KEŽMAROK. V Galérii u anjela v Kežmarku vystavuje jeden z najuznávanejších autorov súčasnej svetovej sklárskej tvorby, rodák z goralskej obce Ždiar, Ján Zoričák.
Galéria pripravila výstavu pri príležitosti svojich 15-tych narodenín.
„Raz a navždy mu učaroval vesmír, nekonečnosť, padajúce hviezdy nad Belanskými Tatrami sa stali jeho osudom,“ uviedla na margo tvorby autora riaditeľka galérie Carmen Kováčová, podľa ktorej Zoričák dokáže magickým spôsobom vdýchnuť život neživej hmote.
Uznávaný sklár je nositeľom najvyššieho francúzskeho štátneho vyznamenania Rytierského rádu za umenie a literatúru a rovnako nositeľom vysokého slovenského štátneho vyznamenania Pribinov kríž.
Jeho tvorbu si záujemcovia môžu pozrieť v Kežmarku do 10. mája.
„Je bytostný solitér. Väčšina sklárov preferuje prácu v tímoch, svoje diela si nechávajú realizovať v sklárskych dielňach. Toto nie je prípad Jána Zoričáka. Celý proces realizuje vo vlastnej réžií, ako režisér dohliada na každý detail, maličkosť,“ komentovala jeho tvorbu Kováčová.
Veľký tresk je téma, ktorej sa venuje v súčasnosti
Za posledných desať rokov podľa jej slov vytvoril viaceré cykly výstav, ako napríklad Poslovia z vesmíru, Nebeský kvet, Horizonty či Nebeské bytie.
„Veľký tresk je téma, ktorej sa venuje v súčasnosti a chce ju systematicky rozvíjať aj naďalej,“ dodala.
Práve vesmír ako nekonečné univerzum a priestor netušených možností je podľa jej slov Zoričákovým celoživotným leitmotívom.
Kto je Ján Zoričák
Ján Zoričák (1944) je jedným z najuznávanejších autorov súčasnej svetovej sklárskej tvorby.
Študoval na Sklárskej umeleckopriemyselnej škole v Železnom Brode (1959-1963) a na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe (1963-1969).
Ešte ako študent zvíťazil so svojím návrhom na sklenenú kolekciu pre svetovú výstavu EXPO v Montreale v roku 1967.
Slovenský umelec, ktorý pôsobí od roku 1970 vo Francúzsku, si svojou tvorbou vyslúžil medzinárodné uznanie a zaradil sa medzi vedúce osobnosti hnutia takzvanej prizmatickej plastiky, ktoré sa stalo vo svete pojmom.
Patrí k priekopníkom sklárskej tvorby vo Francúzsku a podieľal sa na založení medzinárodného sklárskeho strediska v Aix-en-Provence.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš