SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V najmenšej a zároveň i najmladšej zoologickej záhrade na Slovensku v Spišskej Novej Vsi, ktorá je v zimných mesiacoch zatvorená, sa pripravujú na začiatok novej sezóny už od jesene.
Najväčšou novinkou pre návštevníkov bude premostenie, ktoré spojilo oba brehy jazera, čím sa zároveň zlepší prístup návštevníkov do pavilónu Aquaterra, v ktorom sa nachádzajú akvarijné a terárijné živočíchy.
Priestory areálu sú vhodné i pre nevidiacich návštevníkov, nakoľko sa pri klietkach a výbehoch nachádzajú tabuľky s popisom v Braillovom písme.
"Tabuliek je 25, pričom obrázok zvieraťa je plastický a vydutý a jeho popis je v Braillovom písme," vysvetlila riaditeľka zoologickej záhrady Jana Dzuriková.
Projekt vznikol v spolupráci so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich a slabozrakých v Levoči.

Najmladšia na Slovensku
ZOO v Spišskej Novej Vsi vznikla v máji 1989, rozkladá sa na ploche zhruba osem hektárov v juhovýchodnej časti mesta.
Popri Bratislave, Košiciach a Bojniciach je najmladšou zoologickou záhradou na Slovensku.
Areálom preteká potôčik, avšak dominantou areálu je jazero. Most, ktorý bude najvýraznejšou zmenou oproti predchádzajúcej sezóne, prechádza cez ostrovček jazera a rozdeľuje ho na dve časti.
Ako vysvetlila Dzuriková, na väčšej časti ostrova bude vytvorený areál pre lemurov a druhá časť pevniny bude vyčlenená na hniezdenie pre vodné vtáctvo.
Lemury sa budú po ostrovčeku pohybovať voľne, pričom územie bude zabezpečené elektrickým ohradením, aby zvieratá neušli.
Počas jarných mesiacov začnú pracovníci zoo s úpravou terénu.
Autor videa: Lia Melik
Najlepší rok
Rok 2016 bol pre zoo na Spiši najlepší z pohľadu návštevnosti od jej otvorenia. V priebehu septembra 2016 zaevidovali stotisíceho návštevníka, čo sa v jej histórii stalo prvýkrát.
"V roku 2015 sme mali celkom 95.550 návštevníkov. V roku 2016 to bolo okolo 109-tisíc ľudí," priblížila riaditeľka.
Narástol nielen počet domácich, ale aj zahraničných turistov.
V areáli zoologickej záhrady sa nachádza zhruba 390 zvierat a približne 130 živočíšnych druhov.
Medzi najvzácnejšie druhy patrí medveď hnedý, ťava dvojhrbá, leopard škvrnitý či orangutan bornejský.
V priestoroch zoo sa nachádza aj viacero druhov drevín, v areáli ich návštevníci nájdu viac ako 20.
Súčasťou ponuky služieb zoo je aj adopcia zvierat.
Keďže je chov vzácnych a chránených zvierat finančne náročný, adoptovaním zvierat, čiže úhradou ročných nákladov na výživu, môžu ľudia pomôcť pri ich chove.
Ako sa uvádza na internetovej stránke zoo, ročné náklady sa pohybujú v sume od 40 do 1650 eur ročne v závislosti od druhu zvieraťa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš