POPRAD. Presnú mušku a kondíciu lesníkov nielen zo Slovenska, ale aj ďalších krajín po roku opäť preveria Majstrovstvá lesníkov SR v lyžovaní s medzinárodnou účasťou.
V poradí už 53. ročník Venerovského memoriálu sa uskutoční od 19. do 21. marca v športovom areáli FIS na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách, informovala o tom prostredníctvom tlačovej správy hovorkyňa Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Martina Petránová.
Pretekári si zmerajú svoje sily v behu na lyžiach so streľbou zo vzduchovky a v obrovskom slalome.
Muži budú tento rok súťažiť v piatich vekových kategóriách, ženy v dvoch.
Víťaz v dvojkombinácii získa titul Majster lesník Slovenska, víťazka si odnesie titul Majsterka lesníčka Slovenska, absolútny víťaz sa stane Víťazom Venerovského memoriálu. Medzi stovkou lesníkov bude aj aktuálny viacnásobný majster Európy Lukáš Olejár.
„Veríme, že našim lesníkom sa bude dariť minimálne tak, ako po minulé roky, a v konkurencii svojich kolegov zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Poľska obsadia popredné priečky,“ povedal predseda organizačného výboru pretekov a riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Peter Líška.
Autor: Monika Zemková
Po prvý raz v roku 1947
Prvý ročník Venerovského memoriálu sa konal už v roku 1947. Jeho základnou myšlienkou bola prezentácia práce lesníkov, ktorí v zimných podmienkach pri výkone svojho povolania v lese nevyhnutne musia zvládať aj pohyb na lyžiach.
„Lyže sa stali a dodnes sú neodmysliteľnou pracovnou pomôckou lesníkov v náročných horských podmienkach. Ich praktické používanie je neodmysliteľné pri špecifických prácach v lese, napríklad pri starostlivosti o zver, zisťovaní stavu lesa, kontrole pohybu iných osôb v lese či v horách v čase sezónnej uzávery značkovaných turistických chodníkov,“ konkretizoval Líška.
„Lesnícka práca a lyžovanie sú neoddeliteľné späté. O lesy sa totiž lesníci starajú bez ohľadu na počasie a ročné obdobie. Som presvedčená, že sa súťažiaci na štart postavia s rovnakým odhodlaním, s akým vykonávajú aj svoje lesnícke poslanie,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.
„To, že starostlivosť o naše lesy založenú na faktoch, zozbieraných odborných vedomostiach a viac ako stovkách rokov skúseností vykonávajú kvalitne, svedčí aj špičkové renomé slovenského lesníctva v Európe,“ uviedla Matečná.
Pamiatka na Venerovského
Preteky sú pamiatkou na Dimitrija Venerovského, ktorý pracoval ako lesný inžinier a taxátor v oblasti Tatier na vtedajšom riaditeľstve štátnych lesov v Liptovskom Hrádku. Zahynul počas Slovenského národného povstania pri Podsuchej nad Ružomberkom.
Myšlienka usporiadať oficiálne preteky lesníkov z celého Československa sa zrodila v roku 1946 počas kurzu, na ktorom sa lesníci učili ovládať lyže v náročnom horskom prostredí.
Za zakladateľov Venerovského memoriálu sú považovaní vtedajší poprední slovenskí lesníci Štefan Grandtner, Gabriel Mazúr, Mikuláš Michelčík starší, ale aj Jozef Müller, Martin Lehotský, Milan Hirš, Ján Cigáň a Martin Užík.
V prvých rokoch sa na ňom mohli zúčastniť aj špičkoví lyžiari, ktorí reprezentovali republiku na majstrovstvách sveta či zimných olympiádach.
Takmer všetky ročníky sa uskutočnili v Tatrách, prevažne na Štrbskom Plese, informovala Petránová.
Podujatie, ktorého usporiadateľmi sú Štátne lesy TANAPu, sa uskutoční pod záštitou ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a predsedníčky Odborového zväzu pracovníkov drevárskeho, nábytkárskeho a papierenského priemyslu, lesného a vodného hospodárstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš