POPRAD. V Poprade sa aj tento rok snažia pomocou cvičených dravcov vytlačiť veľkú havraniu populáciu z Parku hrdinov pri železničnej stanici.
Sokoliari začali s ich plašením ešte pred zakladaním hniezd, malo by to byť podľa ich slov účinnejšie.
„Chceme ich presunúť z problematických častí, ako je napríklad práve spomínaný park, v ktorom sa nedá normálne poprechádzať, všade v povetrí tam cítiť trus, ľudia ním musia prechádzať iba popod vybudované striešky,“ vysvetlil sokoliar Ľubomír Engler, ktorý spolu so synom plaší dravce v Poprade.
Po prvý raz v roku 2015
Popradská samospráva začala využívať dravce na biologickú ochranu územia po prvýkrát na jeseň 2015.
„V nasadení boli aj v uplynulom roku, avšak až v tomto roku sa nám podarilo zabezpečiť všetky príslušné povolenia tak, aby dravce mohli byť použité už v čase zakladania hniezd, čo je v tomto prípade najefektívnejší spôsob biologickej ochrany,“ uviedol komunikačný manažér mesta Marián Galajda.
Pôvodne malo mesto zámer presunúť havrany úplne mimo Poprad.
„Dostali sme stanovisko od ochranárov, aby sme ich nechali na nábreží rieky Poprad smerom k hokejovému štadiónu, v topoľovej aleji, v tejto časti ich teda plašiť nebudeme,“ vysvetlil ďalej Engler.
Verí, že k nábrežiu sa zatiaľ podarí presunúť aj havrany z parku pri stanici.
„Ťažko povedať dopredu, ako účinné budú tieto opatrenia, plašenie má však zmeniť stereotyp a zvyky havranov. Všetky jedince majú totiž zakódovaný spôsob liahnutia alebo hniezdenia po predchádzajúcej generácii, teda zhromažďujú sa tam, kde tá predošlá generácia,“ skonštatoval sokoliar.

Využívajú aj sovy
Sokoliari využívajú v Poprade podľa sokoliarskej terminológie dravce vysokého a nízkeho letu, a to sokoly, kaňúry okrúhlochvosté, ale aj výry skalné a snežné sovy, ako je belaňa tundová.
„Na plašenie nemôžeme používať výkonné lovecké dravce, kvôli tomu lietame s mladými, aby skutočne nelovili, iba plašili, keďže povolenie máme iba na to,“ uviedol Engler, ktorý sa biologickej ochrane venuje už viac ako desať rokov.
Kolóniu havranov tak plaší napríklad sokol rároh či sokol sťahovavý alebo tmavý. Havrany majú rešpekt nielen pred nimi, ale aj pred samotnými sokoliarmi.
„Už len keď zbadajú nás, poznajú aj naše auto, rýchlo letia preč, pretože vedia, že je to pre nich nebezpečné, majú rešpekt,“ dodal sokoliar.

Lákajú ich kontajnery
K udomácneniu havranov v meste podľa radnice výrazným spôsobom pomohli aj otvorené kontajnery, ktoré havranom umožňujú bezproblémový zdroj obživy.
V parku zase podľa sokoliarov havrany lákajú aj vyhodené zvyšky potravín, či dokonca psie exkrementy.
„Častokrát sa hostia na vyhodenom pečive, obživu však nachádzajú aj v psích exkrementoch, preto by bolo dobré, ak by ich psíčkari po svojich psíkoch stále zbierali,“ poradil Engler.
Samospráva v Poprade sa snaží vysporiadať s havranmi už dlhé roky a rôznymi spôsobmi.
„Jedným z použitých riešení bolo aj prekrytie hlavných komunikačných línií v Parku hrdinov pri železničnej stanici,“ informoval v minulosti Galajda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš