GÁNOVCE. V Aerologickom a radiačnom centre Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v Gánovciach pri Poprade sa opäť po roku uskutoční Deň otvorených dverí, a to pri príležitosti Svetového dňa meteorológie.
Tematicky je tento rok zameraný na problematiku oblačnosti.
Verejnosť bude môcť centrum navštíviť v piatok.
„Od 09:00 do 16:00 budeme prezentovať všetky činnosti, ktorým sa tu venujeme. Takým najväčším lákadlom, ako každý rok, bude vypustenie meteorologickej rádiosondy pod meteorologickým balónom o 12:15, ktoré sa u nás uskutočňuje iba dvakrát denne,“ povedal meteorológ Miroslav Chmelík.
Zoznámia sa s meracou technikou
Návštevníci Aerologického a radiačného centra (AaRC) sa budú môcť v piatok oboznámiť s meracou technikou.
„Na našom pracovisku ako jediní na Slovensku meráme celkový atmosferický ozón a sme centrom pre meranie slnečnej radiácie. Posledné dva až tri roky tu máme mnoho prístrojov, ktoré sa nedajú vidieť na inom mieste, len na našom pracovisku,“ uviedol Chmelík.
Z nových prístrojov spomenula vedúca centra Anna Pribullová meteorologický lidar.
„Je jediný na Slovensku, vďaka nemu sa napríklad vlani podarilo zaregistrovať prítomnosť saharského prachu v ovzduší,“ vysvetlila.
Každoročne navštívi AaRC počas Dňa otvorených dverí okolo dvesto návštevníkov.
„Výklad bude v piatok zameraný na to, ako jednotlivé oblasti činnosti súvisia s oblakmi,“ povedal Chmelík.
Najmenšie deti podľa jeho slov zväčša zaujíma určovanie oblačnosti a vypúšťanie balóna.
„Ukážeme aj tradičné meteorologické nástroje, ako je tlakomer, v záhrade máme množstvo prístrojov na meranie atmosferických zrážok, v meteorologickej búdke ukážeme všetky druhy teplomerov, ktoré máme. Rovnako tu máme aj univerzálny anemograf, čo je mechanický prístroj, ktorý meria smer, rýchlosť aj nárazy vetra. Takýchto prístrojov už veľa nie je, pretože dnes sa už väčšinou všetko meria na staniciach prostredníctvom elektronických vetromerov,“ dodal meteorológ.
Rozumieme oblakom
Heslom tohtoročného Svetového dňa meteorológie je Rozumieme oblakom.
Podľa Pribullovej aj takmer všetky činnosti vykonávané v centre SHMÚ v Gánovciach súvisia s oblačnosťou alebo sú ňou ovplyvňované.
„Začať by sme mohli od aeorologickej sondáže, ktorá predstavuje jediný spôsob ako priamo detegovať prítomnosť oblakov, pretože jedným z meraných prvkov, ktoré rádiosonda vykonáva, je určovanie vlhkosti vzduchu a práve na základe vlhkosti vzduchu vieme presne určiť, kde sa nachádza oblačná vrstva,“ vysvetlila.
„Keďže sme národné radiačné centrum, na základe merania charakteristík slnečného žiarenia môžeme nepriamo usudzovať niečo o tom, ako ovplyvňuje dopadajúce slnečné žiarenie práve oblačnosť, pretože to je jeden z dominantných prvkov, ktorý určuje koľko slnečného žiarenia dopadne na zemský povrch, okrem toho tu robíme aj základný klimatologický monitoring, ktorého jednou z dôležitých súčastí je sledovanie oblačnosti, vývoja oblakov,“ dodala.
Tému oblačnosti vybrala tento rok Svetová meteorologická organizácia zámerne, práve v dnešný deň pri príležitosti Svetového dňa meteorológie totiž podľa Pribullovej vydáva nový medzinárodný atlas oblakov.
„Ide o prvé vydanie od roku 1987, ktoré umožňuje využitie digitálnych fotografií. Nový atlas bude v digitálnej forme a bude bohatší na obrazový materiál,“ informovala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš