POPRAD. „Nemali by ste strkať hlavu do piesku,“ povedal na štvrtkovom zasadaní mestského zastupiteľstva Ján Vaľko z občianskeho združenia Popradčania za čistejšie životné prostredie samospráve.
Spor, ktorý roky trápi obyvateľov mestskej časti Veľká, nevyriešila ani mediácia a podľa obyvateľov ani aktualizácia územného plánu, ktorý na zastupiteľstvo samospráva predložila.
Spor sa ťahá roky
V obytnej zóne v Poprade vyrástla už pred rokmi zlievareň. Obyvatelia domov v mestskej časti Veľká ju majú za suseda.
Do sporu, ktorý sa ťahá už niekoľko rokov, zasiahlo mesto. Obom stranám navrhlo formu mediácie. Nepomohla.
Obyvatelia vkladali nádej do pripravovanej aktualizácie územného plánu. Aj ten však v tomto spore zlyhal, poslanci ho nepodporili.
Ľudia, ktorí majú zlievareň priamo za plotmi ich rodinných domov, trápi zápach, prach a veľký hluk, ktorý im znepríjemňuje život.
Komíny firmy na výrobu zliatin majú priamo za oknami.
Aj napriek tomu, že bývajú v domoch so záhradami, nemôžu si na čerstvom vzduchu ani len osušiť bielizeň.
Najviac požiadaviek, až okolo 140, v rámci územného plánu prišlo práve od obyvateľov Veľkej. Tvrdia, že mesto ich odignorovalo.
„Musí sa brať do úvahy aj názor obyvateľov, nielen podnikateľských subjektov. Je to prezentované ako veľký kompromis. Stále však existuje hrozba ďalšieho rozširovania. Je životne dôležité, aby sa toto územie začalo riešiť vo forme regulácie prevádzok, ktoré nie sú spojené s komfortom bývania. Územný plán vnímam pozitívne. Snaží sa zlepšiť regulatívy. S tým nemáme problém, ale nie je akceptovateľné, aby mesto riešilo územia a jeden z najväčších problémov ignorujú,“ povedal Vaľko.

Mediácia zmier nepriniesla
Mesto bolo pred rokom iniciátorom mediácie. Dve znepriatelené strany sa posadili spoločne za jeden stôl. Mediácia mier nepriniesla.
„Neskončila zmierom, ale ďakujem pánovi Vaľkovi, že tlakom firmu donútil urobiť opatrenia,“ povedal prvý viceprimátor Igor Wzoš (SDKÚ).
Hovorilo sa, že práve pri kauze Schüle by mala pomôcť aj spomínaná aktualizácia územného plánu.
„Nateraz sa zakonzervoval stav, aký je teraz. Rokovania budú prebiehať ďalej. Navrhujeme po dohode oboch strán, aby sa terajší stav zachoval,“ povedal pri predkladaní návrhu plánu druhý viceprimátor Popradu Pavol Gašper (nez.).

Kromka: A čo petície?
Tvrdo proti neriešeniu Schüle vystúpil poslanec Adrián Kromka (nez.).
„Od začiatku hovoríte, že ste spolupracovali s občanmi. A čo tie petície, ktoré ste odignorovali? A tiež požiadavky. Dnes tvrdíte, že sa to posunie do budúcna. Ale veď keď sa obyvatelia Veľkej domáhali riešenia, sľúbili ste, že to bude riešiť nový územný plán,“ povedal.
Firma opatrenia vykonala
Ako povedala poslankyňa Beáta Sichrovská (KDH), ktorá bola svedkom ročnej mediácie, aj napriek tomu, že zmier strany neprijali, podarilo sa presadiť opatrenia.
„Pred halu postavili administratívnu budovu. V Schüle sa používajú elektromobily. Otočené boli kompresory, aby sa hluk nešíril do obytnej zóny. Bola namontovaná tichá vzduchotechnika aj filtračné zariadenia, aby otváraním nedochádzalo k šíreniu hluku. Hala šesť bola opláštená, čo je ďalšie zníženie hluku. Pán Vaľko vie, že merania nepreukázali, že by sa porušili limity. Tým nechcem povedať, že je fajn, že je tam výrobná fabrika, ale mesto nestrká hlavu do piesku. Núti ich robiť opatrenia,“ povedala.
Brenišin: Vyvarujme sa chýb z minulosti
Umiestnenie fabriky v obytnej zóne schválili v Poprade už v roku 1998.
Poslanec Peter Brenišin (Smer) poukázal na to, že treba zvažovať potreby ľudí, ktorí v danej lokalite bývajú.
„Aby sme sa vyvarovali chýb ako v minulosti. V súčasnej dobe treba hľadať čo najoptimálnejšie riešenie pre ľudí. Závidia nám tatranský vzduch a pod Tatrami sú chemické továrne,“ zhodnotil.
Firma dáva prácu Popradčanom
Veľčanom teda naďalej ostávajú hlavy v smútku.
„Mesto Poprad bude priamo zodpovedné za zhoršovanie kvality bývania občanov a poškodzovanie majetku,“ povedal Vaľko.
Firma poskytuje zamestnanie približne pre štyristo ľudí. Vaľko upozornil aj na to, či si myslia, že by to bola naozaj až tak veľká strata.
„Práve táto zamestnanosť sa používa ako argument. Je skutočne nezamestnanosť v Popradskom okrese taká alarmujúca?“ povedal.
„Nemyslím si, že človek, ktorý prestane robiť v Schüle, nájde hneď nového zamestnávateľa, ktorý na neho čaká. Neviem, či by ste tak reagovali, keby ste tam pracovali a živili z toho rodinu,“ reagoval Brenišin.
Plán neprešiel
Aktualizácia územného plánu sa okrem obyvateľov Veľkej nepozdávala ani obyvateľom časti Walltech či záhradkárom.
Vyvolala asi dvojhodinovú diskusiu.
Poslanci nakoniec návrh nepodporili a nový územný plán cez zastupiteľstvo neprešiel.
O územnom pláne
Pred samotným hlasovaním sa k dokumentu mohli vyjadriť okrem poslancov aj zástupcovia obyvateľov mestských častí.
Primátor Jozef Švagerko (KDH) pripomenul, že z 300 podnetov sa podarilo vyhovieť minimálne polovici z nich.
Diskutovanou oblasťou bola najmä lokalita v mestskej časti Veľká, v ktorej sídli spoločnosť Schüle, lokalita Walltech v Spišskej Sobote, ale aj Duklianske kasárne.
Súčasný územný plán bol schválený v roku 1998. Plánované zmeny územného plánu mali riešiť akútnu potrebu ďalšieho rozvoja výstavby i samotného mesta, kolabujúcu dopravu, ako aj neprehľadnosť územného plánu pre veľký počet realizovaných zmien.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš