PODLESOK. V Slovenskom raji už začali s postupnou kontrolou technických zariadení po zime vo všetkých roklinách, ide o stupačky, rôzne rebríky či prechodné mostíky.
K ich poškodeniu dochádza pri vysokej návštevnosti, no v najhoršom stave bývajú práve po zime.
„Čo bude poškodené, budeme ihneď opravovať. Napríklad v rokline Suchá Belá ideme vymeniť ďalších skoro 40 stupačiek,“ uviedla Jana Skokanová, predsedníčka Mikroregiónu Slovensky raj, zároveň starostka obce Hrabušice (okres Spišská Nová Ves).
Novinkou letnej sezóny v Slovenskom raji bude minináučný areál na Podlesku, v ktorom sa ľudia dočítajú o miestnej faune a flóre, či o tom, čo je v národnom parku chránené, zároveň si v ňom budú môcť aj oddýchnuť.
O 20-tisíc viac
V Slovenskom raji vlani poriadne pocítili nárast turistov, prišlo ich sem okolo 129-tisíc.
„Oproti roku 2015 ich teda bolo skoro o 20-tisíc viac. Počet návštevníkov však vieme zistiť len na základe predaných vstupov, mohlo byť ich aj viac. Myslím si, že sa nám vrátila návštevnosť z obdobia pred eurom,“ uviedla Skokanová.
Kým v minulosti podľa nej prevažovali poľskí turisti, v roku 2016 prišlo veľa návštevníkov z Čiech a Maďarska, ako aj domácich.
V národnom parku zaznamenali návštevníkov z 21 krajín, prišli sem napríklad z Kuvajtu, Pakistanu, Indonézie, Španielska, Macedónska či Indie.
Skokanovú však potešil aj návrat Slovákov.
„Ľudia opäť spoznávajú krásy Slovenska a nesústredia sa len na more a zahraničie, začínajú vnímať, že aj Slovensko má svoju prírodu, kultúrne i historické pamiatky, ktoré je treba vidieť, aby sme získali prehľad o tom, čo tu všetko máme,“ dodala.
Druhý po Vysokých Tatrách
Podlesok predstavuje významné turistické stredisko v západnej časti Slovenského raja v údolí Veľkej Bielej vody na začiatku Prielomu Hornádu a pri ústi rokliny Suchá Belá.
Podľa starostky patrí v regióne medzi najnavštevovanejšie turistické centrá, je druhou najnavštevovanejšou destináciou hneď po Vysokých Tatrách.
Turisti majú z tohto miesta blízko do viacerých roklín, päťdesiat metrov odtiaľ je vstup do prvej rokliny Suchá Belá a 700 metrov do Prielomu Hornádu.
Tri kilometre lesom a chodníkom popri vode sa za 30 minút podľa starostky ocitnú pri ďalšej rokline Piecky a za 40 minút pri rokline Veľký Sokol. Obľúbená je aj Kláštorská roklina a Tomášovský výhľad.
V správe obce Hrabušice je päť roklín a tiež niekoľko kilometrov turistických chodníkov a cyklochodníkov, o ktoré sa musí starať.
Monitoring v roklinách zabezpečuje počas celého roka Štátna ochrana prírody, pred letnou turistickou sezónou a zimou zase kontrolu vykonávajú spoločne s obcou Horská záchranná služba a Štátna ochrana prírody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš