STARÁ ĽUBOVŇA. Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni sprístupnilo verejnosti unikátny archívny materiál, ide o Knihu testamentov mešťanov mesta Stará Ľubovňa, ktorá bola vedená v rokoch 1660 až 1747.
„Tento jedinečný archívny prameň je mestskou knihou, do ktorej boli zapisované testamenty Staroľubovňanov. Vďaka týmto zápisom je dnes možné rekonštruovať majetkové pomery vtedajších obyvateľov nášho mesta, to, ako sa odievali, aké platidlá, či chotárne názvy používali. Tiež sú tam informácie o vtedajšom urbanizme mesta,“ informoval riaditeľ múzea Dalibor Mikulík.
Do archívneho materiálu môže verejnosť nazrieť prostredníctvom novej publikácie, jej vydanie podporil Fond na podporu umenia.
Doklad pomerov a života
Hoci sa veľká časť fondu Štátneho archívu v Starej Ľubovni podľa Mikulíka nezachovala, napriek tomu je v ňom aj dnes možné objaviť zaujímavé materiály.
Jedným z nich je podľa neho aj spomínaná kniha testamentov, preskúmala ju a spracovala pracovníčka múzea Františka Marcinová.
„V niektorých testamentoch sa nenachádzajú iba majetkovo – právne zápisy, ale sú v nich zachytené aj dobové udalosti z dejín Starej Ľubovne. Napríklad v jednom testamente je spomenutá návšteva poľského kráľa Jána Kazimíra. V inom zase rozsiahly požiar, ktorý postihol mesto,“ uviedol Mikulík.
Nová publikácia Kniha testamentov mešťanov mesta Stará Ľubovňa je podľa jeho slov určená nielen pre odbornú verejnosť, ale pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o dejiny Starej Ľubovne a život jej obyvateľov v minulosti.
Dôležitý výskum
Výskum archívnych materiálov predstavuje jednu zo základných činností Ľubovnianskeho múzea.
„Práve staré a možno niekedy aj zabudnuté písomne pramene nám pomáhajú rekonštruovať obraz života v minulosti. Bežné životné udalosti našich predkov nám sprostredkúvajú archívne materiály. Ich štúdiom a správnou interpretáciou sa pred ľuďmi dnešných čias otvára tajuplná mozaika minulých dôb,“ dodal riaditeľ múzea Mikulík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš