RAKÚSY. Obec Rakúsy, okres Kežmarok, odmietla uskutočnenie kastračnej akcie v tamojšej rómskej osade napriek tomu, že situácia psov a mačiek je tam podľa Československého kastračného programu katastrofálna.
Ako informovala Diana Truchlíková, predsedníčka Združenia za práva zvierat, pod ktorého Československý kastračný program spadá, kastrácia je pritom jediné riešenie nekontrolovateľného množenia zvierat v osadách a slúži aj ako účinná prevencia mnohých chorôb.
Starosta obce Bystrík Václav odmietol s organizáciou podpísať zmluvu o kastračnej akcii, hoci obecné zastupiteľstvo túto akciu predbežne schválilo už vo februári.
„Akciu sme plánovali celé týždne. Malo sa na nej zúčastniť takmer 20 ľudí, ktorí to robia vo svojom voľnom čase, zadarmo a berú si celý týždeň voľno vo vlastnej práci, aby prišli riešiť problém obce, ktorá na túto akciu prispieva symbolickou sumou pokrývajúcou možno pätinu celkových nákladov. Väčšinu nákladov hradia ľudia z celého Slovenska, Čiech aj ďalších krajín svojimi dobrovoľnými príspevkami,“ uviedla Truchlíková s tým, že so starostom sa nevedeli dva týždne spojiť, až tento týždeň im odpovedal, že zmluvu obec nepodpíše.
Kastrovať mali cez sviatky
Kastračná akcia sa mala konať cez veľkonočné sviatky, čo je jeden z dôvodov, prečo Václav s jej konaním „počas najväčších kresťanských sviatkov“ nesúhlasí.
Primátor Václav na internetovej stránke obce tiež uviedol, že vzhľadom na problémy s túlavými a zanedbávanými psami v osade uvažoval o spolupráci s Československým kastračným programom, obci však nevyhovovali viaceré požiadavky vrátane finančného príspevku obce za kastráciu jedného psa, ktorý sa podľa neho zvýšil z 20 na 25 eur.
„Aj efekt vynaložených prostriedkov obce aj úsilia realizátorov akcie je otázny,“ uviedol a vysvetlil, že do obce a osady neznámi majitelia neustále vyhadzujú ďalších a ďalších psov, za ktorých obec podľa neho nie je zodpovedná.
K tvrdeniu Československého kastračného programu, že v obci pri predbežnej obhliadke našli aj uhynuté zvieratá, ktoré by mohli predstavovať zdroj infekcie, Václav vyhlásil, že nemá informácie o nájdených mŕtvolách zvierat.
Václav nevylúčil možnosť konania kastračnej akcie v obci v budúcnosti, nepovedal však, za akých podmienok by obec s takouto akciou súhlasila.
Starosta Rakús, kde žije až 80 percent rómskeho obyvateľstva, na záver dodal, že rómsky problém sa netýka iba psov, no jeho riešenie štátna exekutíva aj legislatíva zanedbávajú a obec nemá dostatok financií, aby všetky s tým súvisiace problémy riešila z vlastných zdrojov.
Jedno z riešení
Plošné kastrácie sú jedným z riešení rastúceho počtu túlavých a zanedbaných psov a mačiek v rómskych osadách najmä na východe Slovenska, kde sa mláďatá často nedožijú ani niekoľkých dní, sú nehumánne usmrcované a ak prežijú, žijú v nevyhovujúcich podmienkach a trpia rôznymi chorobami.
Výdavky na jednu akciu predstavujú päť až osemtisíc eur, ďalšie náklady si však vyžaduje veterinárna starostlivosť o odobraté zvieratá.
Československý kastračný program ročne pomôže stovkám zvierat, ďalšie stovky umiestni v nových rodinách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš