POPRAD. Popradskí poslanci schválili Zmenu a doplnok územného plánu (ÚPN), ktorú v utorok opätovne predložil na prerokovanie viceprimátor Pavol Gašper, a to v takom znení, v akom bol dokument predložený na poslednom zastupiteľstve vo februári, keď hlasovaním neprešiel.
„Viedli sme rozhovory s viacerými poslancami, špeciálne s tými, ktorým neboli niektoré časti či pozmeňujúci návrh celkom jasné, aby sme im to vysvetlili,“ uviedol Gašper počas mimoriadne zvolaného zastupiteľstva.
Spolu s dokumentom dnes Gašper predložil aj návrh zmeny k územnému plánu, tá sa napríklad týka aj mestskej časti Veľká, v ktorej sídli spoločnosť Schüle, podľa jeho slov by sa tam už nemala rozširovať ďalšia ťažká výroba.
Obyvatelia tejto časti sa totiž už niekoľko rokov sťažujú na negatívne vplyvy prevádzky na životné prostredie a na hluk, rovnako sú aj proti rozširovaniu priemyselného parku, v ktorom spoločnosť sídli, svoje postoje vyjadrili v minulosti aj v petícii.
Práve počas februárového zastupiteľstva sa k ÚPN vyjadrili viacerí zástupcovia obyvateľov mestských častí, diskutovanou oblasťou bola okrem Veľkej aj lokalita Walltech v Spišskej Sobote, ale aj Duklianske kasárne.
Mesto kritizovali, že ich pripomienky pri plánovaných zmenách nevzalo do úvahy. Primátor Jozef Švagerko vtedy pripomenul, že z 300 podnetov sa podarilo vyhovieť minimálne polovici z nich.

Poslanec mal výhrady
Poslanec Štefan Pčola v utorok vedeniu mesta vyčítal, akým spôsobom bolo zvolané toto mimoriadne zastupiteľstvo.
„Vedel som, že sa tejto téme budeme venovať, že mimoriadne zastupiteľstvo k tomu bude, ale neočakával som ho v takejto expresne rýchlej dobe,“ poznamenal.
Ako skonštatoval, prednesený materiál spĺňa zákonný postup, mal však podľa jeho slov vážne výhrady k procesu tvorby.
Podľa poslankyne Beáty Sichrovskej však mali poslanci dostatok času na preštudovanie územného plánu, nejasnosti im podľa jej slov boli vysvetlené, reagovala na Pčolove vyjadrenie.
Hoci sa podľa poslanca Milana Barana pôvodne hovorilo, že územný plán bude pripravený do pol roka, na jeho úpravu by podľa neho boli potrebné ešte ďalšie dva roky.
Mesto v utorok požiadal, aby do najbližšej zmeny ÚPN dopracovalo jeho pripomienky.
Tie sa týkali najmä generelu zelene a tiež dopravy, na pláne mobility by sa podľa neho malo začať pracovať.
Zároveň navrhol zapracovať pri veľkých parkoviskách veľké modré plochy.
Zmena vyrieši akútne problémy
Súčasný územný plán bol schválený v roku 1998, zmenami prešiel v roku 2003 a 2004, následne boli vykonané len jeho čiastkové zmeny.
Aktuálne zmeny územného plánu by mali podľa viceprimátora riešiť akútnu potrebu ďalšieho rozvoja výstavby i samotného mesta, kolabujúcu dopravu, ako aj neprehľadnosť územného plánu pre veľký počet už urobených zmien.
Popradské mestské zastupiteľstvo schválilo začatie preskúmania ÚPN v marci 2015, zapojená do neho bola aj verejnosť.
Svoje pripomienky a podnety mohla podávať napríklad na verejných stretnutiach Hovor s mestom 2015, s predloženým rozsahom zmien sa mohla oboznámiť počas stretnutí v roku 2016.
„V prípade, že sa neakceptovali, boli občania o tejto skutočnosti vyrozumení a ich pripomienky boli opätovne prerokované. Pri niektorých sa našli na týchto rokovaniach kompromisné riešenia, ktoré boli napokon do zmien a doplnkov zapracované,“ uviedol vtedy spracovateľ zmeny a doplnku 2016 ÚPN Martin Baloga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš