SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spišská Nová Ves si v týchto dňoch pripomína Svetový deň povedomia o autizme.
Od 30. marca až do pondelka 3. apríla je radnica vysvietená na modro, podobne ako množstvo svetových kultúrnych pamiatok.
Ako informoval Tomáš Repčiak z PR oddelenia mesta, práve v tomto čase schválili poslanci mestského zastupiteľstva aj zriadenie špeciálnej triedy pre autistické deti na Spojenej škole sv. Maximiliána Mária Kolbeho, ktorá bude fungovať od septembra tohto roku.
„Doposiaľ sme sa venovali výchove autistických detí v rámci našich základných škôl. Autizmus si však vyžaduje oveľa väčšiu odbornú pozornosť, preto sme zaradili do systému škôl novú triedu určenú výlučne týmto deťom. Aj takto chceme zlepšiť možnosti rozvoja detí v našom meste,“ uviedol primátor mesta Ján Volný (Smer).
V meste je asi dvadsať autistických detí
Väčšine autistických detí doteraz odbornú pomoc poskytovali v neďalekej Levoči, ktorá má dlhoročnú tradíciu špeciálneho školstva.
Novovznikajúce občianske združenie má ambíciu rozvinúť aktivity na pomoc autistickým deťom priamo v Spišskej Novej Vsi.
„V našom meste registrujeme do dvadsiatky autistických detí, veľakrát sa medzi sebou rodičia takýchto detí ani nepoznajú. Pre mnohých rodičov bolo doteraz ťažké vyhľadať pomoc a zabezpečiť, aby sa naše deti posunuli v spoločnosti ďalej,“ skonštatovala aktivistka Barbora Artimová, ktorá je mamičkou jedného z týchto detí.
Doteraz sa na spojenej škole v Spišskej Novej Vsi venovali iba deťom s mentálnym postihnutím, tie, ktoré majú vysokofunkčný autizmus alebo Aspergerov syndróm, tam nebolo podľa Repčiaka možné odborne vychovávať.
„Roky sme sa trápili, kým sme našli riešenie. Naše deti sú nadpriemerne inteligentné, napriek tomu majú v tradičnej škole problémy. Nevedia sa presadiť a vyjadriť svoje potreby,“ uviedla Artimová.
Detí s touto diagnózou pribúda
Očakávania sú v súčasnosti podľa nej veľké, zmena totiž môže priniesť aj zmenu postoja verejnosti k autizmu, rovnako ako k deťom s Aspergerovým syndrómom.
„Vývojová krivka hovorí o náraste počtu detí s podobnou diagnózou a my musíme takýto trend zachytiť a pracovať s ním. Veríme, že sa vytvorí pre naše deti priestor, aby mohli byť prínosom pre celú spoločnosť. Nejde iba o terapiu a relax, myslíme aj na budúcnosť, ktorá sa týka ich možností zamestnať sa," dodala.
Aktivisti by radi organizovali rovnako besedy s odborníkmi pre autizmus, pre lekárov a učiteľov, ktorí s nimi prichádzajú najčastejšie do kontaktu, ale aj pre širokú verejnosť.
„Bolo by dobré nasmerovať aj rodičov, aby sa, v prípade potreby, mali na koho obrátiť,“ skonštatovala Artimová.
Autizmom trpí celosvetovo asi 67 miliónov ľudí, na Slovensku približne 0,5 percenta populácie, pričom postihuje štyrikrát častejšie chlapcov ako dievčatá.
V súvislosti so snahou upriamiť pozornosť svetovej verejnosti na problematiku autizmu vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v roku 2007 2. apríl za Svetový deň povedomia o autizme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš