POPRAD. Na Popradskom plese vo Vysokých Tatrách sa v sobotu končí Medzinárodný kynologický seminár.
Psovodi spomedzi záchranárov z piatich krajín i policajného zboru Ministerstva vnútra SR absolvovali od utorka 14. marca výcvik zložený z niekoľkých častí.
Prioritne sa venovali vyhľadávaniu ľudí zasypaných lavínou.
„Počas výcviku sa zameriavame na lavínovú problematiku, a to od prevencie až po znalosti prúdenia v lavínach, ďalej na odhad lavínového nebezpečenstva, vyhľadávanie pomocou lavínových prístrojov a prácu s navigačnými systémami. Celý výcvik sa realizuje v súčinnosti s letkou ministerstva vnútra, keďže sa nacvičuje aj transport pomocou vrtuľníka,“ priblížil výcvik vedúci kynológ školiaceho strediska Horskej záchrannej služby (HZS) Ján Žiška.
Okrem Slovákov sa na výcviku pravidelne každý rok zúčastňujú záchranári z Česka a Poľska a posledné štyri roky aj z Chorvátska. Tento rok sa k nim pridali tiež Bulhari.
Na seminári sa zúčastnilo viac ako 40 psovodov, celkovo však na Popradskom plese a v okolí Mengusovskej doliny pracovala až osemdesiatka ľudí, pripravených bolo približne osem stanovísk.
Cvičili aj šťenatá
Na jednom z nich sa podľa Žišku konal výcvik mladých psov - šteniat.
„Tie majú ľahšie pracoviská, rovnako aj nácvik býva zväčša v okolí ubytovacích zariadení, nemôžeme dať mladému psovi hneď na začiatku ťažké úlohy,“ vysvetlil Žiška.
Pod patronátom policajného zboru fungovalo pracovisko zamerané na vyhľadávanie špeciálnych vzoriek.
Veľký dôraz sa kládol aj na zdravotnú pripravenosť psovodov a poskytnutie prvej prednemocničnej pomoci.

Výkonnostné stupne
Súčasťou každoročného výcviku bývajú aj skúšky psovodov Horskej záchrannej služby, na základe výsledkov sa im následne udeľujú výkonnostné stupne.
„Napríklad psy s najnižším stupňom A a vyšším môžu byť nasadzované na pátracie akcie. Pes, ktorý má výkonnostný stupeň B, už môže byť nasadený na lavínové akcie.
Najvyšší stupeň je C a CW,“ vysvetlil Žiška.
Vo večerných hodinách pokračoval seminár prednáškami z kynológie, zdravovedy a lavínovej problematiky.
Tréningy od malička
Horské záchranárske psy absolvujú tréningy už odmalička.
„K psovodovi prichádza psík, keď má dva až štyri mesiace, prípadne starší. Ten ho berie so sebou na rôzne túry, prvotný výcvik prispôsobuje hlavne veku a fyzickým danostiam psíka. Pokiaľ je pes vo vývoji a rastie, nesmie ísť o žiadne zložité veci, aby sa mu nezničili kĺby. Psovod ho berie do hôr, lesa, aby si zvykal na prostredie, aby nereagoval na zver, psík sa tiež musí naučiť odbúravať agresivitu voči druhým psom,“ vysvetlil Žiška.
Keďže si musí zvyknúť na ľudí, psovod sa s ním počas výcviku pohybuje aj medzi väčším počtom ľudí.
„Rovnako musí dbať o to, aby mu v mladom veku nikto neublížil, aby mal k ľuďom kladný vzťah. V rámci socializácie s ním tak psovod chodí na vychádzky do mesta aj do nákupných centier,“ informoval ďalej vedúci kynológ školiaceho strediska HZS.
S reálnym výcvikom sa potom podľa jeho slov začína od šiesteho mesiaca veku psa, keď sa už psík zúčastňuje na výcvikových akciách.
„Počas nich sa učí to, čo od neho chceme my, teda označovať ľudský pach v teréne a samotného človeka. Venujeme sa všetkému, čo ho v reálnom nasadení môže stretnúť,“ dodal.
Ako pripomenul, na záchranárske akcie v horách sa na Slovensku využíva hlavne nemecký a belgický ovčiak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš