POPRAD. Od začiatku apríla začala v Poprade znova pôsobiť občianska hliadka. Mesto sa do projektu rozhodlo vstúpiť na základe potreby zintenzívnenia ochrany verejného poriadku a ochrany životného prostredia hlavne v časti mesta Matejovce.
Občianske hliadky už v meste pôsobili v roku 2016, v projekte sa pokračuje aj na základe pozitívnych ohlasov na ich vtedajšiu činnosť.
Ako v pondelok informoval komunikačný manažér mesta Marián Galajda, ďalším dôvodom je aj výsledok dotazníkového prieskumu, do ktorého sa zapojilo 142 obyvateľov Matejoviec.
Podľa neho až 73 percent respondentov vyjadrilo potrebu ďalšieho pôsobenia občianskej hliadky v tejto mestskej časti.

Štyria členovia
V občianskej hliadke pôsobia znova štyria príslušníci, ktorí túto činnosť vykonávali aj minulý rok a sú začlenení pod sociálny odbor Mestského úradu v Poprade.
Túto prácu budú vykonávať do konca roka 2017 v koordinácii a pod dohľadom mestských policajtov.
Podľa náčelníka Mestskej polície v Poprade Štefana Šipulu bude medzi hlavné úlohy občianskej hliadky patriť ochrana verejného poriadku či ochrana životného prostredia, ktorá bude spočívať hlavne v nahlasovaní čiernych skládok.
„Všetci pracovníci boli preškolení vo vymedzenom rozsahu hlavne z oblasti trestného práva, zákona o priestupkoch a o cestnej premávke, aby ju vedeli primerane riadiť, hlavne počas sprevádzania detí do školy a to bezpečným prechodom cez hlavnú cestu. Ich činnosť však nebude iba pri ochrane verejného poriadku, ale chceme, aby boli nápomocní aj napríklad pri nastoľovaní poriadku pri vyplácaní sociálnych dávok, pri výkone práce plynárov, elektrikárov, zdravotníckej služby, aby nedochádzalo počas vykonávania ich činnosti k ich napádaniu, respektíve ich ohrozeniu,“ uviedol.
Rešpekt v komunite
Od občianskej hliadky sa podľa Šipulu vyžaduje, aby vzbudzovala prirodzený rešpekt, a to najmä medzi rómskou komunitou, jej členovia by mali mať aj dobrú miestnu a osobnú znalosť danej komunity.
Najprv ich čaká trojmesačná skúšobná doba, ak sa neosvedčia, následne ich vymenia.
Členovia hliadky sú vybavení reflexnou vestou s označením „Občianska hliadka“, na ktorej majú pripnutý preukaz člena občianskej hliadky s fotografiou a okrem toho sú vybavení baterkou a zastavovacím terčom pre riadenie cestnej premávky.
Pracovať budú vo dvojiciach v čase od 7:00 do 15:00 a od 14:00 do 22:00. V prípade potreby budú k dispozícii aj pri zásahoch spojených s rušením nočného pokoja alebo narušením verejného poriadku aj po 22:00.
„Na mestskej polícii im boli vyhotovené karty úsekov s presným rozpisom ich činností, kde a kedy sa budú zdržiavať a akú konkrétnu činnosť budú v danom úseku vykonávať. Nebudú dohliadať na verejný poriadok iba v rómskej osade na Staničnej ulici, ale v celých Matejovciach, či už je to na sídlisku, pri garážach, základnej škole a inde,“ informoval ďalej Galajda.
Občianska hliadka môže byť využívaná aj v inej mestskej časti podľa stavu a vývoja bezpečnostnej situácie, respektíve požiadaviek pracovníkov sociálneho odboru popradského mestského úradu.
Občianska hliadka v Poprade vznikla na základe podpísanej dohody medzi Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny Poprad a mestom Poprad, v rámci Národného projektu Podpora zamestnávania UoZ prostredníctvom VAOTP-2.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš