Korzár logo Korzár Spiš
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Dravce preslávili historické skvosty

V obci nájdete kostol, ktorý je skoro taký starý ako obec samotná, a tiež prvé fresky na Spiši.

Historický skvost Draviec. Je taký starý ako obec samotná.Historický skvost Draviec. Je taký starý ako obec samotná. (Zdroj: Jana Pisarčíková)

DRAVCE. Prvá zmienka o obci ležiacej v blízkosti Levoče pochádza z roku 1263, kde sa Dravce spomínajú ako obec kráľovských chovateľov sokolov.

Mnísi antoniti na tomto území zriadili aj prvú nemocnicu na Spiši, kde ponúkali pomoc pocestným.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viac ako osemsto obyvateľov sa usídlilo v obci Dravce neďaleko Levoče. Iba málokto vie, že obec sa môže popýšiť veľkými množstvom historických skvostov.

„Najväčšou dominantou obce je ranogotický kostol z 13. storočia. Je skoro taký starý ako naša obec. Historici sa rozchádzajú v názoroch, či ho vystavali antoniti – mnísi alebo už vznikol o niečo skôr, kedy na našom území boli križiaci a tí ho následne postavili a odovzdali antonitom,“ rozpráva starosta obce Peter Faltin.

SkryťVypnúť reklamu

Kostol bez veže

Kostol za tie roky prechádzal rôznymi úpravami. Zaujímavý je aj tým, že jeho súčasťou nie je veža.

„Kedysi bola, ale udrel do nej blesk a praskla na polovicu. Vtedajší biskup dal príkaz na to, aby ju rozobrali a z použitého materiálu, ktorý rozobrali, postavili v Spišskom Štvrtku školu,“ dodáva starosta.

V kostole sa nachádzajú viaceré významné diela. Jedným z nich je aj oltár z dielne Majstra Pavla z Levoče.

„Nie je preukázateľné, či je to priamo dielo z rúk Majstra Pavla, ale nanajvýš to budú jeho prví žiaci,“ vysvetľuje Faltin.

Bojujú o prinavrátenie

Pôvodný oltár v kostole pochádzal z roku 1450. Ten bol ale odvezený do Budapeštianskeho múzea.

Dve rodiny, ktoré v Dravciach mali svoje letné sídlo si ho vzali do súkromnej zbierky. Na revanš dali obci spraviť nový, monumentálny oltár svätej Alžbety.

SkryťVypnúť reklamu

„Po sto rokoch nám ho odňalo Slovenské múzeum. Bol prevezený na Bratislavský hrad. Tam bol vystavený až do rekonštrukcie hradu. Pri nej sa znižovali stropy a zistili, že tam nevojde. Momentálne je zložený v depozite v Pezinku v Slovenskom národnom múzeu a naťahujeme sa o jeho prinavrátenie do Draviec, kde by bol na pôvodnom mieste,“ dodáva starosta.

Najstaršie fresky na Spiši

V kostole majú oltáre až tri. Popýšiť sa ale môžu aj veľkou vzácnosťou.

„V našom kostole sa nachádzajú najstaršie fresky na Spiši, ktoré na to, že nikdy neboli reštaurované, sú vo veľmi dobrom stave. Aj historici sa tomu čudujú. Niektoré sú zamaľované, lebo bolo obdobie, keď sme museli mať pekné biele kostoly," povedal starosta.

Do budúcna chcú pracovať na ich odkrytí. "Všade inde na svete, ak by v obci mali to, čo máme my, tak by to bolo spropagované tak, že by sme park zmenili na parkovisko a mali by sme tu aj 10 autobusov s turistami. Učíme sa pracovať s tým, čo máme,“ dodal starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Gotický most

Kedysi cez Dravce viedla aj hlavná cesta prvej triedy. Po gotickom moste sa premávali autá i ťažké techniky.

„Most je z 13. storočia. Jeho spodná časť je v dezolátnom stave. Potreboval by kompletnú rekonštrukciu a nemalé finančné prostriedky. Stále sa používa, je priechodný, voda cez neho tečie, cesta ponad ide,“ povedal starosta.

Chcú zriadiť hasičské múzeum

V posledných rokoch sa obyvatelia Draviec prinavrátili aj k požiarnickej tradícii.

„Podarilo sa nám zrepasovať pôvodnú RTO, ktorú obec vlastnila. Rozšírili sme zbierku o ďalšiu, ktorú sme dostali darom od jedného darcu a taktiež sme získali ručnú hasičskú striekačku,“ povedal starosta.

Do budúcna majú veľké plány. „Chceli by sme zriadiť múzeum hasičskej kultúry,“ prezradil starosta. Najnovšie do ich zbierky pribudla aj avia od profesionálnych hasičov z Levoče.

Pravidelne sa zúčastňujú aj zrazu veteránov v Košiciach. „Kde prezentujeme našu hasičskú techniku v dobových uniformách, s dobovými prilbami a sme súčasťou tejto akcie už tretí rok, prakticky stále od jej vzniku,“ dodal.

Majú aj ženské družstvo

O hasičstvo v Dravciach prejavujú záujem aj mladšie ročníky.

„Čo ma veľmi teší, minulý rok sme postavili aj ženské družstvo, ktoré bolo poskladané z mladých dievčat, 15 – 16-ročných. Je veľký záujem, čo sa týka súťaží. S malými krokmi prichádzajú aj prvé úspechy, minulý rok vyhrali pohár starostu obce v Spišskej Sobote, v Bystrom, v Jamníku,“ povedal.

Prostredníctvom rôznych podujatí sa v obci snažia ľudí stmeliť.

„Snažíme sa zlepšovať spolunažívanie v komunite, aby si ľudia našli cestu k sebe. Medziľudské vzťahy sú rôzne. Vždy vravím, že veci si najlepšie vydiskutuje človek na obecnej zábave,“ zasmial sa starosta.

Mozaika obce

Ďalšiu vzácnosť môžete nájsť priamo na obecnom úrade. Žiaci z umeleckej školy im na stene poskladali mozaiku obce. Sú na nej zachytené monumenty Draviec.

„Bude veľmi pekné, ak zavítajú nejakí významní hostia do našej dediny a my ich privítame v takejto miestnosti, kde priamo v skrátenom formáte sa môžu všetko o Dravciach dozvedieť. A možno ich to následne zaujme tak, že monumenty navštívia aj osobne. Ako sa povie, dedičstvo otcov zachovaj nám Pane. A takisto aj táto mozaika je odkazom na to, čo sa tu udialo,“ povedal.

Pristavia ďalšie dve triedy

Ako sám starosta hovorí, ich dedinka je krásna ako víno a aj chutná. Za posledné roky sa im podarilo zrekonštruovať materskú školu. Po výstavbe novej časti na bývanie sa im zvýšil počet žiakov.

„Škôlka bola v zlom stave. Prešla kompletnou rekonštrukciou vonkajšej fasády, na ktorú sme dostali dotáciu z envirofondu. Vnútro sme robili svojpomocne. Tento rok máme schválenú dotáciu na rozširovanie kapacít škôlky, kde budeme k existujúcej budove pristavovať ešte dve triedy,“ vysvetľuje Faltin.

Dve obce v jednej

K obci Dravce patrí aj obec Bukovinka.

„Vznikla až koncom 19. storočia. Poliaci, ktorí z Tatranskej Bukoviny vycestovali do Ameriky, si tam neskôr chceli kúpiť pôdu. V Tatranskej Bukovine sa ale k nej nedostali. Tu im rodiny, ktoré tu žili predali statky a mohli hospodáriť,“ povedal starosta.

Dve obce v jednej. Dva kostoly. Dva kultúrne domy.

„Kultúrny dom v Bukovinke bol postavený v akcii Z – v 90. rokoch a momentálne prechádza kompletnou modernizáciou. Ten náš v Dravciach potrebuje už komplexnejšie riešenie. Je to staršia budova a poslednou úpravou prešla v 50. rokoch. Pracujeme na tom, aby sa aj táto budova obnovila.“ dodal starosta.

Trápili sa s povodňami

Ako skoro všetky okolité obce aj Dravce sužovali povodne. V roku 2011 sa zapojili do projektu vytvorenia protipovodňových hrádzok.

„Zapojili sme 11 zamestnancov z uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú znevýhodnení. Musím povedať, že to malo kladné hodnotenie. Nakoľko voda sa zadržiava v tých miestach, kde jej je lepšie ako v obci. Neudiera návalovou vlnou na obec. Niektorí ľudia vďaka tomu získali pracovné návyky a podarilo sa im po tom aj zamestnať,“ vysvetľuje starosta.

Chýba čistiareň i kanalizácia

Obec sa trápi s chýbajúcou čistiarňou odpadových vôd, s nevybudovanou kanalizáciou.

„Sú veci, na ktoré boli vydané povolenia v '96. roku a nepodarilo sa to zrealizovať, získať finančné prostriedky. Je tam problém. A ďalšia vec je kultúrny dom. V ňom sú už miestami trámy tak prehnité, že musia byť podopreté inými piliermi, chce to celkovú rekonštrukciu,“ povedal.

Chovali a cvičili sokoly

A prečo sú Dravce Dravcami?

„Traduje sa, že ide o dedinu v ktorej boli chovatelia pánskych sokolov. V Levočských vrchoch a v okolí bolo veľa lesnej zveri. Preto do týchto vrchov často chodievali panovníci na poľovačky. Aby tieto poľovačky boli čo najúspešnejšie, mali niektorí pridelené služby, ktoré pri poľovačkách vykonávali. Niektoré dediny podľa toho dostávali aj názvy. Obyvatelia Draviec boli označení ako Dravčiari preto, lebo chovali a cvičili sokoly,“ uzavrel starosta.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Večer stál chlieb dvojnásobok ako ráno. Ako hyperinflácia pripravila ľudí o úspory?
 2. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 3. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 4. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek
 5. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine
 6. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 7. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 8. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 1. Stredoškoláci z Trnavy vyražajú na Shell Eco-marathon
 2. Ďalší ekologický krok BILLA
 3. Vysoké Tatry: Úrazovosť v horách narastá
 4. Orange poskytne návštevníkom Pohody najlepšiu sieť
 5. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 6. Študenti spoznali nové výrobné trendy v Schaeffler Skalica
 7. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 8. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 1. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 11 234
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 10 533
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 370
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 7 834
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 963
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 770
 7. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 507
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 163

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Vova boy, dokonaj boj
 2. Soňa Bulbeck: Ale aj tak sú všetci iba amatéri v šklbaní...
 3. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne?
 4. Juraj Halička: Zamerané na sivý zákal
 5. Štefan Vidlár: Pštrosy v písku
 6. Andrij Pylypenko: Trvalo zatvorené
 7. Ján Raclavský: Slepí kresťanskí bojovníci
 8. Tomáš Jacko: Mala by sa prezidentka stretávať s extrémistami?
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 349
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 7 014
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 5 331
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 4 852
 5. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 4 029
 6. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 666
 7. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 3 656
 8. Miroslav Lukáč: Kto je ešte dnes rusofil, potrebuje odbornú pomoc. 3 225
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Švajčiarsky útočník Adler da Silva posilní Zemplín Michalovce.


Sportnet 2 h

Viaceré strany vytvorili v meste koalíciu.


a 1 ďalší 4 h
Staromestské centrum pomoci sa zatvára.

Buraš: Primátor nemal záujem, volal som starostovi.


a 1 ďalší 4 h

Polícia okolnosti nehody vyšetruje.


SITA 5 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Vova boy, dokonaj boj
 2. Soňa Bulbeck: Ale aj tak sú všetci iba amatéri v šklbaní...
 3. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne?
 4. Juraj Halička: Zamerané na sivý zákal
 5. Štefan Vidlár: Pštrosy v písku
 6. Andrij Pylypenko: Trvalo zatvorené
 7. Ján Raclavský: Slepí kresťanskí bojovníci
 8. Tomáš Jacko: Mala by sa prezidentka stretávať s extrémistami?
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 349
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 7 014
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 5 331
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 4 852
 5. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 4 029
 6. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 666
 7. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 3 656
 8. Miroslav Lukáč: Kto je ešte dnes rusofil, potrebuje odbornú pomoc. 3 225
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu