VYSOKÉ TATRY. Namiesto bežného turistického značenia chodníkov pomáha aktuálne počas zimy turistom v Tatranskom národnom parku pri orientácii v niektorých lokalitách tyčové značenie.
„Turistické chodníky sa v zimnom období strácajú pod snehovou pokrývkou. Sneženie často sprevádza vietor, keď sa k tomu ešte pridá hmla, je tyčové značenie vo vysokohorskom prostredí jediným smerodajcom pre pohyb a najmä šťastný návrat z hôr,“ uviedol Maroš Petrík, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu.
Tyčové značenie umiestňujú lesníci na miestach, v ktorých sa bežné značenie dostáva pod snehovú pokrývku.
Keďže vyčnieva vysoko nad terénom, dokáže navigovať turistov aj v zhoršených poveternostných podmienkach.
„Umiestňujeme ich v exponovanom teréne, v ktorom by mohli návštevníci poblúdiť alebo je ich treba naviesť na zimné trasy. Tyčové značenie v jarnom období pomáha naviesť návštevníkov na upravené turistické chodníky, aby nedochádzalo k zošliapavaniu okolitej vegetácie a vzniku erózie pôdy,“ uzavrel Petrík.
Značenie tam každoročne osadzujú a pravidelne kontrolujú pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu.
Platí sezónna uzávera
Časti značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku sú uzatvorené od 1. novembra do 15. júna.
Dôvodom sezónnej uzávery je ochrana tatranskej prírody, najmä vzácnych živočíšnych druhov ako je kamzík vrchovský tatranský a svišť vrchovský tatranský.
K dispozícii však turisti majú aj v tomto čase približne 520 kilometrov turisticky značených chodníkov.
O ich priechodnosť sa starajú zamestnanci Štátnych lesov TANAPu, ktorí odpratávajú sneh z mostíkov, odpočívadiel a smerovníkov, aby ich ťarcha snehu nezničila a zabezpečila sa bezpečnosť pohybu návštevníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš