CHMEĽNICA. Ľadovej povodni, ktorá sa ešte pred víkendom prehnala riekou Poprad v okrese Stará Ľubovňa, padlo za obeť množstvo rýb.
Ľadochody ich zachytili pred obcou Chmeľnica, uhynuté ryby ostali ležať na brehu rieky v dĺžke asi 200 metrov medzi vyplavenými ľadovými kryhami.
„Našli sme tam podustvy, jalce, mreny, červenice, plotice, ale aj šťuky a kapry. Zatiaľ je veľmi ťažké vyhodnotiť celkové straty, pretože ryby sme našli iba na niektorých miestach. Avšak na ďalších miestach sú ešte stále naskladané ľadové kryhy do výšky až piatich metrov, a aj pod nimi môžu byť ryby,“ povedal v pondelok Ivan Orovčík, predseda miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Stará Ľubovňa.
Situáciu tam aktuálne monitoruje práve Slovenský rybársky zväz a Štátna veterinárna a potravinová správa.
Rybár: Máme veľké straty
Minulotýždňové oteplenie spôsobilo topenie snehu, čo podľa Orovčíka viedlo k nadvihnutiu ľadov.
„Keďže ich hrúbka sa pohybovala okolo 50 centimetrov a viac, na plytkejších miestach ich voda nestíhala niesť. Voda sa následne začala vybrežovať a vytláčať ľad, spolu s tečúcou vodou sa tak ryby automaticky dostali mimo pobrežných častí. Akonáhle však ľad povolí a klesne, ostávajú za ľadovými hrádzami mimo riečiska a už sa nedokážu dostať naspäť,“ opísal problém Orovčík.
Podľa neho ide o veľké straty. V toku sa totiž nachádzali aj ryby, ktoré mali 10 až 15 rokov.
„V tom spočíva celý problém, boli tu zlikvidované rôzne vekové štádia, čiže nám v osádke vznikne diera,“ uviedol Orovčík, podľa ktorého sa problém dotkne aj samorozmnožovania.
V Sulíne lepšie, problémy v Plavči
Počas víkendu sa podarilo stabilizovať situáciu v obci Sulín, ktorej časť Závodie zasiahla v piatok ľadová povodeň.
Natlačené kryhy tam dosahovali výšku aj dvoch metrov.
Podľa prednostu Okresného úradu v Starej Ľubovni Petra Sokola tam už nebezpečenstvo nehrozí.

Ľadové kryhy sa však nahromadili pod mostom v obci Plaveč. „Momentálne je hladina rieky nízka, kryhy sú však dosť značné a veľké. Nie je to ešte rozmrznuté, ale postupné otepľovanie by mohlo viesť k prirodzenému posunu krýh," informoval Sokol.
Na časti rieky sa však nachádza bobrovisko.
„Svojím spôsobom ide o územie v rámci ochrany prírody, my do toho teda vstupovať nemôžeme, uvidíme však, čo to s územím bobrov spraví, zatiaľ to teda asi necháme v takomto štádiu. Tiež uvidíme, čo prinesie počasie, je však predpokladané trvalé otepľovanie, takže si myslím, že príroda si to vyrieši sama tak, ako to niekedy vie,“ dodal prednosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš