Ako obyvatelia Noemovej archy plávajúcej časom žijú desaťtisíce rokov kamzíky v Tatrách spolu s ďalšími obyvateľmi. V našich veľhorách je človek len príležitostným hosťom. Aj takto opisuje prostredie našich veľhôr dokumentárny film „Život v oblakoch“. Pod jeho námet sa podpísal východniar a režisér ERIK BALÁŽ.
Ako vznikol nápad vytvoriť dokument o tatranskom prostredí?
– Ja a dvaja filmári Karol Kaliský a Adam Baštek sme spod Tatier, takže veľmi dobre poznáme tunajšie prostredie a vedeli sme, že je tu možné natočiť veľa zaujímavých vecí a tak sme rovno spravili tri filmy. Povedali sme, že ak máme veľa námetov, tak vyrobíme trilógiu rozdelenú podľa prostredí. S jedným filmom „Život v oblakoch“ sme už vyšli von a 25. marca bude mať premiéru ďalší film „Nesmrteľný les“ a niekedy na jeseň tretí v poradí „Živá rieka“ o rieke Belá. Okrem dvoch spomínaných filmárov tvoril náš tím aj Jozef Fiala.
Ako by ste charakterizovali tieto prostredia?
– „Život v oblakoch“ to sú najvyššie horské polohy, žijú tu okrem kamzíkov aj svište či rys. Ďalším je tatranský les, úžasný prales stačí s tisícročnými stromami. Film o rieke Belá je zase o vodnom ekosystéme.

Ako dlho trvala práca na troch filmoch?
– Tri roky. Naplánovali sme si to tak, že sa témy vzájomne dopĺňali. V zime sme potrebovali stopovať rysy, preto sme menej filmovali pri rieke, naopak v lete, keď v horách nie je čo robiť, pretože zvery sú lenivé a nič nerobia, tak sa pri rieke zase odohráva veľa. Aj vďaka tomuto striedaniu sme natočili dosť materiálu na tri filmy. V teréne dohromady strávili 1 500 dní, čiže asi 500 dní na jeden film.
A čo ste mali na starosti vy ako režisér?
– Chodím do terénu nezávisle a vymýšľam príbehy a miesta na filmovanie. Počas terénnej práce sa však zistili nové skutočnosti a film nakoniec vyzerá trochu inak, ako bol pôvodný scenár, pretože v prírode sa stanú nečakané a zaujímavé veci. S filmármi chodím na prieskum občas, ak mám vymyslené špeciálne technické zábery, ako keď chcem nejakým spôsobom napríklad ukázať tisícročnú limbu.
Asi máte detailne zmapované Tatry, aby ste z nich dokázali divákom ukázať čo najviac...
– Špecifikum je, že hory nepoznám do detailu. Mám obľúbené miesta, kde som strávil stovky a stovky dní a viem, ako sa tam zvieratá správajú. Takými miestami je Tichá a Kôprová dolina, alebo rieka Belá, pri ktorej som vyrastal. Veľa sme kamerovali v Belianskych Tatrách, pre mňa síce nie úplne známe územie, ale pre niektorých filmárov áno. Typické je tým, že tam nájdete veľa kamzíkov, teda množstvo scén s nimi sa odohráva v Belianskych Tatrách. Dôležitejšie ako poznať detailne územie je poznať správanie zvierat. Ak sa naučíte, ako sa správa rys, tak je to aplikovateľné na rôznych miestach.
Konzultovali ste správanie k zvieratám a kontakt s nimi aj s nejakými zoológmi?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš