POPRAD. Jedným z finančne a logisticky najnáročnejších projektov Tatranskej galérie v Poprade bola vlani sochárska výstava troch generácií sochárov s názvom TA-tri: Učiteľ a jeho žiaci.
Úspešný bol aj medzinárodný projekt výstavy diel francúzskeho maliara Edgara Degasa, ktorý bol na Slovensku prezentovaný po prvýkrát.
Celkovo priestory Tatranskej galérie v Poprade navštívilo v minulom roku viac ako 15-tisíc návštevníkov.
„Spolu s našimi pobočkami, ktoré máme v Spišskej Starej Vsi a v Starom Smokovci, je to viac ako 18-tisíc návštevníkov. Sme spokojní, pretože dva roky dozadu ich bolo o polovicu menej,“ zhodnotila riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková, podľa ktorej galéria vlani ponúkla viacero významných podujatí.
Spomínaná výstava TA-tri spojila troch sochárov, tri generácie a ich pedagogické procesy.
Galéria od apríla do júna vystavovala diela dnes už zosnulého profesora Juraja Meliša (1942-2016) a jeho dvoch prvých absolventov Rastislava Biarinca (1968) a Ľubomíra Purdeša (1965).
Výstava bola podľa Ondrušekovej venovaná vtedy ešte žijúcemu akademickému sochárovi Jurajovi Melišovi.
„Som rada, že sme mali možnosť mu urobiť poslednú výstavu ešte ako žijúcemu autorovi,“ dodala.
Degas zaujal
S veľkou odozvou sa podľa riaditeľky galérie vlani stretla aj unikátna výstava diel francúzskeho maliara Edgara Degasa (1834 – 1917) s názvom Holá pravda.
„Predstavili sme nielen jeho grafickú tvorbu, ale formou reprodukcií aj jeho ďalšiu tvorbu, vydali sme tiež jeho aforizmy,“ uviedla.
Viac ako dva roky zase galéria pracovala na projekte Tatry v umení. Výstava Tatier zvečnených na viac ako tristo dielach od 146 autorov z obdobia od prvej polovice 19. storočia až po súčasnosť bola verejnosti prístupná do konca januára tohto roka.
„Výstava je zhrnutím dlhodobého výskumu priamo v našich kultúrnych inštitúciách, ale aj v inštitúciách v rámci susedných krajín, a to Poľska, Česka a Maďarska. Výstupom je katalóg z našich zbierok a pripravovaná veľká rozsiahla publikácia v štyroch jazykoch s viac ako 500 reprodukciami diel z takmer 60 inštitúcií spomínaných krajín,“ vysvetlila Ondrušeková.
Po Poprade putuje výstava do Česka, počas nasledujúcich takmer dvoch rokov ju uvidia aj v Poľsku i Maďarsku.
Budovu obnovili
Tatranská galéria v Poprade sídli dve desaťročia v budove, v ktorej sa v minulosti nachádzala parná elektráreň.
Od roku 1999 prechádzala postupnou rekonštrukciou, vynovené priestory boli slávnostne otvorené vo februári 2014.
Svoju pobočku má galéria aj v Spišskej Starej Vsi, kde sa nachádza Galéria Ferdinanda Katonu.
Vlani v januári jej pribudol aj výstavný priestor vo Vile Flóra v Starom Smokovci.
„Pribudla tam miniexpozícia Tatier zo zbierok galérie, ktorá má podľa mňa veľmi dobrý divácky ohlas. Vystriedali sme tam viacero projektov, ktoré súvisia buď s umením Tatier alebo tatranskými umelcami,“ uzavrela Ondrušeková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš