POPRAD. Mesto Poprad by chcelo zrekonštruovať 23 školských budov, cieľom je nielen riešenie ich zlého stavu, ale aj také opatrenia, ktorú zlepšia hospodárenie s energiami.
„V rámci opatrení, ktoré pripravujeme, potrebujeme zatepliť strechy, čo je okolo 26-tisíc štvorcových metrov, investovať treba do 48-tisíc štvorcových metrov, ktoré predstavujú fasády budov a dovymieňať potrebujeme asi 2 400 okien. Rovnako chceme riešiť aj osvetlenie, aby bolo kvalitné, a aby žiaci naozaj pracovali pri dobrom svetle, ide asi do 11-tisíc svetelných bodov,“ vymenoval viceprimátor mesta Poprad Igor Wzoš.
Návrh a realizáciu opatrení na zlepšenie energetickej efektívnosti a technického stavu vybraných školských budov chce samospráva obstarať formou nadlimitnej koncesie na poskytovanie garantovanej energetickej služby, a to prostredníctvom verejnej obchodnej súťaže.
Výsledky auditu ich nepotešili
Audit na školských budovách vo vlastníctve mesta Poprad podľa Wzoša robia už druhý rok.
Mesto ešte pred dvoma rokmi vstúpilo do programu ELENA, z ktorého je možné financovať prípravné práce pre projekty spojené so zlepšením energetickej účinnosti budov.
„Zauditovali sme niekoľko škôl s dosť šokujúcimi výsledkami. Dlhé roky zle hospodárime s energiami, školské budovy sú naozaj v zlom stave, pričom celé tie roky sme do škôl dávali investície, ktoré išli hlavne na havarijné stavy,“ vysvetlil viceprimátor.
Pripomenul, že školy použili za posledných desať rokov takmer dva milióny eur na výmenu okien, a to aj z vlastných zdrojov, tieto financie teraz podľa neho chýbajú na vybavenie učební a na vzdelávací proces.
Mesto chce pristúpiť k opravám budov systémovo a dať ich do poriadku v čo najkratšom čase.
„Chceme zmeniť status z riaditeľ-údržbár na riaditeľ-pedagóg, lebo potreba vzdelávania a kvalitného vzdelávania vyvstáva v tomto čase ako základná potreba pre budúcnosť tohto mesta,“ uviedol viceprimátor.
Mesto by splácalo opravy 15 rokov
Zámerom vyhlásenia súťaže na koncesiu sa budú popradskí poslanci zaoberať na zasadnutí mestského zastupiteľstva vo štvrtok 13. apríla.
Predmetom koncesie je poskytovanie garantovanej energetickej služby, ktorá spočíva v návrhu a v realizácii opatrení na zlepšenie energetickej efektívnosti a technického stavu vybraných budov, prevádzkovaní ich energetického systému a zariadení po realizácií opatrení, a tiež vyčíslovaní dosiahnutých úspor.
Znamená to, že úspešný uchádzač z verejnej obchodnej súťaže zabezpečí financovanie celého projektu z vlastných zdrojov.
Mesto by následne splácalo koncesionárovi rekonštrukciu zhruba pätnásť rokov, ten by získal financie späť z dosahovaných garantovaných úspor a prostredníctvom fixných platieb zo strany samosprávy.
„To je práve podstatou koncesnej zmluvy, že koncesionár použije vlastné zdroje a z vlastných zdrojov zrekonštruuje energetické časti budov. Na základe toho začne šetriť samotná škola, pričom takéto šetrenie máme dnes vypočítané v rozmedzí od 120 až 150-tisíc eur, plus mesto bude doplácať fix koncesionárovi počas celej doby tejto koncesnej zmluvy,“ uviedol Wzoš.
V prípade, že by tento zámer na zastupiteľstve prešiel, mesto podľa viceprimátora vyhlási súťaž ešte v apríli.
„Môže trvať štyri až päť mesiacov, potom ešte musia poslanci troma pätinami schváliť koncesionársku zmluvu,“ dodal.
Susedia takto riešili osvetlenie
Rovnakým spôsobom, teda formou koncesnej zmluvy, sa napríklad mestu Spišská Nová Ves darí modernizovať a rekonštruovať verejné osvetlenie.
Podobne ako v prípade ukončenej prvej etapy za takmer päť miliónov eur, aj v prípade druhej za viac ako 2,3 milióna eur, mesto rekonštrukciu nefinancuje napríklad úverom, ale splácať ju bude počas nasledujúcich rokov firme, ktorá ju zabezpečí.
Ako uviedol v minulosti primátor Ján Volný, počíta sa s tým, že splátky sa bude dariť uhrádzať aj vďaka ušetreným peniazom, ktoré prinesie nový úspornejší systém osvetlenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš