POPRAD. V Poprade a Kežmarku si počas nasledujúcich troch dní pripomenú 75. výročie odchodu prvého transportu zo Slovenska do koncentračného tábora Auschwitz.
Vlak v marci roku 1942 odviezol z popradskej stanice tisíc dievčat.
„Tento transport odišiel z Popradu 25. marca o 20:20 a do Osvienčimu dorazil na druhý deň popoludní. Z vlaku však vystúpilo 999 dievčat, pretože jedno dievča cestou zomrelo. Pri následnej selekcii boli označené vytetovanými číslami od 1000 do 1998,“ uviedla Božena Malovcová, vedúca popradskej pobočky Štátneho archívu v Prešove.
Z Popradského okresu bolo v prvom transporte podľa Malovcovej 60 dievčat, z tisícky transportovaných prežilo asi dvadsať.

Zoznam vecí na cestu
Židovské dievčatá z celého východného Slovenska určené na prvý transport boli od 21. marca sústreďované v zbernom tábore, ktorý bol vybudovaný v kasárňach Pod Gerlachom, ten mal kapacitu 1 200 osôb.
„Ak niektoré dievča, ktoré bolo na zozname, nenašli, tak po ňom pátrali alebo zisťovali, či sa medzičasom nevydalo,“ povedala Malovcová, podľa ktorej malo ísť o slobodné dievčatá pravdepodobne vo veku od 15 do 20 rokov.
V archíve sa dodnes nachádza spis, v ktorom sa uvádza, čo si dievčatá mohli vziať so sebou na cestu.
„Jedno dievča si mohlo so sebou zobrať nejakú pokrývku hlavy, či už klobúk alebo čiapku, dve kompletné oblečenia, z toho jedno malo byť pracovné, tri súpravy spodného prádla, ďalej predmety dennej potreby, jednu šálku, jeden príbor, jednu prikrývky, dva uteráky a potraviny asi na tri dni, pričom všetky tieto zásoby nesmeli vážiť viac ako 50 kg,“ vymenovala vedúca archívu.
Podľa jej slov vtedy nikto nepredpokladal, že idú na smrť.
Odišlo šesť transportov
Z Popradu do júna 1942 odišlo ďalších šesť takýchto transportov.
„V rámci druhého boli do koncentračného tábora vyvezení slobodní muži, ďalšie transporty boli rodinné, keď už deportovali celé rodiny aj s deťmi, tie hneď po príchode na miesto čakala smrť,“ informovala Malovcová.
Do Osvienčimu podľa jej slov dorazilo z týchto transportov približne 3-tisíc osôb a do Treblinky 3 800, pričom z okresu Poprad ich bolo asi 420.
Dôvod, prečo odchádzali prvé transporty práve z Popradu, mohol byť podľa Malovcovej aj ten, že práve v Poprade a Kežmarku žila silná nemecká komunita a miestne nemecké politické strany pravdepodobne podporovali odsun Židov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš