STARÝ SMOKOVEC. Združenie tatranských osád do jedného samosprávneho celku pred sedemdesiatimi rokmi sa podľa primátora mesta Vysoké Tatry Jána Mokoša osvedčilo.
„Myslím si, že práve konfigurácia Vysokých Tatier predurčila toto spojenie osád do jedného samosprávneho celku. V národnom parku je potrebné riešiť centrálne jeho rozvoj i napredovanie, a samozrejme, aj centrálne riešiť ochranu prírody. To sú asi také najväčšie atribúty spojenia, aby tu nedochádzalo k nadmernému zaťažovaniu podhoria, konkrétne jeho hornej časti,“ uviedol v rozhovore pre médiá.
Viaceré akcie
Vysoké Tatry si pripomínajú výročie vzniku jednotného samosprávneho celku počas celého týždňa viacerými podujatiami.
„Pre mesto Vysoké Tatry je rok 2017 svojím spôsobom výnimočný a jubilejný. Práve 15. marca to bude 70 rokov od času, keď sa tatranské osady spojili a riešia všetky problémy a úlohy pod jednou samosprávou, teda pod mestom Vysoké Tatry,“ uviedol Mokoš.
Súčasťou Vysokých Tatier sú tak dnes napríklad Smokovce, centrum zimných športov Štrbské Pleso či Tatranská Lomnica.
Najstaršou osadou je podľa dostupných informácií Starý Smokovec založený v roku 1793.
Dôležité podľa Mokoša je, aby bolo územie Vysokých Tatier rozumne zaťažované, a to aj z hľadiska výstavby.
„Boli tu v minulosti snahy zo strany developerov postaviť tristolôžkové hotely na Hrebienku, nové zjazdovky vo Vyšných Hágoch, ale my sme si povedali, že zachováme tri centrá pre lyžiarske športy a zimné lyžovanie zjazdového typu, a to Štrbské Pleso, Smokovce a Lomnicu,“ vysvetlil.

Viac možností na cyklistiku
Najväčšie problémy má však mesto Vysoké Tatry podľa primátora pri rozvoji predovšetkým žiadaných aktivít.
„Nejde tu o výstavbu hotelov či zariadení, do toho už nechceme ísť, predovšetkým chceme rekonštruovať a zveľaďovať,“ uviedol.
Ľudia by si tiež podľa jeho slov priali viac možností na cyklistiku.
„Máme tu cyklotrasy, ale tie sú náročné na stúpanie, sú vhodné skôr pre trénovaných ľudí, ale nie pre rodiny s deťmi,“ zhodnotil primátor.
Mesto by im tak chcelo vyjsť v ústrety a vybudovať pozdĺž celej Cesty slobody smerom na Veľkú Lomnicu tri cyklotrasy.
„Pri týchto líniových stavbách tu však máme veľké problémy, predovšetkým s majetkom štátu a získavaním súhlasu,“ poznamenal.
Okrem cyklistickej dopravy je však podľa neho potrebné riešiť aj parkovanie.
„Naším cieľom je riešiť to, čo nám chýba, a to sú miesta na parkovanie. Ľudia krúžia po meste autom, potom odídu preč alebo zaparkujú na trávniku,“ uviedol.
Z Popradu do Kežmarku
V súvislosti s plánovanými cyklotrasami primátor navrhol vytvorenie cyklotrasy v smere od Popradu do Kežmarku.
„Vo Veľkej Lomnici by sa odbočilo na Tatranskú Lomnicu, trasa by viedla okolo kempu, bola by schodná aj pre rodiny s deťmi,“ povedal Mokoš.
Aktuálne sa pracuje na prvej etape cyklotrasy Tatranská Lomnica – Tatranská Kotlina.
„Projektová dokumentácia je vypracovaná, máme aj stavebné povolenie, na jej vybudovanie sa pokúšame získať finančné prostriedky cez cezhraničný projekt. Druhou etapou by mala byť trasa Tatranská Lomnica – Veľká Lomnica, tretia by mala viesť od Tatranskej Lomnice smerom do Smokovca a späť," vysvetlil primátor.
Zatiaľ však nie je jasné, či cesta povedie v rámci Cesty slobody, pod ňou alebo nad ňou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš