POPRAD. Popradských rybárov v súčasnosti znepokojujú kŕdle kormoránov, ktoré aj počas tejto zimy devastujú rybiu osádku na rieke Poprad.
Prilietavajú sem síce už zhruba osem rokov, tento rok je ich však v porovnaní s predošlými ešte viac
Rybári sa obávajú, že ich vyčíňaním prídu o väčšiu časť toho, čo vlani zarybnili.
„Ide o naliehavý problém. Rieka Poprad síce počas zimy zamrzla po celej svojej dĺžke, no v meste Poprad máme dosť veľa teplých prítokov a tie spôsobujú, že rozmŕza. V daných miestach, kde nie je zamrznutá, tak dochádza k náletu vtákov, ktoré rabujú rybiu osádku,“ povedal Štefan Kolcún, predseda miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (MO SRZ) v Poprade.
Podľa jeho slov lovia kormorány ryby rad radom, a tie, ktoré pre ich veľkosť nedokážu prehltnúť, nechávajú následne na brehu.
Jeden kormorán pritom denne skonzumuje približne pol kilogramu rýb.
Dlhá zima a nízke teploty
Za problémom extrémne vysokého počtu kormoránov na rieke v Poprade je podľa Kolcúna aj tohtoročná dlhá zima a extrémne nízke teploty.
„Počas tejto zimy je ich tu skutočne veľmi veľa. Po iné roky sa totiž ľady na rieke otvorili o niečo skôr aj na jej nižších úsekoch, ako sú mestá Kežmarok, Spišská Belá či Stará Ľubovňa, kormorán sa tam tak mohol roztiahnuť vo svojich teritóriách, možno aj na 50 kilometroch, a nemal také zhustené kŕmidlá. Aktuálne ale úraduje len na 8-kilometrovom úseku rieky Poprad, napácha tak oveľa väčšie škody,“ vysvetlil.
Kormorány sa do Popradu presunuli z väčších plôch, kde predtým lovili.
„Veľké nádrže ako Liptovská Mara či Orava sú zamrznuté, a tak stratili potravinovú základňu a sťahujú sa tam, kde to nie je zamrznuté. Máme jednoducho smolu v tom, že máme zdroje teplých vôd, prítoky, a tie spôsobujú, že voda rozmŕza,“ skonštatoval predseda miestnej organizácie rybárskeho zväzu v Poprade.
Nemajú prirodzeného nepriateľa
Niektoré kormorány prilietajú na Slovensko zo severných krajín, iné už dlhodobo hniezdia v okolí spomínanej Liptovskej Mary, Oravy, ale aj na dolných tokoch ako je Dunaj.
„Zvyčajne tu nehniezdili, no tým, že letá sú také teplé, aké sú, podmienky im vyhovujú a tiež aj to, že sú tu dobre zarybnené rieky. Majú tu veľmi dobrú potravinovú základňu a prirodzeného nepriateľa tu nemajú. Premnožili sa, no to je podľa mňa aj problém celej Európy,“ uviedol Kolcún.
Podľa jeho slov však len veľmi ťažko možno vyčísliť škody, ktoré napáchali, pomohla by regulácia ich počtu, ide však o chránený druh.
„Rada Slovenského rybárskeho zväzu v Žiline vybavila výnimku na plašenie a odstrel týchto kormoránov,“ informoval ďalej.
Odstrel sa však môže realizovať len v extraviláne a len v určitom období, pričom v prípade kormoránov nie je jednoduchý.
„Je to veľmi vysoko lietajúci vták, inteligentný a existuje medzi nimi určitá hierarchia, jeden sedí a dáva pozor, kým sa ostatné kŕmia, akonáhle dá jeden signál, všetky odletia,“ uviedol Kolcún.
Ako povedal, nevyhnutné by bolo zaoberať sa aj spôsobom regulácie počtu kormoránov v rámci intravilánu.
„Ak si kormorány zvyknú na to, že v intraviláne majú pokoj, keďže tam sa ich počet nemôže redukovať, veľmi rýchlo sa prispôsobia a nebudú rabovať vonku, ale na vodných tokoch v mestách. Čo však bude potom, tak to si nikto nevie predstaviť, pretože sa budeme len pozerať na to, ako likvidujú ryby a úseky pretekajúce obcou a mestom ostanú bez života,“ uzavrel predseda MO SRZ v Poprade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš