cisárovien významných čínskych dynastií,“ uviedla Marína Čarnogurská, autorka viacerých vedeckých publikácií, štúdií a prekladov čínskej literatúry, ktorá bude hostkou Dvorných dialógov.
Jej rozprávanie si budú môcť vypočuť návštevníci Provinčného domu v stredu 8. februára o 16:00.
Jednou z najslávnejších hrobiek je podľa Čarnogurskej hrobka cisára Čchin Š´chuang-tiho z konca 2. storočia pred našim letopočtom.
„Okrem legendárnej „terakotovej armády“ v sebe skrýva mnoho zatiaľ nesprístupnených tajomstiev. A však najpozoruhodnejšia zo všetkých cisárskych pohrebísk je nekropola trinástich mingských cisárskych hrobiek (1368 – 1644) neďaleko Pekingu, z ktorých dodnes bola odkrytá jedine hrobka cisára Wanliho,“ uviedla slovenská orientalistka a filozofka.
Autorka stoviek štúdií
Marína Čarnogurská absolvovala vysokoškolské štúdium sinológie a filozofie v rokoch 1963-1969 na FFUK v Prahe a doktorandské štúdium v rokoch 1970 – 1973 na katedre filozofie FFUK v Bratislave.
V rokoch 1990 – 2015 bola vedúcou vedeckou pracovníčkou v Ústave orientalistiky SAV v Bratislave. Je autorkou vedeckých publikácií, i prekladov mnohých literárnych a filozofických diel z klasickej čínštiny.
Zároveň je autorkou okolo 250-tich vedeckých štúdií, časopisecky publikovaných na Slovensku, v Číne, v USA, Čechách i mnohých ďalších krajinách a popri tom aj aktívna účastníčka mnohých svetových filozofických a sinologických kongresov i konferencií.
V súčasnosti žije v Bratislave, venuje sa dokončovaniu svojich knižných rukopisov Mingovia a obdobie vyvrcholenia klasickej čínskej kultúry, Špirálami súvislostí a Cchao Süečchin – Majster čínskeho rozprávačského umenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš