STARÁ ĽUBOVŇA. Príbeh Michala Strenka, seržanta americkej námornej pechoty, rodáka z Jarabiny z okresu Stará Ľubovňa, zachytáva dokumentárny film Chlapec, ktorý chcel byť prezidentom.
Jeho premiéru pripravili na piatok Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v SR a nezisková organizácia Michala Strenka v kine Tatra v Starej Ľubovni so začiatkom o 16.00 h.
Premietania sa zúčastní aj vojenský atašé Veľvyslanectva USA v Bratislave, Jonathan Dunn.
Súčasťou podujatia je diskusia s režisérom filmu Dušanom Hudecom a producentkou Darinou Smržovou. Informovala o tom hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová.
Stal sa legendou
Hoci sa seržant Strenk stal legendou, stelesnením pravého bojovníka za slobodu a nezávislosť, jeho život zostal neznámy.
Pod jeho velením vojaci americkej námornej pechoty po niekoľkodňových krvavých bojoch s Japoncami 23. februára 1945 vztýčili zástavu na ostrove Iwódžima.
Vďaka expresívnej fotografii Joe Rosenthala sa šestica vojakov dvíhajúca americkú vlajku stala slávnymi, uctievanými hrdinami po celej Amerike.
Strenkovi však osud nedoprial, aby sa toho dožil.
O niekoľko dní neskôr zahynul po zásahu črepinou z delostreleckého granátu. Mal vtedy 25 rokov.

Kto bol Michal Strenk
Michal Strenk sa narodil 10. novembra 1919 v obci Jarabina v gréckokatolíckej rodine, ktorú chudoba vyhnala za prácou do Ameriky.
Jeho otec Vasil ťažko pracoval v uhoľných baniach v Pennsylvánii, aby dokázal uživiť ženu a päť deti. Vďaka tomu mohol Michal študovať. Vynikal nielen svojimi vedomosťami, ale bol nadaným hudobníkom a baseballovým hráčom.
Hospodárska kríza však zmarila jeho túžby. Namiesto štúdia sa zamestnal na stavbe ciest v arizonskej púšti. Tvrdá práca z neho urobila muža so zmyslom pre disciplínu a zodpovednosť.
Keď Hitler napadol Československo, vstúpil dobrovoľne do armády s vierou, že bude mať príležitosť dostať sa do svojej vlasti a bojovať proti fašistom.
Velenie armády ho pre jeho výnimočné schopnosti pridelilo do elitnej jednotky Marine Raiders, ktorej vojaci podnikali bleskové prepady Japoncov na ostrovoch v Tichom oceáne.
V novembri 1943 sa Marine Raiders vylodili na ostrove Bougainville. Strenk bol veliteľom čaty, viedol svojich chlapcov do útoku proti Japoncom, ktorí dokonale maskovaní sa ukrývali v džungli.
Snažil sa ich chrániť aj počas bojov na ostrove Iwódžima, kde boli pod neustálou paľbou guľometov a ťažkých zbraní.

U nás sa naňho takmer zabudlo
Film je príbehom vernosti, oddanosti mladíka, ktorý svoje schopnosti a energiu zasvätil boju za slobodu a nezávislosť a obetovaním života pre záchranu druhých naplnil svoj ľudský údel. Je aj príbehom o zabudnutom hrdinovi, ktorý ostal len vytesaným symbolom odvahy a statočnosti.
Ešte na strednej škole, na tému, čím by som chcel byť ako dospelý, Michal Strenk napísal, že prezidentom USA.
Veľa Američanov si myslí, že mal na to vlohy a bol by jedným z najlepších, pokiaľ by mu to zákony dovolili.
Vnímali ho ako človeka, ktorý mal silné sociálne cítenie a túžbu zmeniť životné podmienky ľudí.
Strenk upadol na Slovensku takmer do zabudnutia.
Film vznikol s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš